Velké, širé, rodné lány po sto letech. Spíše než ony vládnou krajině domy, města ztratila jasné hranice

7 minut
UDÁLOSTI: Města a vesnice se za sto let rozrostly, zároveň přibyly i lesy
Zdroj: ČT24

Říp, Sněžka nebo Králický Sněžník jsou krajinné symboly vlasti – dnes tak jako před sto lety, kdy vzniklo Československo. Kdo by se přenesl v čase, poznal by je, za sto let se téměř nezměnily. Ale krajina pod nimi je po sto letech k nepoznání. Ne všechny změny byly ovšem k dobrému, ostatně i požadavek poslední doby na zadržení vody ve vysychající krajině bude leckde znamenat odbourání toho, co československé a české století přineslo.

Les, vedle louka, vedle pole – to vše jasně ohraničené a oddělené od městské zástavby, která též má své jasné hranice. Tak vypadají snímky z dob těsně po vzniku první republiky.  Se stoletým odstupem lze tehdejší krajinu nazvat snad až idylickou.

„Vlastníci byli jasní a museli se postarat o svoji obživu. O půdu tak samozřejmě dbali, přirostla jim k srdci a pečovali o ni,“ podotkla Lucie Kupková z Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty UK.

Kolektivizace, ale nejen ona

Že se sounáležitost lidí s půdou vytratila a idylická krajina se leckde stala minulostí, souvisí ve velké míře s tím, co se v Československu dělo po válce. Po roce 1945, ale hlavně v 50. letech skončila éra soukromých políček. Družstva pak rozorávala meze, všechno bylo všech (anebo nikoho) a některá pole zcela zanikla. Poválečná doba totiž nebyla jen dobou kolektivizace, ale také dobou, kdy z republiky náhle „zmizely“ přes tři miliony lidí. Pohraničí pak zůstalo podle Lucie Kupkové osídleno nedostatečně.

Podobu krajiny změnilo také odvodňování – kvůli napřimování potoků a řek přišla krajina o vláhu. Již před válkou začala stavba Vltavské kaskády, velká vodní díla ale nevznikla jen na Vltavě. Za sto let zmizely i tisíce kilometrů pěších cest, nahradily je široké asfaltové silnice nebo rovnou dálnice.

Velká, širá, rodná města

Také města se za sto let významně rozrostla. Čtvrti, které bývaly předměstími, jsou dnes považovány spíše za součást centra, až za nimi stojí novodobá hradba panelových sídlišť a často téměř nekonečná plocha vilových čtvrtí a satelitů. Vzniká tím tzv. sídelní kaše, kdy město volně prorůstá do okolních vesnic a nejsou jasné hranice osídlení.

Lidská sídla jsou v posledních letech tím jediným, čeho v krajině stále přibývá. Vše ostatní je na ústupu – pole ani lesy se již nezvětšují. Ve srovnání s dobou před sto lety je lesů sice více, ale v poslední době již jejich plocha nerostla. Naopak po roce 1990 zůstává čím dál víc půdy ležet ladem. „Přicházíme o úrodnou zemědělskou půdu – většinou ornou půdu nebo i travní porosty,“ upozornila Kupková.

Poslední léta ale naznačila, že mnohé z toho, co se v krajině za posledních let stalo, je potřeba změnit. Dvakrát za čtyři roky bylo léto extrémně suché, a tak se objevil nový imperativ: Je třeba zadržet vodu v krajině.

  • České země od roku 1918 zažily léta sušší i deštivá, zimy plné sněhu i blátivé, povodně i vlny veder. Řada rekordů platných v dnešní době ale není příliš stará, vznikly až v posledních letech.
  • nejvyšší teplota: 40,4 °C – 20. 8. 2012 v Dobřichovicích
  • nejnižší teplota: -42,2 °C – 11. 2. 1929 v Litvínovicích
  • nejvyšší rychlost větru: 58 m/s – 19. 1. 2007 na Labské boudě (při orkánu Kyrill)
  • nejvydatnější déšť: přes 200 mm – 6. 7. 1997 v Beskydech
  • nejvyšší průtok ve Vltavě v Praze: 5160 m3/s – 14. 8. 2002 v Praze-Velké Chuchli

