Senát schválil ratifikaci smlouvy s Vatikánem

3 minuty
Události: Senát schválil ratifikaci smlouvy s Vatikánem
Zdroj: ČT24

Senát schválil ratifikaci smlouvy mezi Českem a Vatikánem. Zároveň odmítl požádat Ústavní soud o její přezkum. Kritici tak žádost budou moci podat až po schválení dokumentu sněmovnou. Horní komora se zabývala i novelou vysokoškolského zákona, kterou senátoři podle doporučení z výborů vrátili poslancům bez zavedení takzvaného hlídačkovného, tedy příspěvku, který by školy měly platit vysokoškolačkám na hlídání jejich dětí.

Senát ratifikaci smlouvy mezi Českem a Vatikánem schválil navzdory výhradám kritiků k pasáži smlouvy o zpovědním tajemství a jeho nositelích. Jejich žádost o předběžný soudní přezkum souladu smlouvy s ústavním pořádkem odmítl. Souhlas s potvrzením smlouvy vyjádřilo 52 ze 73 přítomných senátorů, přičemž jednotně pro byli jen členové lidovecké frakce. Aby se smlouva stala závaznou, musí ji ještě schválit Poslanecká sněmovna a podepsat prezident.

Pro přezkum smlouvy Ústavním soudem před jejím schválením se vyslovilo 32 ze 72 přítomných senátorů, přičemž jednotně pro byli pouze senátoři z klubu SEN 21 a Piráti. K přijetí chybělo pět hlasů. Proti žádosti podle záznamu hlasování bylo osm senátorů, 32 se zdrželo. Žádost budou moci podat za sebe až po schválení smlouvy sněmovnou. Pod žádost se bude muset podepsat nejméně 17 senátorů.

Podle Lipavského smlouva zpovědní tajemství neposiluje

Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) smlouva mezi Českem a Vatikánem nezhoršuje postavení obětí zneužívání v církvi, naopak vytváří podmínky pro jeho zlepšení. Odmítl rovněž obavy, že by smlouva posilovala zpovědní tajemství a tím zhoršila vyšetřování trestných činů v církvi.

Ministrovi během projednávání oponoval předseda senátorského klubu SEN 21 a Piráti Václav Láska, který by chtěl po Ústavním soudu rozhodnutí, zda smlouva není jednostranně výhodná pro Vatikán.

Ministr senátorovo tvrzení odmítl. „Nemusíme se obávat, že by se smlouva stala součástí ústavního pořádku České republiky a byla měřítkem pro posuzování ústavnosti běžných zákonů,“ sdělil. Na rozdíl od dohod jiných zemí s Vatikánem v české verzi smlouvy „není ani stanoveno, že by zpovědní tajemství bylo nedotknutelné či absolutní“, řekl Lipavský. „Smlouva nijak toto zpovědní tajemství neupravuje nad rámec současného právního řádu, což byla klíčová podmínka, kterou jsme měli,“ dodal.

Dohoda uvádí, že Česko zpovědní tajemství uznává a že pastorační pracovníci mají právo obdobné zpovědnímu tajemství „za podmínek stanovených zákonem“. Termín „pastorační pracovníci“ byl podle ministerstva zahraničí do smlouvy vložen kvůli tomu, že Vatikán pojem duchovní nepoužívá a že může být použit pro všechny církve. Právo obdobné zpovědnímu tajemství je už v českých zákonech obsaženo s ohledem na nekatolické církve.

Láska Senátu navrhl obrátit se na Ústavní soud

Láska tvrdí, že o tom, kdo bude nositelem zpovědního tajemství, bude rozhodovat církev. Smlouva jí podle senátora umožní určit, kdo je pastoračním pracovníkem a tedy nositelem zpovědního tajemství. Stát se ve smlouvě vzdal možnosti určit jejich okruh zákonem, uvedl Láska. Podle něj církev s odkazem na zpovědní tajemství bude moci odmítnout policii spolupráci při vyšetřování deliktů a trestných činů sexuální povahy. „To není ochrana věřícího, to je prostě ochrana církevních hodnostářů,“ dodal.

Senátor navrhl horní parlamentní komoře, aby se obrátila na Ústavní soud s žádostí o přezkum smlouvy s ústavním pořádkem. Láska dodal, že má přislíbeny podpisy potřebných sedmnácti senátorů, aby mohl žádost po schválení smlouvy sněmovnou podat.

Láska by chtěl po Ústavním soudu rozhodnutí, zda je smlouva lidskoprávní, a stane se tedy součástí českého ústavního pořádku. Ústavní soud by podle něho měl také rozhodnout, zda je smlouva vyvážená, a nikoli jednostranně výhodná pro Vatikán, zda je v souladu s ústavně zaručenou svobodou náboženského vyznání a zda je zpovědní tajemství pojato tak, že jen církev bude určovat, kdo je jeho nositelem.

Vysokoškolský zákon

Uzákonění příspěvku studentkám vysokých škol na hlídání jejich malých dětí, takzvaného hlídačkovného, Senát kvůli jeho koncepci odmítnul. Kritici, k nimž patřil i ministr školství Mikuláš Bek (STAN), vytkli této poslanecké úpravě vysokoškolského zákona nesystémovost, možné zneužívání a zvýšení výdajů univerzit, které by mohlo dosáhnout až čtvrt miliardy korun ročně. Výhrady k ní měla také Česká konference rektorů. Novelu tak bude muset znovu posoudit sněmovna.

