V Česku ubývá nabídek brigád. Kvůli nákladům i byrokracii

7 minut
Události: Nabídek brigád ubývá
Zdroj: ČT24

Zájemci o brigády mají letos o něco menší šanci uspět. Nabídek přivýdělků totiž v Česku ubylo, podle odhadů personálních agentur a pracovních portálů zhruba o patnáct procent. V některých oborech je pokles zájmu o brigádníky ještě vyšší. Důvodem jsou mimo jiné změny v dohodách o provedení práce. Firmám se tím zvýšily náklady i administrativní náročnost. Část z nich proto nabírá brigádníků méně.

Brigádníci byli potřeba i na přípravách nadcházejících koncertů britského zpěváka Eda Sheerana v Hradci Králové. Organizátoři jich zaměstnávají jen během finálních úprav více než pět set. Změny v zákoníku práce to ale komplikují.

„Spadnou na vás požadavky, jako kdyby to byl zaměstnanec, kterého máte celoročně nebo v hlavním pracovním poměru. A těch papírů přibývá opravdu mnohonásobně,“ stěžuje si ředitel pořadatelské agentury Ameba Production Michal Thomes. Změny podle něj způsobují navýšení nákladů u velkých akcí o statisíce až miliony.

Podobná je situace na řadě dalších míst, například v největším českém akvaparku v Čestlicích. Tam zaměstnávají během sezony asi tisíc brigádníků. „Změna zákoníku práce je pro nás peklo. Vyšlo nám naprosto hrůzostrašné číslo, nárůst o jedenáct milionů korun, které nás ten nový systém stojí,“ uvedla generální ředitelka Vladana Horáková.

Povinná dovolená i odvody


Thomes i Horáková tak narážejí na skutečnost, že nová pravidla firmám ukládají povinnost platit za brigádníky pojištění nebo jim dávat dovolenou. Na volno mají nárok v případě, že mají smlouvu alespoň po dobu čtyř týdnů a odpracují alespoň osmdesát hodin během kalendářního roku.

„Velmi blízko se to přiblížilo právě tomu pracovnímu poměru, takže pro firmy je to vyšší zátěž, než to bylo v těch uplynulých letech,“ vysvětluje tiskový mluvčí pracovní agentury Randstad Petr Douda. „Berete si (třeba i) nekvalifikovaného člověka, kterého musíte zaplatit jako kvalifikovaného včetně všech odvodů, nároků na dovolené a podobně,“ dodává ředitel Agentury práce Plzeň Lukáš Krásný.

Ne všechna nová pravidla jsou ale uplatňována s původním účelem, myslí si Horáková. Ukazuje to na příkladu svého zařízení: „My brigádníkovi po měsíci práce vyplácíme dovolenou, což ze zákoníku práce je dovolená na oddych. On ale v září jde do školy, takže my mu platíme dovolenou a on je ve škole,“ říká.

Členové vlády už přitom v minulosti připustili, že se některé z těchto změn možná opět změní. Podobných inzerátů by tak v budoucnu mohlo být zase o něco víc.

Nejvíc platí brigádníky v Praze, nejméně na Zlínsku

Do té doby firmy dál budou vynakládat na brigádníky více peněz, než kolik byly zvyklé. Průměrná hodinová mzda brigádníků se totiž příliš nezměnila, v Česku to zůstává 153 korun na hodinu.

Reálná výše ale závisí na místě, kde brigádníci práci vykonávají. Nejlépe je na tom Praha, kde si mohou v průměru přijít na 164 korun. Následuje Karlovarský, Středočeský a Plzeňský kraj. Vůbec nejméně za hodinu pak dostávají brigádníci na Zlínsku – v průměru 135 korun.

Výše hodinové sazby záleží také na druhu práce. Nejlépe jsou na tom řidiči nebo kurýři, kteří si mohou vydělat až 360 korun na hodinu. Za práci v restauracích nebo kancelářích pak zaměstnavatelé dávají v průměru kolem dvou set korun. Ještě o něco méně pak dostanou skladníci nebo lidé pracující manuálně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uznal podnikatele Sisáka vinným v kauze Via Chem Group

Středočeský krajský soud v pátek uznal podnikatele Petra Sisáka a další obžalované vinnými v případu údajně zmanipulované insolvence společnosti Via Chem Group. Vinu odmítají. Obžalováno je také pět firem. Předsedkyně trestního senátu Iva Říhová nyní vynáší rozsáhlý verdikt.
před 51 mminutami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 2 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 4 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 5 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 6 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 6 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 13 hhodinami
Načítání...