V matematice si většina studentů nevěří, je pro ně abstraktní

2 minuty
Události: Matematika je u studentů neoblíbená
Zdroj: ČT24

Matematika stále patří mezi nejméně oblíbené předměty. Znovu to potvrdil průzkum České školní inspekce: předmět nebaví přes 60 procent žáků základních a přes 70 procent studentů středních škol.

Studenti středních škol nepovažují podle školní inspekce matematiku za důležitou a tvrdí, že ji ke svému vzdělávání nebo pracovnímu uplatnění potřebovat nebudou. Inspektoři také varují, že děti si v tomto předmětu málo věří.

„Platí, že to má velmi významný vliv na to, jak vnímají žáci matematiku, jakým způsobem se v ní cítí komfortně a silně. To má vliv na jejich vzdělávací výsledky,“ tvrdí náměstek České školní inspekce Ondřej Andrys.

Žáci mají také problém s tím, že matematika je hodně abstraktní, učivo na sebe navazuje a nejde něco vynechat a začít jinde. „Když neumím upravovat výrazy, neumím řešit rovnice. Když neumím řešit rovnice, neumím řešit slovní úlohy,“ upozorňuje předseda Společnosti učitelů matematiky Eduard Fuchs. 

Na učiteli záleží

Podle dětí ale záleží hlavně na tom, kdo a jak matematiku učí. „Především jim ukazuju, že matematika baví mě,“ vysvětluje svůj úspěch loňský nejoblíbenější učitel matematiky Michal Čečák z Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov.

To samé tvrdí i další oblíbená matikářka Alena Vávrová ze Základní školy Karla Čapka v Praze. Jen tak je podle ní možné pro matematiku nadchnout i děti, pro které dosud byla strašákem. Přesto má někdy se žáky problémy. „Nejčastěji s dětmi, které tvrdí, že to mají od rodičů. Že nemohou umět matematiku, protože mámě taky nešla,“ říká Vávrová.

Držitel ceny Ámos matikář Čečák zase nechuť některých dětí ke svému předmětu přičítá i médiím. „Lidé, kteří chodí do diskusních pořadů, se vlastně chlubí tím, že matematiku ve škole neměli rádi a že jim nešla – a přesto jsou úspěšní.“

Už ve školním roce 2020/2021 by ale měli studenti gymnázií a lyceí z matematiky povinně maturovat. Termín by o rok mohl posunout ministr školství Robert Plaga (ANO). Gymnazisté by pak povinnou zkoušku z matematiky poprvé skládali o rok později, a to spolu s dalšími středoškoláky kromě těch, kteří studují zdravotnické, sociální a umělecké obory.

Dosud si maturanti mohou matematiku volit jako druhý předmět vedle povinné češtiny. Většina z nich ale dává přednost cizímu jazyku. Matematiku si loni vybralo 23,4 procenta maturantů, z didaktického testu u státní maturity propadlo 22,3 procenta z nich.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 4 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 4 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 4 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 6 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 15 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 16 hhodinami
Načítání...