Vlčí máky pomáhají vojákům z Afghánistánu i uchovávání vzpomínek starých veteránů

Koupí vlčího máku mohou lidé přispět na uchovávání vzpomínek starých válečných veteránů anebo na podporu těch novodobých. K nedělnímu Dni válečných veteránů probíhá v Česku hned několik sbírek. Tu nejvýraznější pořádá organizace Post Bellum, sbírky na veterány ale pořádají i další – a jejich cíle se liší.

Post Bellum letos pořádá sbírku už počtvrté. V roce 2016 vybrali 98 tisíc korun. Loni už to bylo téměř 750 tisíc korun, prodalo se 18 500 kvítků vlčího máku. Letos dává organizace do oběhu 50 tisíc kvítků, prodávat je bude na 330 místech po celé republice. „Pokud by se podařilo vybrat 850 tisíc korun, určitě to bude skvělé,“ sdělila ČT Jana Holcová z Post Bellum.

Výtěžek ze sbírky ke Dni válečných veteránů organizace používá na zaznamenávání jejich vzpomínek. „Natáčíme druhoválečné, ale i novodobé veterány, byť je jich méně,“ dodala Holcová. Z výtěžku loňské sbírky natočili vzpomínky Sigmunda Hladíka, který bojoval v československé zahraniční armádě ve druhé světové válce, nebo Jaroslava Kužminského, který v 90. letech likvidoval minová pole v Bosně.

Na pomoc novodobým veteránům se zaměřuje také spolek Vlčí máky. Ti prodávají květy přes internet celoročně, ale k letošnímu Dni válečných veteránů mají i dobrovolnická prodejní místa v Praze a v Olomouci. Peníze spolek využívá na různou pomoc novodobým veteránům, například na právní služby, začleňování do civilního života nebo podporu ve studiích.

„Máme třeba veterána, který se dostal do problémů, takže ho můžeme finančně podpořit třeba na měsíc, než si najde práci. Přispíváme veteránům také například na profesní nebo řidičské průkazy,“ říká předsedkyně spolku Miroslava Pašková. Za celý loňský rok vybrali jen prodejem vlčích máků asi 60 tisíc korun. Zájem se podle Paškové ale zvyšuje. „Letos máme o třetinu až o polovinu vyšší prodej máků,“ odhaduje.

Fond Regi Base I. pořídí nový vozík, legionáři rozdávají svíce

Ke Dni válečných veteránů je možné přispět i nadačnímu fondu Regi Base I. „Letos spolupracujeme s 15 školami, především z Moravy,“ sdělil předseda Hynek Čech. Peníze ze sbírky podle něj půjdou na nákup nového vozíku pro Rehabilitační ústav Kladruby nebo na vozík pro vojáka, který trpí roztroušenou sklerózou.

Nadační fond se nezaměřuje jen na vojáky, ale i na hasiče, policisty a jejich příbuzné. Proto se letos do spolupráce s ním zapojili i policisté z Jihomoravského kraje. Ti prodejem vlčích máků na služebnách vybírají peníze pro manželku jednoho z nich, která po dopravní nehodě ochrnula.

Fond Regi Base I. je pojmenovaný podle přezdívky Jiřího Schamse, který byl v roce 2008 těžce zraněn sebevražedným útočníkem v Afghánistánu a v roce 2015 zemřel na rakovinu. Sbírku fondu má podpořit i nedělní oslava před stadionem pražské Slavie.

Vzpomínku s vlčími máky propaguje také Československá obec legionářská. Ta lidem rozdala 750 speciálních svící s motivem této rostliny. „Navazovali jsme na podobnou akci, která se týkala padlých českých vojáků v bitvě u Zborova, jejíž sté výročí jsme si připomněli vloni. Zájem o svíčky byl velký a jsme s ním spokojeni,“ řekl ČT mluvčí organizace Miloš Borovička.

Svíce rozdávali zdarma. „Byli bychom rádi, kdyby se 11. listopadu rozsvítilo co nejvíce pietních míst po celé České republice,“ dodal Borovička. Sbírku s vlčími máky legionáři podporují, ale sami žádnou nepořádají. Lidé jim mohou přispět prostřednictvím nadačního fondu Legie 100, ze kterého financují badatelskou činnost, vzpomínkové akce anebo třeba provoz Legiovlaku.

Den válečných veteránů se připomíná 11. listopadu, protože právě v tento den v roce 1918 bylo podepsáno příměří, kterým byla ukončena 1. světová válka. Symbolika vlčího máku, která je s ním spojená, vychází z básně Na flanderských polích, kterou napsal kanadský básník, lékař a voják John McCrae v průběhu války. Jako symbol pomoci veteránům začala používat vlčí mák Američanka Moina Michaelová. Kvítky se brzy ujaly v Americe a Velké Británii. V Česku se Den válečných veteránů připomíná od roku 2001, v posledních letech se u nás ujal také vlčí mák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 14 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 44 mminutami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 9 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 9 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 9 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 13 hhodinami
Načítání...