Zatím má policie zřejmě mnoho verzí, co se v Klánovicích mohlo stát, říká bývalá vyšetřovatelka

40 minut
90′ ČT24: Vyšetřování tragédie v Klánovickém lese
Zdroj: ČT24

Policie bude zatím pracovat s mnoha verzemi případu dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, míní bývalá vyšetřovatelka Jiřina Hofmanová. V současné době si prý nedovede představit, že by byli její bývalí kolegové u té jedné, která by vedla k pachateli. Práci policie komplikuje místo činu – do oblasti totiž nechodí tolik lidí, kteří by mohli zaregistrovat potřebné informace. O okolnostech případu hovořila v pořadu 90' ČT24.

Hofmanová připomněla, že trestní, potažmo přípravné řízení je neveřejné. „Informace, které policie potřebuje k objasnění případu, nejsou veřejnou věcí.“

Podle bývalé vyšetřovatelky práci policie ztěžuje místo činu – les o rozloze dva a půl na dva a půl kilometru. Policie musela projít celý prostor, aby zjistila, že se tam nikdo neskrývá. Místo činu je o to složitější, že lokalita není tak hojně navštěvovaná dalšími lidmi. „Nejsou pak svědci, kteří by mohli něco vidět nebo slyšet. (…) Okruh pátrání se poté musí rozšířit,“ vyjasnila. Policie pak v této souvislosti sbírá i informace o lidech, kteří se mohli do oblasti dostat hromadnými prostředky.

„Ta část policie, kterou vidíme, není celá policie, která na tom pracuje. Jsou tady další, kteří sbírají další informace,“ pokračovala. Právě sběr prvotních informací je jednou z podstatných částí vyšetřování. Na začátku objasňování každého skutku má policie mnoho verzí.

Ty se týkají i osob pozůstalých. Vyšetřovatelé během objasňování sbírají informace o rodině nebo o vztazích rodiny, vysvětlila. „Pak se třeba zjišťuje, jestli pachatel na oběť čekal nebo jestli to byla náhodná oběť.“

Upozornila také na to, že vražda dítěte není až tak neobvyklá. „Vyšetřování vražd dětí je nesmírně náročné, i po letech z toho nemůžete spát.“

Postupy vyšetřování jsou i navzdory medializaci případu podle Hofmanové standardní. „Zjišťuje se, jak se pachatel dostal na místo činu,“ uvedla s tím, že se posléze analyzují i další poznatky – jestli se v okolí místa činu nepohybovala osoba, která se tam v minulosti nevyskytovala.

Administrátor farnosti v Klánovicích Vojtěch Eliáš posléze v 90' uvedl, že místní obyvatelé si snaží vzájemně pomáhat. „Krása městské části to převažuje,“ uvedl k aktuálním náladám ve společnosti.

To, že místní obyvatelé jsou „neuvěřitelně smutní“, potvrzuje sociální antropolog, obyvatel Klánovic a bývalý místní zastupitel Giuseppe Maiello. „Někdo brečí, někdo nadává. Všichni čekají a doufají, že pachatel bude dopaden,“ uvedl. Dále řekl, že lidé často debatují o události na sociálních sítích, jejichž fungování posléze vyostřuje reakce. Na internetu o tom debatují spíše mladší obyvatelé, zatímco ti starousedlí obvykle reagují mezi sebou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 3 hhodinami

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 11 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Bývalý protikorupční policista od soudu odešel s půlmilionovým trestem

Za podvod potrestal soud bývalého protikorupčního policistu Jindřicha Láta peněžitým trestem. Vinu i půlmilionový trest mu na konci loňského roku pravomocně potvrdil Krajský soud v Praze. Bývalý elitní policista sliboval podnikateli za úplatu ochranu před zákonem. Vyplývá to z rozsudků, které má ČT k dispozici. Soud potrestal také tři muže, kteří expolicistu podpláceli.
před 15 hhodinami
Načítání...