„Zázračný lék“ Miracle Mineral Supplement je zdraví nebezpečný

Praha - Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla velkou kontrolu doplňků stravy. Nejčastějšími prohřešky byly nulový obsah deklarovaných látek nebo špatné označení. Kromě toho však inspekce označila sedm zdraví vysoce nebezpečných přípravků, především na zlepšení erekce a na hubnutí. Varuje zejména před preparátem Miracle Mineral Supplement (MMS), který je podle ní zdraví nebezpečný. MMS se hlavně na internetu nabízí coby „zázračný lék“, při smíchání jeho složek přitom vznikají látky, které se do potravin nepoužívají ani v nízkých koncentracích. Po jejich konzumaci totiž hrozí popálení trávicího traktu.

Součástí výrobku, který slibuje „konečné řešení všech nemocí“, vyléčení všech druhů rakoviny, hepatitidy typu C či nemoci AIDS, je balení chloritanu sodného a kyseliny citronové. Složení přípravku potvrdily rozbory SZPI. Návod k použití uvádí postup, jak a v jakém množství si má zákazník z těchto dvou složek namíchat výsledný roztok, který injekční stříkačkou aplikuje do tobolek. Ty pak má podle stanoveného dávkování užívat.

Smícháním obou složek však vzniká oxid chloričitý, který se používá zejména coby dezinfekce. Chloritan sodný pak bývá součástí zubních past a gelů či ústních sprejů. Slouží také k dezinfekci topných a klimatizačních zařízení. Složení přípravku potvrdily rozbory inspekce, která na jejich základě v současné době provádí kontroly s cílem přípravek MMS zakázat a nařídit jeho stažení z trhu.

Reportáž Edity Horákové (zdroj: ČT24)

Za hazard se zdravím hrozí pokuta

Někteří distributoři MMS při kontrolách tvrdí, že přípravek je určen pouze k dezinfekci bazénové vody, nikoliv ke konzumaci. „Různé nabídky tohoto produktu na internetu nebo informace v různých reklamních publikacích však dokazují opak,“ uvedla mluvčí SZPI Martina Šmídtová.

„Případ MMS je ukázkou naprosto bezohledného hazardování s lidským zdravím, přípravek slibuje konzumentům nemožné, jeho užíváním si však lidé mohou ublížit,“ podotkla Šmídtová. Prodejcům přípravku kromě zákazu uvádění zboží do oběhu hrozí ze strany SZPI také finanční pokuty ve správním řízení. Podle Jindřicha Pokory ze SZPI zákon umožňuje udělení až 50milionové pokuty.

Na českém trhu jsou v nabídce asi čtyři tisíce potravinových doplňků. Před uvedením na trh ale nepodléhají žádnému schválení, zákaz může přijít až po případné kontrole. Zákazník proto musí věřit spíš svému rozumu a pečlivě číst informace. „Pokud to koupím v lékárně, tak mám maximální jistotu, že je to v pořádku. Při prodejích na internetu bych kupoval pouze výrobky, které jsou osvědčené,“ upozorňuje ředitel České asociace pro speciální potraviny Bohumil Hlavatý.