Dostavba Dukovan bude mít převážně pozitivní dopady, řekl Kupka

11 minut
Brífink vládního výboru pro strategické investice
Zdroj: ČT24

Vládní výbor pro strategické investice na úterní schůzi projednal výsledky studie socioekonomických dopadů výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech. „Z analýzy jasně vyplývá, že převažují pozitivní dopady nad negativními,“ poznamenal ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle studie bude nutné region připravit na téměř deset tisíc nových obyvatel. Ministr míní, že je to zvladatelné.

Stát loni nechal vypracovat analýzu, jaký vliv bude mít projekt výstavby nových jaderných reaktorů v Dukovanech na okolní region. Studie ukázala, že v regionu pro obyvatele může chybět až tři tisíce bytů a také kapacity lékařů. Další očekávané důsledky jsou větší dopravní zatížení obcí nebo bezpečnostní rizika v lokalitách s vyšší koncentrací obyvatel. Naopak by se měly zvýšit příjmy obcí a zaplnit dosud málo využívané školy.

„Z analýzy jasně vyplývá, že převažují pozitivní dopady nad negativními,“ poznamenal po jednání výboru ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „Ukázalo se, že co se týče například kapacity vzdělávací soustavy nebo nezbytné podmínky pro zdravotní zázemí těch, kteří budou pracovat na rozvoji elektrárny, tak to je v daném území zvladatelné,“ uvedl dále. Ministerstvo pro místní rozvoj prý připravuje akční plán pro předcházení rizikům, která jsou se stavbou spojená. Kupka potvrdil, že vláda by plán měla dostat k projednání do konce června.

Co se týče dopravy, už loni vláda uvolnila prostředky na výstavbu důležité infrastruktury, podotkl Kupka. „Podnikáme další kroky tak, aby infrastruktura mohla být nachystaná na budoucí výstavbu,“ řekl ministr. „Kdybychom měli vyčíslit celkový objem finančních prostředků potřebných pro posílení dopravní infrastruktury, tam se pohybujeme nad deseti miliardami korun,“ doplnil. Část nákladní dopravy by se podle Kupky mohla přesunout na železnici, aby se dopady zmírnily.

Zpracování studie zadalo ministerstvo ve spolupráci s Vysočinou a Jihomoravským krajem, zpracovala ji firma KPMG Česká republika. Zabývala se širším územím od Jihlavy po Brněnsko s výhledem do roku 2040, kdy by se měly stavět oba dukovanské bloky. Zpracovatelé hodnotili například populační vývoj, zdravotnictví, bydlení, školství a zařízení pro volný čas, dopravu, záchranný systém i trh práce. Šetření se týkalo obyvatel včetně starostů, firem i institucí.

5 minut
Události: Dostavba Dukovan
Zdroj: ČT24

Energetická společnost ČEZ a vítěz tendru jihokorejská KHNP nyní domlouvají parametry smlouvy na výstavbu bloků. Podle kabinetu i ČEZu by měla být podepsaná koncem března.

Dva nové bloky v Dukovanech by při současných cenách měly vyjít na čtyři sta miliard korun. Nejasnosti ale zůstávají kolem toho, jak se výstavba zaplatí. Finanční model je odsouhlasený pouze pro jeden nový blok v Dukovanech, koncem loňského dubna jej schválila Evropská komise. Investorem má být dceřiná firma ČEZu, přímo Elektrárna Dukovany II.

Představu, jak zaplatit oba bloky, ale vláda zatím nezveřejnila. Stejný model jako pro první blok podle ní ani ČEZu použít nepůjde. Kabinet chce podrobnosti sdělit až s podpisem kontraktu.

Financování oborů zaměřených na polovodiče

Dalším materiálem, kterým se výbor zabýval, je návrh kontraktového financování vysokých škol. Mělo by jít o mechanismus financování, při kterém si stát na základě analýz objedná u vysokých škol vzdělání odborníků potřebných profesí, uvedl v minulosti ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Navyšování počtu studentů by se podle něj mělo týkat například nelékařských zdravotnických oborů, učitelských oborů a některých dalších specializací v technologických oborech, jako jsou energetika nebo výroba čipů.

Pilotním projektem, který v úterý podle Kupky Bek představil, bude financování oborů specializovaných na rozvoj polovodičových technologií. Konkrétně půjde podle ministra o studijní obory na Vysokém učení technickém v Brně a Českém vysokém učení technickém v Praze. Cílem je zajištění kvalifikovaných odborníků pro firmy v tuzemsku a také zvýšení zájmu investorů v tomto oboru. Do finanční podpory by se měly zapojit i firmy, řekl Kupka. Po otestování pilotního programu je podle něj možné rozšíření financování i na další specifické obory.

Investiční pobídky

Výbor rovněž jednal o podmínkách pro poskytování investičních pobídek, které chce kabinet upravit. Bude u nich více zohledňovat, zda pomáhají strukturálně znevýhodněným regionům a zda přinášejí vyšší přidanou hodnotu, oznámil Kupka a prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček. „Jsou to ty dlouhodobě postižené regiony, které potřebujeme nastartovat,“ podotkl Zajíček. Přesný termín, odkdy budou nová pravidla platit, nesdělili.

Výbor pro strategické investice vláda vytvořila předloni v červnu. Na předchozích zasedáních se výbor zabýval mimo jiné rozvojem dopravní infrastruktury v Česku, budoucností české energetiky nebo nedostatkem kvalifikovaných pracovníků na českém trhu. Ve výboru kromě členů vlády zasedají zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy, Asociace krajů a Svazu měst a obcí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přibývá nakažených lymeskou borreliózou

Epidemiologové letos na jaře zaznamenali přes 540 případů nakažených lymeskou borreliózou, což je nejvíc za stejné období od roku 2014. Aktivita klíšťat je téměř na celém území republiky vysoká a podle předpovědi bude ještě narůstat. Odborníci vyzývají k důkladným prohlídkám těla. Nebezpečné jsou hlavně nymfy klíšťat, které je pro jejich velikost často těžké odhalit. Obvyklým příznakem borreliózy je nesvědivá zvětšující se červená skvrna, kterou může provázet viróza. Nemoc ale v některých případech propuká i bez vzniku skvrny, což oddaluje její odhalení a následnou léčbu.
před 46 mminutami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 10 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 10 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 11 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 15 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 16 hhodinami
Načítání...