Zákon zruší správní rady pojišťoven, poslanci ve vedení končí

Praha – Chystaný reformní zákon o zdravotních pojišťovnách počítá se zrušením správní rady pojišťoven. Instituce nově povede pouze ředitel s dozorčí radou. Poslanci už tak ve vedení zasedat nebudou, řekl dnes legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Reagoval na zprávu ČT, že poslanci dostávají za účast ve správní či dozorčí radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) stotisícové roční odměny.

Ve správní a dozorčí radě VZP působí nyní podle ČT 18 poslanců, každému z nich platí pojišťovna měsíčně zhruba 20 000 korun. Změnou ušetří šest milionů ročně. Nový zákon by měl platit od ledna 2013. „Podle návrhu zákona se má zrušit správní rada, zůstane dozorčí rada, která bude tvořena po třetinách ze zástupců státu, pojištěnců a zaměstnavatelů,“ upřesnil Plíšek. Z nynějších 30 klesne počet členů na devět až 15 po třetině za každou skupinu.

Co se týče zástupců za stát, nepředpokládají zákonodárci, že je bude volit Poslanecká sněmovna. „Zástupce za stát, což budou odborníci a úředníci, by schvalovala vláda na návrh resortů, které mají vztah k rozhodování o organizaci a financování zdravotnictví a pracovně-právních záležitostech v resortu,“ vysvětlil náměstek. Zástupce zaměstnavatelů by vybraly zaměstnavatelské svazy, zástupce pojištěnců pak organizace pacientů a pojištěnců. Zákon zároveň předpokládá odpovědnost členů majetkem i odpovědnost trestní. „Na základě těchto nároků na ně předpokládáme, že by pobírali nějakou odměnu,“ řekl náměstek.

Zákon má sjednotit podmínky pro fungování všech zdravotních pojišťoven. Těch je nyní osm a už teď mají ve správní a dozorčí radě po 15 členech, z nich třetina jsou zástupci zakladatelů, tedy i ministerstev zdravotnictví a práce, třetina jsou zástupci největších plátců a třetina zástupci občanů, především odborů.