Z vládních stran si v eurovolbách polepšili jen Starostové

Volby do Evropského parlamentu znají své vítěze i poražené. Ze stran, které mají své zastoupení v českém parlamentu, může úspěch slavit zejména hnutí ANO, naopak strany vládní koalice většinově ztrácely. Mnozí politici budou hovořit o úspěších, přesto pohled na výsledky z voleb 2019 ukazuje, že vyjma hnutí ANO a STAN si ostatní strany pohoršily.

Volby do Evropského parlamentu v roce 2019 jsou minulostí, dnes jsou důležité volby, které skončily tento víkend. A ukazuje se, že jsou to volby minimálně v některých parametrech nesrovnatelné. Před pěti lety se o hlasy voličů ucházelo 40 politických stran a hnutí, letos jich je o deset méně. A odlišná je také volební účast. Zatímco v roce 2019 přišlo k volebním urnám necelých 29 procent voličů, o pět let později jich přišlo téměř 36,5 procenta.

Hnutí ANO může slavit a oprávněně se může označit za vítěze voleb. Ostatně předseda hnutí Andrej Babiš tiskovou konferenci zahajoval slovy, že se jedná o „famózní úspěch“, který nečekal.

Ve volbách hnutí kandidovalo jako obvykle samostatně a podařilo se mu získat celkem sedm mandátů, tedy ještě o jeden víc než před pěti lety. Není to rekordní zisk v české politice, například v roce 2009 (kdy Česko obsazovalo 22 mandátů, letos je to 21) získala ODS dokonce 9 europoslanců a ČSSD sedm mandátů. Tehdy ale uspěly jen čtyři strany. V letošních volbách uspělo celkem sedm volebních stran, před pěti lety jich bylo šest.

Oproti roku 2019 se v ANO zásadně změnilo obsazení kandidátky. Tehdy byli na jejím čele nestraníci, kteří neměli zkušenost se sněmovní politikou. Jednalo se na prvních čtyřech místech o Ditu Charanzovou, Martinu Dlabajovou, Martina Hlaváčka či Radku Maxovou. Všechny tři kandidátky se s hnutím ANO rozešly a na konci volebního období již nehájily barvy hnutí.

Letos tak ANO vsadilo na prověřené tváře. V čele kandidátky stála místopředsedkyně poslanecké sněmovny Klára Dostálová, na druhém místě poslanec Jaroslav Bžoch. Za dvěma obhajujícími kandidáty byla Jana Nagyová (známá z kauzy Čapí hnízdo, v níž byla obžalovaná a poté zproštěná viny) a šestici uzavírala poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová. Všichni jmenovaní členové Poslanecké sněmovny uspěli a kvůli neslučitelnosti funkcí český parlament opustí. Hnutí ANO tak přivítá ve sněmovně náhradníky a bude třeba znovu obsadit i post ve vedení dolní komory.

Neúspěšné SPOLU

Zdánlivě úspěšně skončila koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. V celkových výsledcích zaostává s 22,2 procenta hlasů o čtyři procentní body za vítězem (26,1 procenta). Volební zisk jí stačí na šest mandátů. Z pohledu celkových výsledů to není extrémní neúspěch. Ten se ukáže až při pohledu na zisky jednotlivých poltických stran.

Z vládních stran může být spokojená jen TOP 09. Před pěti lety strana kandidovala v koalici se STAN a podařilo se jí získat dva mandáty, které obsadili europoslanci Luděk Niedermayer a Jiří Pospíšil. Po letošních volbách je počet mandátů totožný, jen již nekandidujícího Pospíšila nahradí poslanec Ondřej Kolář. Také za něj do sněmovny bude nastupovat náhradník.

Horší je situace u ostatních stran koalice. Pro ODS je výsledek oslabením. Před pěti lety kandidovala samostatně a obsadila čtyři mandáty. V letošních volbách o jeden mandát přišla. Není to ale pro ni nejhorší situace v historii. Například v roce 2014 měla zastoupení jen dvou poslanců.

Neslavný je volební zisk pro KDU-ČSL. Strana v roce 2019 kandidující samostatně, obhajovala dva mandáty. Lidovec bude zasedat v Evropském parlamentu jen jeden. Podařilo se uspět Tomáši Zdechovskému, který kandidoval ze čtvrtého místa kandidátky.

Ambice stran v rámci koalice SPOLU tak zůstaly pod očekáváním ve srovnání s rokem 2019. Ani jedna z nich své postavení nezlepšila.

STAN si polepšil jen málo

Starostové a nezávislí měli velké ambice. Před volbami dokonce velmi hlasitě mluvili o tom, že lídryně jejich kandidátky Danuše Nerudová by měla být budoucí eurokomisařkou za Českou republiku. Uskupení ale nemůže hovořit o velkém úspěchu, ve volbách skončilo až na pátém místě. Přesto lze očekávat, že zisk dvou mandátů bude považovat za úspěch.

Před pěti lety kandidovalo v koalici s TOP 09. Dříve byla tato spolupráce velmi úspěšná a obě strany se díky ní etablovaly na nejvyšší politické úrovni. V roce 2019 ale STAN byli ti, kteří z výsledků koalice těžili méně. Ve volbách TOP 09 a Starostové získali tři mandáty, z toho jen jeden mandát Stanislava Polčáka připadl STAN.

Otázkou zůstává, zda hodlá i s takovým výsledkem Danuše Nerudová aspirovat na post eurokomisařky, nebo zda STAN bude nominovat úspěšnějšího a zkušenějšího politika. O slovo by se mohli přihlásit i Piráti, kteří chtěli obsadit post eurokomisaře svým lídrem Marcelem Kolajou.

Ale ani výsledky Pirátů nejsou pro stranu nikterak pozitivní. Strana kandidovala samostatně, stejně jako před pěti lety. Oproti volbám z roku 2019 získala jen jednoho europoslance, dva další mandáty ztratila.

Je tedy zřejmé, že z 21 poslanců nedosáhly vládní strany ani na polovinu a získaly jich celkově jen devět. Volby do Evropského parlamentu opět ukazují, že jsou volbami, v nichž voliči více experimentují a dávají více najevo případnou nespokojenost s vládní politikou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 4 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 5 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 6 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 15 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...