Ústavní soud se postavil proti vydání Tunisana. Ve vlasti dostal doživotí

Ústavní soud se zastal tuniského občana, jenž byl ve vlasti odsouzen na doživotí za drogovou trestnou činnost. Případným vydáním do Tuniska se musí znovu zabývat Vrchní soud v Praze. Zohlední tentokrát i rozhodnutí německých soudů, které Tunisanova bratra ve stejné kauze nevydaly, a také judikaturu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

„Pokud by vyšlo najevo, že německá strana například nepřijala poskytnuté diplomatické záruky nebo shledala vydání nepřípustné z jiného důvodu, bylo by zapotřebí znát důvod, proč má na tytéž okolnosti česká strana jiný náhled,“ prohlásil ústavní soudce zpravodaj Pavel Šámal. Advokát Petr Horáček se k nálezu blíže nevyjádřil, pouze potvrdil, že jeho klient je stále ve vydávací vazbě v Česku a že také požádal o azyl.

Tunisan byl ve vlasti souzen v nepřítomnosti. V roce 2023 jej na základě tuniského zatýkacího rozkazu zadržela česká policie. Pražské soudy rozhodly o přípustnosti vydání, muž ještě podal ústavní stížnost. Zpochybnil záruky poskytnuté tuniskou stranou ohledně dodržování jeho lidských práv.

Porušení práva na soudní ochranu

Hlavním důvodem pro zásah Ústavního soudu bylo to, že se Vrchní soud v Praze nevypořádal se všemi mužovými argumenty. Rozhodoval totiž za situace, kdy kvůli administrativnímu pochybení prvostupňového Městského soudu v Praze neměl k dispozici plné odůvodnění Tunisanovy stížnosti. Ústavní soud v tom spatřoval porušení práva na soudní ochranu.

„Úkolem vrchního soudu v novém řízení bude rozhodnout o stížnosti stěžovatele znovu na základě úplné spisové dokumentace. Dále si vyžádá stěžovatelem odkazované rozhodnutí německých orgánů a s jeho závěry se věcně vypořádá. Totéž platí pro uvedenou judikaturu Evropského soudu pro lidská práva,“ stojí v nálezu Ústavního soudu.