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie obvinila mladíka z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové

V jednom z obchodů v Hradci Králové zaútočil ve čtvrtek ráno muž nožem. Při útoku zemřely dvě prodavačky. Policie podezřelého muže zadržela a uvedla, že je to šestnáctiletý Čech z Hradecka a následně jej obvinila z vraždy. Bude žádat vazbu. Mladíkovi hrozí v případě odsouzení až deset let vězení. Zavražděným ženám bylo 19 a 38 let, informovala mluvčí policie Iva Kormošová. Oběti se útočník podle kriminalistů zřejmě vybral náhodně. Útok se stal v obchodní zóně v ulici Akademika Bedrny.
09:54Aktualizovánopřed 6 mminutami

Končí termín pro první kolo podávání přihlášek na střední školy

Ve čtvrtek končí termín podávání přihlášek na střední školy pro první kolo přijímacích zkoušek. Uchazeči je mohou podávat po celý den, lze využít elektronický systém DiPSy. Přihlášku musí podat všichni zájemci o studium na střední škole. Tedy i ti, kteří se hlásí na nematuritní obory.
11:32Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Tragédie jako v Hradci jsou výjimečné, neměly by měnit chování, říká psycholog

Chování lidí, kteří se stanou agresory, se dá mnohdy předvídat, říká krizový intervent, psycholog a psychoterapeut Tibor Brečka. Zdůrazňuje, že útok v Hradci Králové patří k „neuvěřitelným výjimkám“, podle kterých není dobré měnit pravidla.
před 3 hhodinami

Internistů ubývá, potřeba jich je ale stále více

Milion lidí ročně vyhledá v Česku péči internisty, na interní oddělení připadá největší podíl nemocničních lůžek i hospitalizací. Specialistů na tento obor ale ubývá. Česká internistická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně proto připravila program, který má obor zatraktivnit pro mladé lékaře.
před 4 hhodinami

Výborný: Kontroly chovů hospodářských zvířat budou v příštích třech týdnech

Mimořádné kontroly chovů hospodářských zvířat, které ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) nařídil v pondělí, se uskuteční v následujících třech týdnech. Zacílí se na problematické chovy dojného skotu, které mají například větší procento nucených porážek na farmě, oznámil ministr. Farem a chovů dojného skotu je podle něj v Česku asi 1300, na síti X uvedl, že kontroly se uskuteční u zhruba stovky z nich.
před 4 hhodinami

Pavel má výhrady ke způsobu přijímaní vysokoškolské novely

Prezident Petr Pavel u novely vysokoškolského zákona nepovažuje způsob přijímání legislativy za správný, snahou by podle něj mělo být odpoutat se v co nejvyšší míře od přílepků. Své výhrady sdělil i ministru školství Mikuláši Bekovi (STAN). Novela, která má přinést větší samostatnost Národního akreditačního úřadu nebo reformu doktorandského studia, aktuálně čeká na prezidentův podpis.
před 5 hhodinami

V Hradci pracuje sedm psychologů pro včasnou pomoc, říká expert Vymětal

Poté, co šestnáctiletý útočník zabil nožem v Hradci Králové dvě ženy, může řada dotčených lidí trpět osobními psychologickými krizemi. Psycholog Štěpán Vymětal, který se na podobné situace specializuje, doporučuje lidem soudržnost, státu pak lepší připravenost.
před 7 hhodinami

Loňský rok byl mimořádný, hájí odměny pro vedení univerzity Králíčková

Loňský rok byl mimořádný z hlediska výzev a projektů, uvedla v Událostech, komentářích rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v reakci na kritiku výše odměn managementu univerzity. Vyjádření tiskového oddělení UK, které odměny dávalo do souvislosti s předloňskou střelbou na filozofické fakultě, však podle ní nebylo „šťastné“. Místopředseda akademického senátu školy a jeden ze signatářů dopisu Andrej Farkaš uvedl, že tragická událost se v minulosti použila k překrytí selhání.
před 8 hhodinami
Načítání...