Výběr eurokomisaře je podle premiéra otázkou 2 až 3 týdnů

Praha – Otázka výběru českého eurokomisaře by měla být zodpovězena během 2 až 3 týdnů, podle premiéra Jana Fischera není celý proces záležitostí několika dnů. Předseda vládního kabinetu to dnes vyslovil po jednání se svými ministry. Mimo jiné zdůraznil, že předseda Evropské komise José Manuel Barroso se na Českou republiku s formálním požadavkem na zahájení výběru prozatím neobrátil. V rámci evropské politiky je pro českou vládu prvotním cílem dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy, jak řekl Fischer.

Barroso ujistil v nedávné schůzce Fischera, že se na všechny státy s formálním požadavkem na zahájení výběru eurokomisaře teprve obrátí, proto podle Fischera prý není v současnosti nutné nikterak spěchat. Pokud nebude Lisabonská smlouva ratifikována, Evropskou komisi bude nutné sestavit podle smlouvy z Nice. Ta ale na rozdíl od Lisabonské smlouvy stanovuje, že komise musí mít méně členů, než je členských zemí unie. V minulosti zaznívaly obavy, že by o komisaře přišlo právě Česko, protože je poslední zemí, která ještě Lisabonskou smlouvu neratifikovala.

Jan Fischer:

„Zásadní priorita, pokud jde o evropskou politiku a o vztah vůči unii, je dokončení ratifikace nebo přesvědčení našich evropských kolegů, že ten proces (ratifikace) bude tady zvládnut. Protože na základě toho se bude na říjnové Evropské radě vlastně rozhodovat, v jakém formátu bude komise vytvářena.“

Politici se zatím na jménu českého komisaře neshodli. ČSSD trvá na dosavadním komisaři Vladimíru Špidlovi, ODS navrhuje svého senátora a bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru. Dalšími kandidáty jsou Jan Švejnar za Stranu zelených, Pavel Svoboda za KDU-ČSL a Vladimír Remek za KSČM. Konečné slovo při výběru má vláda.

Orgány veřejné moci by měly spustit datové schránky už tento týden

Vládní kabinet se při dnešní společné schůzi také shodl na tom, že bude po orgánech veřejné moci do konce tohoto týdnech požadovat spuštění systému tzv. datových schránek, které mají být oficiálně uvedeny do ostrého provozu od 1. listopadu. Podle Fischera má toto rozhodnutí hlavně preventivní charakter. „Aby ten systém byl připraven a my případně odhalili některá rizika, která by nás mohla potkat v ostrém provozu,“ vysvětlil předseda vlády.

Vydáno pod