Nástup dětí do první třídy se domácnostem prodraží. Za kompletní vybavení budoucího školáka rodiče zaplatí v průměru 6500 korun. Jak zjistila ČT, letos je kvůli zdražujícím energiím i velkoobchodním cenám papíru výbava vyjde o dvě stě korun dráž. Vůbec nejvíc se podle oslovených prodejců inflace projevuje na cenách aktovek nebo papírenského zboží. Za starší děti pak domácnosti před začátkem školního roku utratí kolem dvou tisíc korun.
Výbava pro prvňáčka vyjde na více než šest tisíc korun, zdražují aktovky i psací potřeby
S nákupy školních potřeb začala Lenka Lysoňková z Kladna pro jistotu s předstihem a do obchodů se vydala už v polovině prázdnin. „Z větší části mám už vše ze seznamu nakoupené. Ten nám dala paní učitelka už v červnu na informativní schůzce,“ říká maminka budoucího prvňáčka. Zároveň dodává, že nejvíce ji překvapila cena papírenského zboží, za které minulý týden utratila bezmála dva tisíce korun.
Že se ceny u sešitů a dalšího papírenského zboží letos vyhouply výrazně výš, připouští i síť prodejen McPen. „K úpravě některých cen muselo dojít, ale pro tuto sezonu to není nikterak dramatické,“ vysvětluje Jiří Kajzner ze společnosti. Zdražení se dle něj týká všech produktů, v nichž hraje hlavní roli papír v jakékoli podobě. Právě ten na burze markantně zdražil už na jaře letošního roku.
Podobně nyní mění cenovky u svého zboží i papírnictví KOH-I-NOOR, zdražovat plánuje v několika vlnách. „V průměru jsme zdražili o deset procent. Další navýšení je pak avizováno na podzim letošního roku,“ říká mluvčí společnosti Jan Kubát.
Vůbec nejdražší součást výbavy prvňáků ale tvoří školní batohy a aktovky. Jejich ceny se pohybují v rozmezí od 1600 korun do 2500 korun. „Školní batohy pro prvňáčky letos stojí od 1700 korun do 2150 korun,“ říká asistentka marketingu společnosti Topgal Alžběta Eichlerová. Dodává, že v jejich případě došlo oproti minulému roku o zdražení v řádu jednotek procent.
Zdražují pastelky a psací potřeby
Za nákup drobných školních pomůcek si rodiče připlatí i ve větších obchodních řetězcích. Zákazníci dle mluvčí řetězce Billa Dany Bratánkové řádově zaplatí za celý nákup o koruny až nižší desítky korun více než vloni. „Položkami, na kterých se vyšší cena projevuje nejvíce, jsou psací pera, pastelky, sáčky na přezůvky nebo potřeby na výtvarnou výchovu, jako jsou například malířské štětce, ochranné ubrusy a zástěry,“ říká Bratánková.
Školní potřeby se snaží držet na podobné cenové úrovni jako minulý rok například obchodní řetězec Kaufland. „Snažíme se, aby vstup do další životní etapy nového školáčka byl co nejmenší finanční zátěží i pro rodiče, na které aktuální ekonomická situace a zdražování obecně nejvíce dopadá,“ říká Renata Maierl pověřená komunikací za řetězec Kaufland.
Desítky žádostí o pomoc týdně
Vyšší finanční nároky se podepisují na hospodaření nízkopříjmových domácností nebo rodin samoživitelů a samoživitelek. „Od poloviny července, kdy jsme tradičně spustili program Back to school, nám týdně chodí v řádech desítky žádostí o pomoc. Ty se netýkají pouze prvňáčků, ale všech dětí školou povinných,“ vysvětluje ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.
V rámci projektu nezisková organizace pomáhá se zajištěním školních pomůcek, IT techniky, nebo platí obědy ve školách, kroužky či školní družinu.
Kromě neziskových organizací se ale mohou samoživitelé v případě potřeby obracet i na ministerstvo práce a sociálních věcí a žádat o vyplacení příspěvku na mimořádnou okamžitou pomoc.