Výrobci zdražili nealkoholické nápoje. Jejich spotřeba klesá, kohoutková voda je v Česku na vysoké úrovni

7 minut
Události | Události | 217
Zdroj: ČT24

Nealkoholické nápoje včetně balené vody zdražují. Jejich cena v lednu ve srovnání s prosincem stoupla téměř o čtyři procenta. Jejich spotřeba však dlouhodobě klesá. Většina českých domácností je zásobována vodou z veřejných vodovodů, jejíž kvalita patří k nejlepším na světě.

Výrobci nealkoholických nápojů upravili ceníky kvůli vyšším nákladům. „To se týká samozřejmě plastů, dopravy, energií a samotných surovin, zohlednili jsme to v cenách našich nápojů. U kategorie vod pod naší značkou vidíme drobný nárůst, ale způsobený nějakými promočními aktivitami,“ uvedl mluvčí společnost Coca-Cola HBC Václav Koukolíček.

Od nového roku se navíc nealkoholické nápoje přesunuly z 15procentní do 21procentní sazby DPH. Podle analytiků se to může projevit i v obchodech. Minerální vody od prosince zdražily průměrně o třináct haléřů na lednových 10,55 koruny za litr.

Spotřeba balené vody se podle obchodníků v průběhu roku mění. Největší zájem je o ni v teplých měsících. Spotřeba kupovaných nealkoholických nápojů však v Česku podle statistiků dlouhodobě klesá. Poslední souhrnná čísla jsou z roku 2022, kdy na každého člověka připadalo 230 litrů ročně, o čtrnáct procent méně než před deseti lety. Drtivá většina Čechů je zásobená pitnou vodou z veřejných vodovodů.

Voda z kohoutku je v Česku kvalitní

Asi čtyřiceti procentům obyvatel teče z kohoutků voda z podzemních zdrojů, skoro stejný počet využívá povrchovou a jen pětina lidí směs obou typů. Kvalita pitné vody v Česku patří k nejlepším na světě. Tvrdost vody je jen jedním ze stovek parametrů, které u pitné vody odborníci kontrolují. Výsledky rozborů by měli spotřebitelé najít na internetu nebo v zákaznických centrech vodárenských společností.

Jen Pražské vodovody a kanalizace zanalyzují 20 až 25 tisíc vzorků ročně. Polovinu míst kontrolují pravidelně, zbytek vybírají náhodně. Testovanou vodu odborníci také ochutnávají a kontrolují její pach. „Když voda nevyhovuje, zahájí se nápravná opatření. V místě odběru se zahájí proplachy, případně nachlorování,“ nastínila vedoucí oddělení laboratorní kontroly Veronika Tomi.

I přes velmi přísné vyhlášky a limity však může dojít ke kontaminaci vody. Nejčastějším mikroorganismem, který se v ní objeví, jsou koliformní bakterie, které žijí ve střevech živočichů. Nebezpečná je ale také legionella.

Do kohoutků doteče voda z podzemí i řek

Přesto je podle odborníků voda z kohoutku obecně kvalitnější než voda balená. Vede totiž pod zemí v chladu a nesvítí na ni slunce. „U balených vod nemůžeme skladovací podmínky zaručit. Vždycky to záleží na tom, jak dodavatel s výrobkem zachází.

Nejkvalitnější voda v Česku pochází z chráněných oblastí nebo hlubinných vrtů. I ta se ale musí upravit a filtrovat, až pak může do vodárenské sítě. Využívá se ale i voda přímo z řek. V Praze například míří z Vltavy rovnou do úpravny, vzniká tak voda až pro deset procent pražských odběratelů.

V prvním stupni úpravy se do vody přidává síran železitý. „Látky, které jsou normálně rozpuštěné a jsou malinké, spojí do velkých shluků, které následně můžeme separovat,“ přiblížil technolog pitných vod Robert Kvaček z Pražských vodovodů a kanalizací.

Potom následuje jemné dočištění – nejprve v kádích s jemným pískem, potom s aktivním uhlím. Voda tak ztrácí nežádoucí zápach. Posledním krokem je dezinfekce pomocí UV záření a chlóru. „UV záření funguje jenom v tom místě v tu chvíli, ale chlór ve vodě pořád přetrvává. Kdyby došlo k jakékoliv další kontaminaci, třeba ze stěn distribučních řadů, tak jsme proti ní chránění,“ doplnil Kvaček.

Obecně mají lidé v Česku nejvíc v oblibě tvrdou vodu. Ta totiž obsahuje hodně minerálů, ale taky hodně vodního kamene.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úniky vody z potrubí i z netěsnících kohoutků. Lidé tak zbytečně platí více

Vlivem poškozené infrastruktury se v Česku ztratí zhruba patnáct procent pitné vody. Přitom ještě v devadesátých letech minulého století se jí ke konečným spotřebitelům nedostalo až čtyřicet procent. Opravy a úniky z vodovodní sítě se odrážejí také v cenách. Změnit to chce i Evropská unie, která hodlá do oprav sítě investovat stovky miliard eur. Podle vodohospodářů jsou nebezpečné hlavně takzvané skryté úniky, kdy na povrchu není žádná viditelná porucha, ale voda dlouhodobě mizí.
před 1 hhodinou

Přenáší se zodpovědnost na nás, ale my se chceme bavit o obraně, říká za SPD Koten

Koalice se uzavřením části sněmovní schůze k obraně chtěla vyhnout konfrontaci s dotazy opozice, domnívá se poslanec SPD Radek Koten. V Interview ČT24 zdůraznil, že SPD je pro „konstruktivní spolupráci“. Za smysluplnou investici do armády nepovažuje nákup nadzvukových letounů F-35. Za největší bezpečnostní hrozbu i pro Česko pak označuje evropské lídry.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 9 hhodinami

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Sdružení: Milion lidí nemá praktika, kvůli stárnutí populace jich bude třeba víc

Milion lidí v Česku nemá praktického lékaře, část ho sehnat nemůže, část mít nechce. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky tak čerpají péči na pohotovostech či u specialistů, což vše prodražuje. Řekl to při příležitosti zahájení kampaně 11 milionů důvodů. Ordinací lékařů pro dospělé je zhruba pět tisíc, kvůli stárnutí populace jich do deseti let bude potřeba o pětinu více.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Motol od dubna povede ředitel Nemocnice Na Homolce Polouček, oznámil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) od 1. dubna pověřil vedením Fakultní nemocnice Motol šéfa Nemocnice Na Homolce Petra Poloučka. IKEM bude dál řídit pověřená ředitelka Helena Rögnerová. Ředitelem Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně se 7. dubna stane šéf Fakultní nemocnice u svaté Anny Vlastimil Vajdák. Změny Válek oznámil na tiskové konferenci.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Musíme dát najevo, že nejsme popelnicí Evropy, řekl Hladík

Česko zahlcuje nelegálně přepravený odpad, je proto třeba posílit spolupráci mezi státy EU, zajistit větší koordinaci a efektivnější výměnu informací, vyzval Evropskou komisi ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Musíme dávat a dáváme jasně najevo, že nebudeme popelnicí Evropy,“ uvedl v Událostech, komentářích. Podle odbornice na toxické látky v životním prostředí Nikoly Jelínek z nevládní organizace Arnika je dlouhodobým řešením „posunutí systému nakládání s odpady“.
před 21 hhodinami
Načítání...