Vláda povolila profesionální sportovní soutěže, mohou se konat za přísných hygienických podmínek

Tisková konference po jednání vlády 2. listopadu (zdroj: ČT24)

V Česku se za přísných hygienických podmínek mohou obnovit profesionální sportovní soutěže, schválila vláda. Povolený je od středy také trénink profesionálních sportovců ve vnitřních prostorech. Na svém pondělním jednání kabinet mimo jiné řešil i povinné testování zaměstnanců domovů pro seniory a zabýval se také národními zemědělskými dotacemi.

Restart soutěží přerušených před třemi týdny bude postaven na individuálně udělovaných výjimkách. Týká se nejen fotbalu a hokeje, které ho intenzivně prosazovaly, ale všech soutěží napříč sporty schopných splnit hygienické standardy.

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci se všechny soutěže budou odehrávat bez diváků. Vláda zároveň povolila i trénink profesionálních sportovců na vnitřních sportovištích.

„Je to dáno tím, že profesionální sportovci mají sport jako své zaměstnání a chceme jim tuto práci umožnit. Je zde veliká výhoda oproti ostatním aktivitám v tom, že je možné, abychom tyto skupiny izolovali uvnitř uzavřených sportovišť, a budou podrobeny opatřením nastaveným hygienou. Není to uvolňování a v žádném případě plošné uvolňování, ale jen umožnění práce této skupině lidí,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Národní zemědělské dotace či testování zaměstnanců domovů pro seniory

Sbor ministrů jednal také o národních zemědělských dotacích. Kabinet schválil, že zemědělci získají příští rok 3,8 miliardy korun. Nejvíc peněz, přes 2,5 miliardy, zamíří do živočišné výroby.

Členové vlády také schválili povinné testování v domovech seniorů i pro zaměstnance, minulý týden ho vláda podpořila pro klienty. Používat se budou antigenní testy. Všichni zaměstnanci musejí nosit respirátory třídy FFP2, budou uvolněné ze státních hmotných rezerv, oznámil Blatný.

Kabinet se souhlasně vyslovil i k poslaneckému návrhu bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Lékaři, kteří budou chtít působit v posudkové službě, v hygienické službě či v epidemiologii, budou podle něj moci snáze získat druhou specializaci. Zákon také řeší problém akreditací pracovišť, kde se mohou lékaři učit. Přísnější požadavky zákon chystá pro lékaře ze zahraničí.

Původně měl kabinet také schvalovat materiál, podle kterého by provoz projektu Chytrá karanténa v roce 2021 stál téměř 400 milionů korun. Částka by ale nakonec mohla být nižší.  Blatný uvedl, že ministerstvo zdravotnictví má nejprve vyčerpat peníze z rezervy na projekt Chytrá karanténa 2.0, až poté se bude vyjednávat o dalších konkrétních prostředcích.

Dále vláda podpořila poskytnutí daru českým krajanům ve Velké Británii či novelu, podle které by proces insolvence mohl v budoucnu trvat u všech lidí tři roky.

Načítání...