V korupční kauze, kde je obžalován i hejtman Půta, musí znovu proběhnout celé dokazování

V korupční kauze, ve které je mezi obžalovanými i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), bude nutné provést u krajského soudu v Liberci znovu celé dokazování. Předseda senátu Pavel Pachner to ve čtvrtek při opětovném zahájení kauzy zdůvodnil dobou, která uplynula od předchozího řízení, i tím, že někteří obžalovaní v minulosti nebyli ani vyzváni k účasti u soudu.

„Bohužel se ukázalo, že celé hlavní líčení začne od začátku. Soud bude projednávat všechno, co už projednáno bylo, včetně čtení obžaloby státním zástupcem. Mimochodem úplně stejné obžaloby jako před třemi a půl lety. Považuji to za zcela absurdní ukázku fungování, respektive nefungování české spravedlnosti,“ poznamenal Půta.

Hejtman si postěžoval také na to, že bude muset znovu poslouchat, z čeho ho obžaloba viní. „Zvláště když výpovědi svědků v minulých třech a půl letech tvrzení státního zástupce jednoznačně vyvrátily,“ dodal. Půta podle obžaloby přijal v souvislosti s rekonstrukcí kostela svaté Máří Magdalény v Liberci úplatek v řádech statisíců a zneužil pravomoci veřejného činitele. On sám ale obvinění odmítá.

Obžalováno je dvanáct lidí, hrozí jim až dvanáct let vězení

V případu je obžalováno dvanáct lidí a čtyři firmy. Všechny obžalované před dvěma lety nepravomocně osvobodil liberecký soud, vrchní soud ale jeho verdikt zrušil. Obžaloba je viní z šesti trestných činů, za které jim hrozí tresty od pěti do dvanácti let.

Kromě Půty jsou obžalováni dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Kauza je spojená se dvěma projekty liberecké společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) za téměř 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, nic ale vyplaceno nebylo.

Případem se zabývá nově složený senát. Věc byla Pachnerovi přidělena po odchodu soudce Petra Neumanna do důchodu. Změnou také je, že Metrostav už v případu nefiguruje jako obžalovaná i poškozená firma. Právní zástupce společnosti vzal zpět návrh na to, aby byl Metrostav brán jako poškozená strana.

Zmanipulované výběrové řízení

Stěžejní část případu souvisí s téměř dokončenou opravou libereckého kostela za 65 milionů korun. Přes ROP Severovýchod měl projekt příslib dotace zhruba 55 milionů. Podle obžaloby bylo výběrové řízení zmanipulované ve prospěch obžalované firmy Metrostav a zakázka předražená o 17 až 24 milionů.

Státní zástupce uvádí, že právě pracovníci Metrostavu nabízeli úplatek Půtovi, aby jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod jednal v jejich prospěch.
Druhá část kauzy s libereckým hejtmanem spojená není. Týká se podezření z korupce u projektu oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. Tento projekt GEPO nakonec vůbec neuskutečnilo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 35 mminutami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 58 mminutami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
07:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 1 hhodinou

Česko zpřísňuje opatření proti zavlečení slintavky

Vozidla nad 3,5 tuny převážející zvířata, potraviny či krmiva, která projela rakouské spolkové země Burgenland nebo Dolní Rakousy, budou nově moci do Česka vjet přes třetí hraniční přechod, a to Halámky v jižních Čechách, oznámil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Dosud mohla tato nákladní auta kvůli výskytu slintavky a kulhavky na Slovensku a v Maďarsku pouze přes čtyři přechody na česko-slovenských hranicích a přes dva na česko-rakouských hranicích.
18:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VZP se podařilo zrušit přes osmnáct set akutních lůžek

Původní plán změnit pět tisíc lůžek akutní péče, tedy zhruba desetinu jejich kapacity, na jiné formy poskytování péče Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) naplnila asi ze třetiny. Uvedli to zástupci VZP po jednání správní rady. V Česku bylo na začátku letošního roku přes 46 tisíc akutních nemocničních lůžek, lůžek následné péče bylo necelých 24 tisíc.
14:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ve Štěchovicích se převrátila loď se sedmi dělníky, jeden muž utonul

Ve Štěchovicích v okrese Praha-západ se v pondělí ráno převrátila loď se sedmi dělníky opravujícími most přes Vltavu. Proud ji odhodil na remorkér. Šesti se podařilo dostat na břeh, jeden muž ve Vltavě utonul, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.
10:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

OKD ukončí těžbu s rezervou osm miliard. Pokryje likvidaci dolu i odstupné

Těžební společnost OKD ukončí těžbu uhlí v Dole ČSM s rezervou více než osm miliard korun na účtech. Peníze pokryjí likvidaci dolu, sanaci, odstupné pro zaměstnance i budoucí podnikání OKD. Po setkání s firmou to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Prostřednictvím společnosti Prisko vlastní OKD stát. Podle premiéra bude přechod na nové období bezproblémový. Vytěžení posledních porubů provede OKD v prvním čtvrtletí 2026.
před 5 hhodinami
Načítání...