ArcelorMittal vytěsní malé akcionáře

Ostrava – Tuzemská hutnická jednička ArcelorMittal Ostrava se zbaví drobných akcionářů. O jejich vytěsnění rozhodla dnešní valná hromada společnosti. Za jednu akcii dostanou malí vlastníci 4 000 korun. To se jim ale zdá málo. Podali proto žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě, ve které požadují dorovnání ceny nejméně na 7 000 korun.

S návrhem na vykoupení akcií přišel většinový vlastník ostravské huti ArcelorMittal Holdings AG, který má ve firmě v současné době podíl 96,43 procenta. Minulý měsíc požádal, aby všechny zbylé emitované akcie přešly do jeho vlastnictví. Firmě, která vlastní více než 90 procent základního kapitálu, to umožňuje český obchodní zákoník. Akcie na ni přejdou jeden měsíc po zapsání dnešního usnesení valné hromady do obchodního rejstříku. Tím se stane stoprocentním vlastníkem ostravské huti.

Ostravský Arcelor Mittal má podle představenstva dohromady víc než 14 tisíc minoritních akcionářů. Výkup jejich akcií by měl při ceně 4 000 korun za kus stát asi 1,77 miliardy. Peníze mají dostat do 90 dnů od doby, kdy bude přechod akcií na majoritního vlastníka zapsán v obchodním rejstříku.

Za naše akcie chceme víc, protestují drobní akcionáři

Části minoritních akcionářů se to ale nelíbí. „Je nás celkem 117 a vlastníme 176 tisíc akcií. Už jsme kvůli tomuto rozhodnutí podali žalobu u Krajského soudu v Ostravě. Jejím předmětem je navýšení dorovnání, požadujeme ke schválené částce minimálně další 3 000 korun,“ uvedl jejich zástupce Jiří Psota. Žaloba směřuje proti majoritnímu vlastníkovi.

„Je to boj s větrnými mlýny kvůli špatným českým zákonům. Institut vytěsnění sice existuje i jinde v Evropě, ale například v Německu mají drobní akcionáři větší práva,“ dodal Psota. Například jim firma musí na své náklady zaplatit právní služby. Nespokojení akcionáři odmítají hodnotu ostravské huti vyčíslenou na 49,2 miliardy korun, podle které se také vypočítala hodnota akcií.

V RM Systému se dnes během dopoledne cena akcie ArcelorMittal Ostrava zvýšila ze 4 125 na 4 255 korun za kus. Na konci minulého roku majoritní vlastník odkoupil v ostravské huti od skupiny PPF podíl 13,88 procenta za 6,879 miliardy korun. Cena byla 4 000 korun za akcii.

Drobní akcionáři vedou s majoritním vlastníkem a vedením ostravské firmy řadu sporů. Na jejich postup si stěžovali například u českého premiéra, Evropské komise v Bruselu, newyorské burzy cenných papírů NYSE i americké komise pro cenné papíry SEC.

V lednu vyhověl jedné z jejich žalob ostravský krajský soud, když rozhodl o neplatnosti části loňské valné hromady, na níž firma loni nerozdělila zisk a nevyplatila dividendy. Akcionářům se nelíbí, že ostravská huť místo vyplácení podílů ze zisku půjčuje desítky miliard firmám ve skupině ArcelorMittal. Ostravská společnost se proti rozhodnutí soudu odvolala.

Arcelor Mittal
Zdroj: ČT24
Vydáno pod