Vláda prodloužila program Antivirus do konce února, oznámila Maláčová

Vláda prodloužila program Antivirus do konce února. Podnikům, na které dopadla nařízená omezení kvůli epidemii a koronavirová krize, bude stát dál poskytovat příspěvky A i B. Oznámila to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Program měl původně skončit se závěrem roku. Jednalo se i o platech v sociálních službách a ve školství. Vláda také určila čtyři možná místa, z nich se má vybrat jedno pro vybudování úložiště jaderného odpadu.

Z programu Antivirus, který má bránit propouštění, se poskytují příspěvky na mzdy. Příspěvkem A stát proplácí celé mzdy s odvody do 50 tisíc korun v zavřených provozech. Poskytuje také 80 procent náhrady u lidí v karanténě do 39 tisíc korun superhrubé mzdy.

Příspěvkem B úřady práce dorovnávají 60 procent náhrady při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin do 29 tisíc korun superhrubé mzdy.

„Krize neskončila, a proto trvá i potřeba ochránit zaměstnance před ztrátou místa… A dokud tu nebudeme mít trvalý nástroj ochrany zaměstnanosti v podobě kurzarbeitu, musíme si vystačit s osvědčeným Antivirem,“ uvedla v tiskové zprávě Maláčová.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Vláda plánovala opatření původně od listopadu, nedokázala se na něm ale shodnout. Termín zavedení odsunula na leden a do konce letošního roku prodloužila program Antivirus. Výsledný vládní kurzarbeitový model kritizovali zaměstnavatelé, odbory i někteří ekonomové, poslanci k němu navrhli desítky změn. Také ministerstvo práce připravilo ucelený návrh s úpravami. Urychlené schválení a zavedení kurzarbeitu požadují odbory i zaměstnavatelé.

Program Antivirus vláda spustila na začátku dubna. Pokrývá období od vyhlášení prvního nouzového stavu na jaře, tedy od 12. března. Maláčová už dřív řekla, že podle podmínek EU se může podpora poskytovat maximálně rok, tedy do konce března.

Podle údajů ministerstva práce k dnešku příspěvky z Antiviru získalo 65 519 firem pro celkem 904 224 zaměstnanců. Úhrnem se vyplatilo 23,9 miliardy korun.