Výluka zastavila vlaky mezi Hradcem Králové a Pardubicemi

Pardubice - Na železniční trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi nejezdí od dnešního rána až do čvrtka vlaky. Důvodem výluky jsou probíhající opravy kolejí, výhybek a přejezdů. Dopravu mezi oběma krajskými městy zajišťují náhradní autobusy, kvůli kterým vznikl před pardubickým nádražím provizorní terminál. Omezení se dotkne osobních vlaků z Pardubic přes Hradec Králové do Jaroměře nebo Chocně a také rychlíků z Pardubic do Liberce.

U vchodu do pardubického hlavního nádraží se nyní řadí linkové autobusy.  Náhradní autobusová doprava vede ve třech variantách. Zastávkové autobusy jsou označené jako linka Z, spoje zastavující pouze v Rosicích nad Labem mají označení A. Autobusy s písmenem R jedou od pardubického k hradeckému nádraží bez zastávky.

Výluka postihne denně víc než dva a půl tisíce cestujících. České dráhy organizují dopravu přímo na provizorním terminálu a také vydaly k omezení výlukový jízdní řád.

Reportáž Michala Klokočníka (zdroj: ČT24)

Některé autobusy cestující dovezou přímo až do Hradce, jiné kopírují trasu vlaků, ale jsou pomalejší. „Obslouží se sice všechny zastávky, ale cestující nemohou počítat se zachováním přípojů v návazných stanicích,“ uvedl ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah Michal Štěpán.

Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) byly práce na trati dlouhodobě naplánované a nebylo možné je odložit. „Ukázalo se, že je potřeba poměřit geometrii kolejí, to je hlavní důvod. Další důvod je kontrola a rekonstrukce stávajících čtyř železničních přejezdů, tak aby vše vyhovovalo současným platným normám,“ řekl mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Na trať mezi Hradcem Králové a Pardubicemi se vlaky vrátí ve středu v 18:00. S další výlukou musí cestující počítat ve čtvrtek od 8:00 do 14:00.