Zákon o střetu zájmů se změní, Senát neuspěl

Praha - Poslanecká sněmovna dnes navzdory senátnímu vetu opět schválila změny v novém zákoně o střetu zájmů. Novela, jejíž původní znění připravili poslanci ČSSD, má mimo jiné usnadnit přístup veřejnosti k majetkovým oznámením politiků. Mění také způsob, kterým mají být funkcionáři za porušení zákona trestáni. Soudce a státní zástupce zbavuje povinnosti majetková přiznání podávat. Rozšiřuje ji naopak například na řídící pracovníky státních nebo obcemi zřízených institucí.

Nový zákon o střetu zájmů začal platit na začátku roku, většina funkcionářů, kterých se týká, má podle něj začít podávat majetková oznámení až od konce června. Sněmovna se proto rozhodla některé problematické části zákona upravit ještě před jeho uvedením do praxe. 

Majetek zveřejní i ředitelé škol 

Povinnost podávat od letošního června majetková přiznání nebudou mít podle nového znění soudci a státní zástupci. Poslanci tak reagovali mimo jiné na jejich obavy z možného zastrašování či vydírání. Senátorům ale vadilo, že by se povinnost oznamovat majetek naopak rozšířila na řídící pracovníky státních nebo obcemi zřízených institucí, například škol.

„Novela zákona sice z jeho působnosti vyjímá asi 3000 soudců, ale naopak tam přibylo 10.500 ředitelů mateřských a základních škol,“ řekl dnes ve sněmovně senátor Jaromír Volný (ODS).

Lidé, kteří do majetkových přiznání chtějí nahlédnout, musí nyní kvůli získání hesla k registru příjmů přijet do pražského sídla sněmovny či Senátu nebo osobně navštívit jiné úřady, které mají registry zřídit. Podle novely by mohli o heslo požádat například e-mailem a dostali by ho v dopise s doručenkou.

Porušení zákona bude jen přestupek 

Poslanci změnili i způsob, kterým mají být funkcionáři za porušení zákona o střetu zájmů trestáni. O těchto případech nebudou rozhodovat správní soudy, ale budou brány jako přestupek. Nejvyšší pokuta v přestupkovém řízení je 50 tisíc korun.

Novináři budou moci nově údaje z majetkových oznámení politiků publikovat. Výklad současného zákona totiž v tomto ohledu nebyl úplně jasný, protože zákon obsahuje paragraf zakazující zveřejnění.   

Povinnost podávat majetková přiznání se bude vztahovat i na některé policisty. Jde například o ty, kteří rozhodují o veřejných zakázkách, použití financí nebo se podílejí na správním či trestním řízení. Povinnost vést elektronické registry majetkových oznámení místních funkcionářů budou mít obce a kraje.

Podle senátora Volného ale novela obsahuje řadu nejasností. Není například zřejmé, zda se mají zákonem řídit i funkcionáři v armádě a resortu obrany.