Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

3 minuty
Události: Záchrana vesnických prodejen potravin
Zdroj: ČT24

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.

Kvůli nedostatku financí v minulosti na Vysočině skončila desítka obchodů. „Máme dva dotační tituly – venkovské služby, tam je alokace devět milionů, a obchůdek, kde byly v roce 2025 čerpány tři miliony korun,“ vysvětluje hejtman Vysočiny Martin Kukla (ANO).

Peníze z dotací se dají využít na mzdy, nájem, vytápění a další provozní výdaje. Ale třeba také na služby, které souvisí s bezobslužným provozem.

Dotace zaplatí energie nebo prodavačku

V obci Jeřišno roční náklady na prodejnu vyjdou na dvě stě tisíc korun. Dotace prodejně pokryje poplatky za energie, tedy šedesát tisíc korun, uvádí starostka Dagmar Vaňková (nestr.). Provozovatelka obchůdku Veronika Kubátová potraviny lidem bez příplatku po předchozí objednávce i rozváží. „Hlavní sortiment je tady na vesnici pečivo a uzenina,“ říká. A místní obchod kousek od bydliště lidé oceňují: „Třeba i můj nemohoucí tatínek má radost, že je otevřeno a může si nakoupit, co chce,“ komentuje zákaznice Marie Pešková.

V Heřmanově zase z krajské dotace zaplatí prodavačku a ostatní náklady jdou za obcí. Když má zrovna dovolenou, zaskakuje za ni starostka Pavla Chadimová (nestr.): „Abychom nezavírali zbytečně.“ Obecní obchod nyní zásobuje příměstský tábor, školku, místní i turisty.

Uzeniny a pečivo jsou hlavním sortimentem také v Chlumu. „Zde nakupují nejvíce senioři a lidi, kteří nemají možnost nakupovat v supermarketech,“ přibližuje starosta Jiří Mašek (nestr.). Chlum patří mezi 170 vesnic, kterým letos kraj peníze pošle znovu.

Ministerstvo podporuje i hybridní a automatizované prodejny. Získat se dá až milion korun na digitální řešení nebo inovace. O dotace lze žádat do konce října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Unijní lídři se shodli na závěrech summitu. Kromě části o Ukrajině

Prezidenti a premiéři zemí EU se v Bruselu shodli na závěrech summitu Evropské rady kromě části o Ukrajině, o jejímž financování na příští dva roky se ve čtvrtek večer stále rokovalo a výsledek zůstával nejasný. Na summitu během dne promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Česko na summitu zastupuje nový premiér Andrej Babiš (ANO), který o reparační půjčce pro Kyjev jednal s maďarským a slovenským protějškem.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Inspekce: Prodej alkoholu nezletilým je na vánočních trzích nejčastějším prohřeškem

Desítky kontrol na vánočních trzích naplánovala před koncem roku Česká obchodní inspekce. Zaměřuje se při nich hlavně na prodej alkoholu nezletilým, který je podle inspektorů nejčastějším problémem, ale i na poctivost stánkařů.
před 5 hhodinami

Nebude to hned, ale chceme k tomu směřovat, řekl Mach o vyrovnaném rozpočtu

Vláda hnutí ANO, SPD a Motoristů chce směřovat k vyrovnanému rozpočtu, zdůraznil ve čtvrtečním Interview ČT24 budoucí náměstek na ministerstvu financí Petr Mach (SPD). Cíle lze podle něj navíc dosáhnout bez zvyšování daní.
před 5 hhodinami

Vystrčil v adventním poselství vyzval k budování důvěry

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v předvánočním projevu ve čtvrtek vyzval k budování důvěry jako základu fungujícího společenství. Podle něj je k tomu potřeba slušně vedený dialog, vzájemné naslouchání si a ochota dohodnout se. Podle Vystrčila je společenství bez důvěry odsouzeno k chudobě, rozpadu či nesvobodě.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

ČNB ponechala základní úrokovou sazbu beze změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 3,5 procentech. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Finanční trh stabilitu úrokových sazeb očekával.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Havlův odkaz je zvláště letos stále aktuální, uvedl Vystrčil

Odkaz bývalého prezidenta Václava Havla je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) zvláště v letošním roce stále aktuální. Týká se svobody a schopnosti zastat se druhého, uvedl na pražském Vinohradském hřbitově. Lidé tradičně nosí květiny a svíčky k Havlově chalupě na Hrádečku, kde před čtrnácti lety zemřel. Ředitel Knihovny Václava Havla pak na prvního českého prezidenta zavzpomínal společně s velvyslanci a velvyslankyněmi USA, Německa, Nizozemska, Slovenska a Kanady.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Hrad potvrdil Turkovi schůzku s prezidentem Pavlem

Prezident Petr Pavel přijme v pondělí 22. prosince v 11:00 na Pražském hradě čestného prezidenta Motoristů a poslance Filipa Turka. Odbor komunikace prezidentské kanceláře to oznámil na svém webu. Motoristé chtějí, aby se Turek stal ministrem životního prostředí. Úřad vede dočasně ministr zahraničí a předseda strany Petr Macinka (Motoristé). Turek potvrdil, že na Hrad v pondělí půjde.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pavel jmenoval ústavním soudcem Michala Bartoně

Vysokoškolský pedagog a odborník na ústavní právo Michal Bartoň se stal ústavním soudcem. Do funkce jej ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval prezident Petr Pavel. Devětačtyřicetiletý Bartoň nahradí u Ústavního soudu (ÚS) profesora občanského práva Josefa Fialu, kterému tuto středu vypršel desetiletý mandát. Pavel v projevu ocenil, že nově sestavený Ústavní soud funguje jako tým, ačkoliv ho společně se Senátem sestavil ze silných osobností.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...