ÚS vyhověl Britským listům, zrušil verdikt o stažení článku

Ústavní soud vyhověl stížnosti Občanského sdružení Britské listy. Zrušil verdikt, na jehož základě měl internetový deník stáhnout jeden z článků kriticky poukazujících na vyjádření českého lékaře o údajné islamizaci Velké Británie. Podle Britských listů se lékař vyjadřoval předsudečně a islamofobně. Muž tvrdil, že článek měl zásadní dopady na jeho život a kariéru v Británii. Později se vrátil do Česka.

Po zásahu ÚS znovu rozhodne Okresní soud Praha-západ, který článek považoval za nepřípustný dehonestující útok, stejně jako odvolací Krajský soud v Praze.

Pro Britské listy jde o principiální záležitost svobody projevu, poukázat na lékařova vyjádření byla povinnost, míní tajemník spolku Bohumil Kartous. „Považovali bychom za absurdní, kdyby za to byly Britské listy potrestány,“ poznamenal.

Justice se podle ÚS musí nyní důkladněji zabývat tím, zda případný zásah do lékařových osobnostních práv způsobil článek na Britských listech, anebo spíše předešlé počínání šéfredaktora internetového deníku Jana Čulíka, jenž na lékařova vyjádření v českém mediálním prostoru upozornil jeho britské nadřízené i tamní noviny.

Žaloba nerozlišovala důsledky, které byly způsobené podnětem šéfredaktora, a které vyvolal článek publikovaný o více než měsíc a půl později, upozornil ve čtvrtek soudce zpravodaj Jan Svatoň.

Svoboda projevu versus osobnostní práva

Zdůraznil, že při rozhodování o střetu práva na svobodu projevu a osobnostních práv musí soudy zkoumat příčinnou souvislost. „Závěr o existenci příčinné souvislosti je nutné řádně odůvodnit, aby z něj bylo zřejmé, v čem spočívá bezprostřední vztah mezi zásahem a porušením osobnostní sféry. V posuzované věci soudy tyto ústavněprávní požadavky nenaplnily,“ řekl Svatoň.

Lékař Vladislav Rogozov na přelomu let 2015 a 2016 působil v nemocnici v britském Sheffieldu, zároveň se aktivně vyjadřoval pro česká média. Například v Parlamentních listech vyšel rozhovor, v jehož titulku se objevila tvrzení, že muslimské lékařky odmítají sundat šátek při vstupu na operační sál a muslimští lékaři odcházejí od pacienta k modlitbám.

Čulík v lednu 2016 poslal podnět zaměstnavateli, poukázal na obsah lékařových vyjádření a domnělý rozpor s profesní etikou. Lékař byl suspendován, později z nemocnice odešel. Sporný článek vyšel později, jeho součástí byl Čulíkův podnět v plném znění a popis dalšího vývoje událostí.

Rogozov žádá od Britských listů také náhradu nemajetkové újmy ve výši 400 tisíc korun, pravomocné rozhodnutí zatím podle advokáta spolku Pavla Uhla nepadlo. Čulík žije v Británii, jeho počínáním se české soudy zabývat nemohly. Přímo v Británii proti němu lékař svůj nárok podle dostupných informací nijak neuplatnil. Rogozov ani jeho právní zástupce se čtvrtečního vyhlášení nálezu nezúčastnili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 3 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 3 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 4 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 6 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 15 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 15 hhodinami
Načítání...