Zaorálek se musí omluvit Rittigovi za spojení se zabaveným zlatem

Praha - Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se má osobním dopisem omluvit podnikateli a lobbistovi Ivo Rittigovi za to, že ho spojil s penězi a zlatem zabavenými policií při raziích na Úřadu vlády a dalších místech. Nemusí se ale omluvit za označení lupič. Rittig požadoval také odškodné ve výši 100 000 korun, to mu ale pražský městský soud nepřiznal. Rozsudek není pravomocný.

„Vzhledem k minulosti žalobce (Rittiga) i některým jeho současným kauzám má soud v kontextu judikatury Evropského soudu pro lidská práva za to, že žalovaný (Zaorálek) realizoval své právo na svobodu projevu,“ odůvodnila soudkyně Veronika Křesťanová, proč tři ze čtyř lobbistových požadavků zamítla. Vzhledem k tomu, že Zaorálek tak byl ve sporu úspěšnější, má mu Rittig navíc zaplatit část nákladů řízení ve výši 18 000 korun.

Lubomír Zaorálek: „Neznám přesně výrok soudu, ale je pro mě velice zvláštní a skoro kuriózní představa, že bych se měl omlouvat panu Rittigovi za to, že jsem zhoršil jeho pověst nebo že jsem uškodil jeho dobrému jménu. Neříkal jsem ty věci proto, abych někoho poškodil, ale proto, že bylo nutné je vyslovit.“

Rittig podal na Zaorálka žalobu kvůli výrokům, které zazněly loni 14. června na půdě Poslanecké sněmovny. Zaorálek tehdy řekl, že policie našla u Rittiga 150 milionů korun a zlato. O Rittigovi a dalším lobbistovi Romanu Janouškovi pak mluvil jako o lupičích: „V této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, Janoušek a další jsou lupiči!“

Projev zazněl při diskusi, kterou rozpoutal policejní zásah v souvislosti s kauzou Jany Nagyové (dnes Nečasové), ředitelky kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Při prohlídkách bytů a nebytových prostor, které se uskutečnily i u Rittiga a Janouška, policisté zajistili 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Z protokolů čtených u soudu nicméně vyplynulo, že u samotného Rittiga žádnou hotovost ani drahé kovy nenašli. Proto také soudkyně Křesťanová označila tuto část Zaorálkových výroků za nepravdivou.

Zaorálkův právník Petr Topinka odhadl, že politik se spíše odvolá, protože již dříve avizoval, že Rittigovi se rozhodně omlouvat nehodlá. V takovém případě by se lobbistovou žalobou musel zabývat ještě pražský vrchní soud. Rittigův právník Vladislav Jirka okomentoval výsledek sporu jako úspěšný z toho hlediska, že soud vyhodnotil žalobu jako oprávněnou. Přiznání či odmítnutí finanční satisfakce nepokládá za podstatné.

Topinka u soudu prohlásil, že Rittig se podáním žaloby na ochranu osobnosti pravděpodobně ve skutečnosti snažil dostat k některým informacím, které nyní může použít v rámci svého trestního stíhání. Jirka to ale odmítl. „Neumím si představit, k jakým informacím by se měl takto dostat. V tom spise v podstatě není nic, co by bylo takto použitelného,“ řekl.

Rittig je obviněný v kauze jízdenek pro DPP i kvůli úniku informací z BIS

Jméno Ivo Rittiga se objevilo v protikorupčním tažení policie, která sleduje napojení podnikatelských struktur na pražskou politiku a magistrátní finance. Rittiga, Janouška a Tomáše Hrdličku a také někdejšího magistrátního úředníka Jiřího Tomana podezírá policie z ovlivňování veřejných zakázek a praní špinavých peněz, společné podezření směřuje k účasti na organizovaném zločinu. Na pražské radnici detektivové zkoumají smlouvy za 1,5 miliardy.

Nedávno byl Rittig obviněn v kauze dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik, stíhán je na svobodě. Policie ho údajně obvinila i kvůli úniku informací z BIS. Tajné materiály prý mohla Rittigovi předávat Jana Nagyová (dnes Nečasová).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujímá funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvádějí do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem letošního ledna.
09:58Aktualizovánopřed 5 mminutami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 32 mminutami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 3 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 4 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 10 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 11 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 12 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 12 hhodinami
Načítání...