Zaniklé cesty se vrací mezi pole. Zadrží vodu, rozdělí lány

2 minuty
Cesty mezi poli často zmizely s velkými lány
Zdroj: ČT24

Některé jihomoravské obce se snaží vrátit krajinu téměř o sedmdesát let nazpět, velké lány rozdělit cestami, a víc se tak přiblížit podobě, kterou měl venkov před vznikem jednotných zemědělských družstev v 50. letech. Cílem je silněji provázat zemědělské plochy s jejich okolím, tlumit erozi a pomáhat v půdě udržet vodu.

Příkladem může být Kuřimské Jestřabí na Brněnsku, které pole obklopují a místní se teď snaží okolní lány víc rozbít cestami. Motivuje je k tomu sucho. „V padesátých letech bylo v obci zhruba 430 mezí. Po socializaci zemědělství jich zbylo asi nějakých třicet, pětatřicet,“ vysvětlil bývalý starosta Kuřimského Jestřabí František Mašek.

Rozdíl v hospodaření ukazuje i letecký snímek. Na prvním z 50. let je znát mozaiku drobných políček. Druhá mapa je ze současnosti s velkými spojenými lány. Právě méně různorodá krajina přitom podle exstarosty Maška hůř zadržuje vodu.

„Lesy opravdu utrpěly. Je velké sucho a kůrovec tomu dává zabrat. Zadržení vody v přírodě i těmito cestami je možné alespoň trochu,“ řekl Mašek. Část cest už vznikla a v plánu jsou další. Poslední se u Jestřabí objevila asi před týdnem. Cesta, jejíž směr vyznačují patníky, rozčísla pole s pšenicí. Místní by ještě podél cesty chtěli vysadit alej stromů. Stihnou to letos anebo příští rok.

Vláze v půdě pomůže i stromořadí

Udržet vodu v krajině se snaží i v nedalekých Malhostovicích, a to pomocí stromořadí i tůní. Vody ale podle starosty pořád ubývá, suché je i koryto místního potoka. „Nové stromky se snažíme zalévat, ale je to úplný extrém a velký problém posledních dvou tří let. I když jsme kolem stromků mulčovali, stává se, že uschnou,“ popsal starosta Malhostovic Petr Grünwald (STAN).

Katastrální mapa počítá v Malhostovicích s dalšími cestami nebo zelenými pásy. V krajině zatím nejsou, protože místní zemědělské společnosti by to podle starosty zkomplikovalo práci. Grünwald ale připouští, že když bude sucho pokračovat, možná se i tady budou lány dál zmenšovat. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany, vyplývá z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 3 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 5 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 5 hhodinami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 6 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 6 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 7 hhodinami
Načítání...