Ministr senátorům řekl, že úprava je v rozporu s dohodami s resortem práce a sociálních věcí o sociálních stipendiích. Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá hlídačkovné, které má podle poslanecké úpravy činit polovinu minimální mzdy, aktuálně zhruba 10 500 korun měsíčně, začlenit do rodičovského příspěvku.

Předseda školského výboru Jiří Růžička (za TOP 09) poznamenal, že hlídačkovné by musely hradit vysoké školy ze státního příspěvku na vzdělávací činnost, tedy na úkor ostatních studentů. Senát v této souvislosti vybídl resorty školství a práce, aby návrh alternativního řešení finanční podpory studujících rodičů začlenila ve sněmovně do zákona o dávce státní sociální pomoci.

Rada vysokých škol varuje před ústavní stížností kvůli úpravě zákona. Upozorňuje, že části novely, které se týkají změn postavení Národního akreditačního úřadu, vykazují prvky, které dříve Ústavní soud označil jako neústavní. Předseda rady Tomáš Kašparovský informoval, že rada sama stížnost podat nemůže, chce jen upozornit na riziko.

Novela o výkonu ústavní výchovy

Senát ve čtvrtek schválil novelu o výkonu ústavní výchovy, podle níž by se péče o děti v dětských domovech měla do budoucna co nejvíce blížit obvyklému rodinnému životu. Novela podle jejích tvůrců otevírá možnost poskytování péče ve vhodnějších podmínkách bytů či rodinných domů, a to bez dopadů na státní rozpočet a další veřejné rozpočty.

Novela zejména ruší ustanovení o minimálním počtu dvou rodinných skupin v jedné budově, kvůli kterému se podle předkladatelů dostávají někteří zřizovatelé zajišťující péči o děti v samostatných skupinách v bytech a domech na hranu nynějšího zákona.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přibývá států, které zavádějí elektronickou registraci cizinců

K návštěvě stále většího množství států postačí českým turistům místo víza vyplnit elektronický formulář. V dubnu elektronickou registraci pro turisty zavedla například Velká Británie a v květnu se přidává Thajsko. S vlastním systémem elektronických formulářů pro osoby ze třetích států přichází i Evropská unie.
před 1 hhodinou

Novou tvář získá pětatřicet nádraží

Správa železnic letos plánuje rekordní investice do modernizace tratí, nádraží a infrastruktury ve výši zhruba čtyřiceti miliard korun. Z toho dvě a půl miliardy korun poputují na rekonstrukce budov. Novou podobu získá celkem 35 stanic. Secesní nádraží ve Františkových Lázních bude navráceno do původní podoby, v Mladé Boleslavi vznikne místo staré stanice nová odbavovací hala. Na hlavním nádraží v Praze pak vzniknou nové interiéry jižní části Fantovy budovy.
před 1 hhodinou

Drábová: Životnost Dukovan půjde prodloužit, když projdou kontrolou

Všechny čtyři bloky Jaderné elektrárny Dukovany by mohly fungovat do roku 2045, možná i déle, odhaduje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podmínkou ovšem je, aby uspěly při periodickém hodnocení bezpečnosti, zdůraznila v Otázkách Václava Moravce. Nyní mají povolení do roku 2035.
před 5 hhodinami

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
12:47Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Za hudbou bez peněz v kapse. Další festivaly se přidávají k bezhotovostnímu placení

Festivaly Hrady CZ nebo Pálavské vinobraní se letos přidávají k trendu bezhotovostního placení, takzvaně cashless. Bez hotovosti se obejdou návštěvníci i na novém festivalu Banger nebo na studentském festivalu SHOW Strahov. Důvodem je podle organizátorů hlavně přehled nad tržbami a větší komfort pro návštěvníky. České televizi to potvrdilo šest festivalů z devíti. Doposud se platilo bez hotovosti na festivalech jako Metronome, Mighty Sounds, Rock for People, Votvírák nebo Colours of Ostrava.
před 12 hhodinami

Stále více lidí bydlí ve sdíleném nájmu. Zdražování bude pokračovat

Realitní makléři po celém Česku se shodují, že oproti loňskému roku zdražily nájmy v průměru o desetinu. S rostoucí cenou přibývá lidí, kteří bydlí ve sdíleném nájmu. Zatímco ale ještě před nedávnem se to týkalo hlavně studentů v univerzitních městech, nyní se už do jednoho společného bytu sestěhovávají i starší a pracující lidé. A podle expertů zdražování nekončí.
před 14 hhodinami

Novému systému varování obyvatel se věnovala Zóna ČT24

Česko zavede nový systém cell broadcast pro rychlé varování obyvatel při mimořádných událostech. Vláda schválila plán, který počítá s nasazením systému za čtvrt miliardy korun již příští rok. Nová technologie umožní zasílat výstrahy rychleji a širšímu okruhu lidí než dosavadní lokalizované SMS, omezená však bude na modernější mobilní telefony.
před 23 hhodinami

Poškozený balík nepřebírat a nafotit, radí logistici

Poškozené jsou podle dopravců jen dvě zásilky ze sta, i tak se ale vyplatí vědět, jak postupovat. Pokud je balík zdeformovaný, je klíčové jej nepřebírat a ihned vše zdokumentovat a nahlásit dopravci nebo odesílateli. Reklamace je pak výrazně jednodušší. Přepravci také požadují doklad o obsahu balíku a jeho hodnotě, nejlépe fakturu nebo čestné prohlášení. Dopravci i odesílatelé zároveň upozorňují, že zásilka má být zabalena tak, aby přežila i pád přibližně z metrové výšky.
včera v 19:57
Načítání...