Zákaz mobilů v českých školách by podpořila většina rodičů, učitelé jsou opatrnější

10 minut
Psycholog: Zákaz mobilů je v kompetenci ředitelů, někteří toho využívají
Zdroj: ČT24

Nebylo by od věci inspirovat se Francií a zakázat ve školách používání mobilních telefonů. Podle průzkumu, který si objednal jeden z českých operátorů u agentury Ipsos, si to myslí většina rodičů a asi polovina učitelů. Ti kantoři, kteří jsou proti, poukazují, že používají při výuce mobilní internet. Ve Francii od nového školního roku již mobily na základních školách zakázali, jejich používání se omezuje také ve skandinávských zemích a zákaz připravuje i Velká Británie.

Z průzkumu vyplývá, že by až dvě třetiny rodičů mohly být pro zákaz používání mobilních telefonů ve školách. Obávají se, že telefony rozptylují jejich děti od výuky, navíc nevylučují, že je mohou zejména starší žáci i zneužívat při písemném zkoušení.

Odpor k mobilům ve školách však mezi rodiči klesá s věkem – mladší rodiče jsou benevolentnější. Myslí si, že používání mobilních přístrojů je dnes pro děti přirozené a škola by je měla připravovat na život i po této stránce.

Podobné je to i mezi učiteli, u nichž by však podpora zákazu mobilních telefonů, případně tabletů ve školách byla zřejmě nižší než mezi rodiči. Pro zákaz jsou zejména starší kantoři, naopak ti pod 35 let často považují mobilní zařízení a jejich síťové připojení za vhodnou učební pomůcku. Internet používají při práci s žáky tři čtvrtiny učitelů. Necelá polovina pak sice sama mobilní zařízení při hodinách využívá, sami žáci je naopak musí mít během výuky schované.

Psycholog: Na druhém stupni zakázat, na prvním stupni ale může telefon dítěti pomoci

Před tím, aby se šmahem zakázaly mobilní telefony ve školách, však varuje psycholog Petr Klíma. Zákaz je podle něj namístě na druhém stupni základních škol, nikoli však na prvním. „Na prvním stupni to dětem – zvlášť úzkostnějším – trochu kryje záda, dodává jim to bezpečí a jistoty. Někteří i zavolají rodičům, když mají úzkosti, když se jim něco nepovede,“ poukázal.

Domnívá se, že taková podpora rodičů – nebo jen vědomí, že jim mohou zavolat – menším dětem pomáhá více než svěřit se třeba spolužákům. Školu totiž psycholog charakterizoval jako prostředí, které není k dětem, zejména těm úzkostnějším, zcela vlídné. „Je tam neustálé srovnávání, testování, známkování. Děti jsou pod zátěží několikrát denně,“ uvedl Petr Klíma.

Dodal, že používání telefonů lze omezit již dnes, je to v kompetenci ředitelů. Téměř všichni učitelé, kteří se výzkumu zúčastnili, se domnívají, že pokud mobily ve školách budou, je třeba stanovit přesná pravidla pro jejich používání a vyžadovat jejich dodržování. Podle dvou třetin kantorů sice pravidla ve školách vyhlášena jsou, ale nedodržují se.

Telefon jako nástroj šikany. Kdo nemá dobrý přístroj, je outsider

Mezi rodiči, kteří by zákaz podpořili, rezonuje také obava, že samotné nošení telefonů do školy může vést k šikaně. Hrozí, že se děti budou trumfovat, kdo má lepší přístroj. To připustil i psycholog Petr Klíma. Zapochyboval však, jestli to prostý zákaz mobilů změní.

„Závist je standardní, je to odraz naší společnosti a netýká se pouze mobilů. Týká se oblečení, značkového oblečení. Tomu asi nezabráníme, taková je lidská podstata,“ míní. Podotkl přitom, že závist či naopak vyobcování dětí s horšími přístroji (nebo oblečením) se stupňuje s věkem a je výraznější na druhém stupni.

I proto by zákaz mobilů směřoval spíše tam. Petr Klíma ostatně není osamocen. Právě k omezení mobilů na druhém stupni v současnosti míří školy ve Velké Británii.

Zákonný zákaz ve Francii, přísná školní pravidla ve Skandinávii

Cestu zákazu mobilů ve školách ale prošlapává Francie. Na základních školách platí od počátku září celodenní zákaz používání mobilů, tabletů a také chytrých hodinek s výjimkou případů, kdy jsou zařízení potřeba při výuce. Zákaz se týká celých škol, tedy nejen tříd, ale třeba i dvorů.

Na potřebu omezit používání telefonů o přestávkách ostatně poukazují i někteří čeští učitelé. Z průzkumu vyplynulo, že asi čtvrtinu z nich znepokojuje, že někteří žáci tráví takřka celé pauzy s mobily v rukou. Na výuku pak nejsou připraveni a méně komunikují se spolužáky.

Zákaz mobilů ve francouzských školách je součástí tzv. detoxikačního zákona. Francouzská vláda již loni představila také „právo na to se odpojit“. Zaměstnance to osvobozuje od vyřizování e-mailů mimo pracovní dobu.

Pravidla omezující používání telefonů ve školách platí i v dalších zemích, přísná jsou například ve Švédsku nebo Dánsku. Tam ale zákazy nevynucuje zákon, nýbrž vnitřní předpisy škol.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 5 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 9 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 9 hhodinami
Načítání...