Začala stavba D55 mezi Olomoucí a Kokory. S Přerovem ji má nová dálnice propojit v roce 2028

Nová dálnice D55 by mohla propojit Olomouc s Přerovem v roce 2028. V úterý byla zahájena stavba její první části mezi Olomoucí a Kokory, dokončena bude v roce 2025. Souběžně pak začne stavba druhé poloviny z Kokor do Přerova. Informoval o tom šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Dálnice D55 je přeložkou silnice první třídy, která Přerov s Olomoucí spojuje přes několik obcí. Vesnicemi denně projede až dvacet tisíc aut a silnice je místem častých nehod.

„Termín zprovoznění prvního úseku (D55), který dnes (v úterý) zahajujeme, je na konci roku 2025. Prakticky ve stejném roce máme v plánu zahájit pokračování ve směru na Přerov,“ sdělil Mátl, podle kterého stavba druhého úseku mezi obcí Kokory a Přerovem zabere zhruba tři roky. „Takže někdy v roce 2028 by mohla být Olomouc s Přerovem řádně propojena,“ dodal.

První úsek D55 z Olomouce do Kokor měří necelých osm kilometrů. Staví ho společnost Eurovia CS, která v tendru podala nejvýhodnější nabídku s cenou 1,95 miliardy korun bez DPH. „Nová směrově dělená komunikace zvýší v místě zásadním způsobem bezpečnost a plynulost dopravy. Díky dálnici se také výrazně zlepší životní podmínky obyvatel Krčmaně, ze které bude díky dálnici odvedena veškerá tranzitní doprava,“ uvedl Mátl.

Podle starostky Krčmaně Evy Sztwiorokové (Nezávislí) se o dálnici D55 z Olomouce do Přerova hovoří déle než dvacet let a dopravní situace v obci je dlouhodobě neúnosná. „Stává se zde spousta dopravních nehod a řidiči nerespektují náš semafor, což nám nyní vadí nejvíce. Naskočí červená, děti přechází a řidiči nezastaví. Už se těšíme, až doprava přejde na dálnici a nám se opravdu uleví,“ řekla.

Frekventovaná silnice půlí obec na dvě části. „Když chtějí jít děti na hřiště, musí překonat silnici a rodiče je kvůli tomu raději na hřiště ani nepouští. To samé důchodci, když chtějí jít na obecní úřad nebo hřbitov. Je to strašně nekomfortní a nebezpečné,“ podotkla starostka, podle které hustá automobilová doprava poškodila domy v sousedství silnice. „Trpí domy i lidé, kteří v nich bydlí,“ dodala.

Proti stavebnímu povolení na dvě desítky objektů související se stavbou dálnice D55 z Olomouce do Kokor se nedávno odvolala společnost Agra z Velkého Týnce u Olomouce. Firma tvrdí, že kvůli této dopravní stavbě se zkomplikuje její přístup na okolní pole, která obhospodařuje. ŘSD podle Mátla se společností Agra jedná na řešení přijatelném pro obě strany. „Stavební povolení na hlavní trasu je v právní moci, takže klíčové práce můžeme bez problémů zahájit,“ dodal Mátl.

ŘSD pokračuje v přípravě stavby navazujícího šestikilometrového úseku D55 mezi obcí Kokory a Přerovem, která se zkomplikovala kvůli žalobě obce Rokytnice. „V tuto chvíli máme dokumentaci pro stavební povolení a začínáme majetkoprávní přípravu. Je tady určitě zpoždění, ale věřím, že jsme do dvou let schopni stavbu připravit, aby mohla být zahájena,“ řekl Mátl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěOpozice vysvětluje, proč nechce dát důvěru vládě. Stále hodlají vystoupit desítky poslanců

Sněmovna se ve středu druhým dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), který tvoří i SPD a Motoristé. K hlasování o důvěře se dolní komora zřejmě dostane nejdříve ve čtvrtek. V úvodu středečního jednání hovořili zástupci opozice s přednostním právem, kteří před novým kabinetem varovali. Po jedenácté hodině sněmovna zahájila obecnou rozpravu, během níž další opoziční zákonodárci pokračují v kritice vlády. K osmé hodině večer debata trvala již asi 18 hodin čistého času.
06:00Aktualizovánopřed 26 mminutami

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
11:25Aktualizovánopřed 41 mminutami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 45 mminutami

Ministr Šebestyán odvolal ředitele Lesů ČR Šafaříka

Ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) ve středu odvolal z funkce generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka. Dočasným řízením podniku je pověřený výrobně-technický ředitel Libor Strakoš. Ředitelem Lesů ČR byl Šafařík od listopadu 2022, jmenoval ho tehdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) z vlády Petra Fialy (ODS). Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi. Šafařík sdělil, že rozhodnutí ministra respektuje.
10:18Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Turek bude zmocněncem na resortu životního prostředí na základě smlouvy či dohody

Poslanec Motoristů Filip Turek bude jako vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal zaměstnancem ministerstva životního prostředí na základě pracovní smlouvy, nebo dohody o pracovní činnosti. Vyplývá to ze statutu zmocněnce, který schválila vláda. Za výkon své funkce bude odpovídat vládě, která ho jmenuje a odvolává na návrh ministra životního prostředí. Turek by měl mimo jiné zastupovat vládu při jednáních s orgány Evropské unie a neformálních mezinárodních konzultacích v oblasti klimatu v rozsahu pověření vládou.
14:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Záchranky měly loni nejvíc výjezdů za patnáct let, evidují i nadužívání služby

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) loni v Česku vyjela k více než 1,2 milionu případů. Česká televize to zjistila od ZZS jednotlivých krajů. Podle dat Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) jde o nejvyšší počet za posledních patnáct let. Kromě akutních stavů dál evidují záchranáři také nadužívání služby. Jako příklady uvádějí zveličování závažnosti potíží, volání kvůli dlouhodobým potížím, snahu pacienta dostat se rychleji na urgentní příjem nebo i náhradu za nedostupného praktického lékaře.
před 6 hhodinami

Stát musí kvůli hluku ze silnice zaplatit muži odškodnění

Stát musí Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh zaplatit 150 tisíc korun jako odškodnění za to, že musel kvůli rozhodnutí jihomoravské krajské hygienické stanice snášet zvýšený hluk z dopravy. Hygienici totiž v roce 2016 vydali pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna, hlukovou výjimku. Brněnský soud ji ale o dva roky později jako nezákonnou zrušil.
před 6 hhodinami

Státní zástupkyně obžalovala Feriho z dalšího znásilnění

Státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 v úterý obžalovala bývalého poslance Dominika Feriho z dalšího znásilnění. Vyplývá to z informací, které ve středu sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
12:32Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...