V Česku ubývá nabídek brigád. Kvůli nákladům i byrokracii

7 minut
Události: Nabídek brigád ubývá
Zdroj: ČT24

Zájemci o brigády mají letos o něco menší šanci uspět. Nabídek přivýdělků totiž v Česku ubylo, podle odhadů personálních agentur a pracovních portálů zhruba o patnáct procent. V některých oborech je pokles zájmu o brigádníky ještě vyšší. Důvodem jsou mimo jiné změny v dohodách o provedení práce. Firmám se tím zvýšily náklady i administrativní náročnost. Část z nich proto nabírá brigádníků méně.

Brigádníci byli potřeba i na přípravách nadcházejících koncertů britského zpěváka Eda Sheerana v Hradci Králové. Organizátoři jich zaměstnávají jen během finálních úprav více než pět set. Změny v zákoníku práce to ale komplikují.

„Spadnou na vás požadavky, jako kdyby to byl zaměstnanec, kterého máte celoročně nebo v hlavním pracovním poměru. A těch papírů přibývá opravdu mnohonásobně,“ stěžuje si ředitel pořadatelské agentury Ameba Production Michal Thomes. Změny podle něj způsobují navýšení nákladů u velkých akcí o statisíce až miliony.

Podobná je situace na řadě dalších míst, například v největším českém akvaparku v Čestlicích. Tam zaměstnávají během sezony asi tisíc brigádníků. „Změna zákoníku práce je pro nás peklo. Vyšlo nám naprosto hrůzostrašné číslo, nárůst o jedenáct milionů korun, které nás ten nový systém stojí,“ uvedla generální ředitelka Vladana Horáková.

Povinná dovolená i odvody


Thomes i Horáková tak narážejí na skutečnost, že nová pravidla firmám ukládají povinnost platit za brigádníky pojištění nebo jim dávat dovolenou. Na volno mají nárok v případě, že mají smlouvu alespoň po dobu čtyř týdnů a odpracují alespoň osmdesát hodin během kalendářního roku.

„Velmi blízko se to přiblížilo právě tomu pracovnímu poměru, takže pro firmy je to vyšší zátěž, než to bylo v těch uplynulých letech,“ vysvětluje tiskový mluvčí pracovní agentury Randstad Petr Douda. „Berete si (třeba i) nekvalifikovaného člověka, kterého musíte zaplatit jako kvalifikovaného včetně všech odvodů, nároků na dovolené a podobně,“ dodává ředitel Agentury práce Plzeň Lukáš Krásný.

Ne všechna nová pravidla jsou ale uplatňována s původním účelem, myslí si Horáková. Ukazuje to na příkladu svého zařízení: „My brigádníkovi po měsíci práce vyplácíme dovolenou, což ze zákoníku práce je dovolená na oddych. On ale v září jde do školy, takže my mu platíme dovolenou a on je ve škole,“ říká.

Členové vlády už přitom v minulosti připustili, že se některé z těchto změn možná opět změní. Podobných inzerátů by tak v budoucnu mohlo být zase o něco víc.

Nejvíc platí brigádníky v Praze, nejméně na Zlínsku

Do té doby firmy dál budou vynakládat na brigádníky více peněz, než kolik byly zvyklé. Průměrná hodinová mzda brigádníků se totiž příliš nezměnila, v Česku to zůstává 153 korun na hodinu.

Reálná výše ale závisí na místě, kde brigádníci práci vykonávají. Nejlépe je na tom Praha, kde si mohou v průměru přijít na 164 korun. Následuje Karlovarský, Středočeský a Plzeňský kraj. Vůbec nejméně za hodinu pak dostávají brigádníci na Zlínsku – v průměru 135 korun.

Výše hodinové sazby záleží také na druhu práce. Nejlépe jsou na tom řidiči nebo kurýři, kteří si mohou vydělat až 360 korun na hodinu. Za práci v restauracích nebo kancelářích pak zaměstnavatelé dávají v průměru kolem dvou set korun. Ještě o něco méně pak dostanou skladníci nebo lidé pracující manuálně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 42 mminutami

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 1 hhodinou

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 1 hhodinou

Zájem řídit vlak má stále víc žen

Strojvůdkyň v Česku stále přibývá. Aktuálně tuto profesi zastává 110 žen. Ještě před pěti lety to byla polovina. Celkový počet strojvedoucích ale klesá. Komplikací jsou odchody do důchodu, kterých bude v nejbližších letech výrazně víc. České dráhy už kvůli tomu školí stovky nových zájemců.
před 11 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci se integrovali, soudí většina Čechů. Pětina chce jejich odchod

Tři roky od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu si téměř čtvrtina Čechů myslí, že stát by měl dál přijímat uprchlíky a těm dosavadním neměnit podmínky pobytu. Vyplývá to z průzkumu pro Českou televizi. Na druhé straně více než pětina lidí si přeje, aby Ukrajinci Česko opustili. Podle většiny dotázaných se přitom běženci zvládli začlenit do společnosti.
před 12 hhodinami

AI ovlivňuje práci i vzdělávání, shodli se hosté Zkraje

Jak ovlivní umělá inteligence současné pracující i ty, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují? K debatě o AI v pořadu Zkraje přijali pozvání Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, který se zaměřuje na rizikové formy chování v on-line prostředí i smysluplné využívání IT technologií, ředitel Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc pro inovace a digitalizaci Antonín Hlavinka, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), filozofka Dita Malečková zaměřující se na umělou inteligenci a konzultant a lektor AI kurzů Petr Ludwig.
před 17 hhodinami

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
před 20 hhodinami

Hazardním hráčům pomáhá „tlačítko paniky“

Podle dat ministerstva financí využilo od loňského července tlačítko paniky (panic button) bezmála padesát tisíc hráčů hazardních her. Jejich provozovatelé musí tuto možnost nabízet od července loňského roku. Hráč si použitím tlačítka na dva dny zablokuje přístup k hazardu. Podle adiktologa Viktora Mravčíka jde o důležité vylepšení v boji se závislostmi na hazardu.
před 22 hhodinami
Načítání...