VZP zahájila kvůli poplatkům správní řízení s nemocnicí Vrchlabí

Vrchlabí (Trutnovsko) - Správní řízení s vrchlabskou nemocnicí zahájila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Nemocnice ve Vrchlabí od ledna nevybírá regulační poplatky od pacientů do 18 let věku, a proto soukromému zdravotnímu zařízení hrozí pokuta až 50.000 korun. Ředitel nemocnice Vladimír Dryml označil krok pojišťovny za pochybný a chce se proti němu případně hájit i u soudu.

Mluvčí VZP Jiří Rod potvrdil, že pojišťovna řízení zahájila, ale další vyjádření k případu do jeho skončení odmítl. Dříve VZP uvedla, že se bude snažit všemi možnými zákonnými prostředky prokázat, že nemocnice postupuje v rozporu ze zákonem.

Drymlovi tak nepomohlo ani to, že za pacienty nemocnice uhradil v polovině dubna poplatky tajemný sponzor, jehož jméno ředitel ani spolumajitel nemocnice Alexandr Seidl nechtějí prozradit. Podle VZP je sponzoring možný, ale musí být prokazatelné, že za pacienty zaplatila konkrétní osoba či instituce. V prvním čtvrtletí nemocnice vykázala asi 150 dětských pacientů, poplatky v souhrnu překročily 20.000 korun.

Dryml označil nynější jednání pojišťovny za pochybné. „Pravomocí VZP ze zákona není zjišťovat, z jakého majetku byl regulační poplatek uhrazen. V právním státě není možno zakazovat platit za někoho jiného,“ tvrdí Dryml. Také prohlašuje, že nemocnice poplatky od dětí nevybírá a vybírat nebude. Podle něj Česko díky poplatkům u dětí porušuje mezinárodní úmluvu o právech dítěte.

Ministerstvo zdravotnictví již dříve prohlásilo, že postup Všeobecné zdravotní pojišťovny schvaluje. Úřad Drymla ostře kritizoval a označil jeho postoj k poplatkům za politický boj, do kterého zatahuje pacienty. Dryml totiž chce za ČSSD kandidovat do Senátu i do krajského zastupitelstva.

Vydáno pod