Zájem o ruštinu poklesl. Někde téměř o polovinu

O studium ruského jazyka na vysokých školách klesl od začátku plnohodnotné války zájem. Podle dat, která oslovené univerzity poskytly České televizi, přišlo na jazykové obory se zaměřením na ruštinu letos méně přihlášek – někde až o polovinu. Důvodem je obecně nižší zájem o filologické obory a také rusko-ukrajinská válka.

„Věděla jsem, že chci studovat jazyky. Rozhodovala jsem se mezi ruštinou a čínštinou,“ vysvětluje Veronika Radičová, proč se rozhodla studovat rusistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. „Nakonec jsem si vybrala ruštinu, protože mi přišlo, že bude vyšší šance najít uplatnění. A také proto, že jsem se setkala s vyučujícími a všichni působili mile,“ říká čerstvá absolventka bakalářského studia, která se začínajícím semestrem pokračuje na magisterské překladatelství.

Za dobu, kdy Veronika studuje, ale počet studentů klesl. „Fakulta pedagogická obdržela v minulém akademickém roce celkem 113 přihlášek ke studiu ruštiny, letos 62,“ říká Šárka Stará, mluvčí Západočeské univerzity v Plzni. Tam tak na dva obory – „Ruský jazyk se zaměřením na vzdělávání“ a „Cizí jazyky pro komerční praxi – ruština“ – přijali o téměř 50 procent méně přihlášek než loni.

Ruštinu lze podobně jako jiné jazykové obory studovat na většině českých vysokých škol samostatně nebo jako dvouobor. V už zmíněné západočeské metropoli v zaměření na vzdělávání, v Olomouci třeba se specializací na překladatelskou a hospodářskou praxi, případně jako ruskou filologii.

S poklesem zájmu se potýkají i vyučující v Olomouci. René Andrejs, vedoucí sekce rusistiky Katedry slavistiky na Univerzitě Palackého, letos eviduje 60 přihlášek, v loňském jich přitom přišlo 100. Podobná čísla hlásí i z Masarykovy univerzity v Brně. Zatímco před třemi lety univerzita přijala 127 přihlášek, letos už to bylo pouze 47. Nižší zájem eviduje také Univerzita Karlova.

Důvodů je několik

„Nižší zájem je dán mimo jiné tím, že ruštinu zde dříve studovali také lidé z Ruské federace. Ti zde v současné době studovat nemohou,“ vysvětluje Šárka Stará ze Západočeské univerzity v Plzni. S tím souhlasí i šéf olomoucké sekce rusistiky Andrejs. Za poklesem podle něj stojí obecně nižší zájem o filologické obory, ale také rusko-ukrajinská válka.

Jak se ale ukazuje, třeba v Brně naopak roste zájem o studium ukrajinštiny, a to o dvojnásobek. Do nového akademického roku tak v moravské metropoli ke studiu ukrajinštiny nastoupí 60 nových studentů a studentek.

Jak upozorňují zástupci vysokých škol, data zatím nejsou konečná – například je možné, že uchazeči podají víc přihlášek na různé obory a nakonec nastoupí jenom na jeden. Ruštinu mohou zájemci na českých univerzitách studovat v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci a Českých Budějovicích. K dispozici je až 400 míst v různých oborech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 34 mminutami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 8 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 9 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...