Úřednictvo zůstává bez hlavy, ministerstvo vyřadilo všechny zájemce

Praha – Výběrové řízení na náměstka ministra vnitra pro státní službu neúspěšně končí. Ministerstvo vyřadilo všechny tři účastníky stejně jako jediného člověka, který měl zájem stát se personálním ředitelem sekce státní služby. Podle komise, jež měla vybrat pomyslné hlavy státního úřednictva, které zavádí služební zákon, nikdo z přihlášených nesplnil kritéria výběrového řízení. Ministerstvo vypíše tendr znovu.

Ministerstvo vnitra zrušilo výběrová řízení na náměstka ministra vnitra pro státní službu a personálního ředitele sekce státní služby na ministerstvu. Obě funkce jsou klíčové pro fungování úřednické mašinerie podle nového služebního zákona, ale nikdo z uchazečů nesplnil kritéria. Neuskuteční se proto naplánované pohovory a soutěž končí, informoval mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Úřad by měl vypsat výběrová řízení znovu. Konkrétní předpoklady a požadavky pro přijetí stanovila vláda v listopadu, určila také výběrovou komisi, která má vládě doporučit tři jména. V komisi jsou dva nominanti ČSSD, dva za ANO a jeden za lidovce.

Mezi podmínkami na řízení státní správy z pozice náměstka pro státní službu je mimo jiné čtyřletá praxe ve vedoucí funkci ve správním úřadu, územním samosprávném celku, instituci EU nebo mezinárodní organizaci, popř. práce jako uvolněný člen zastupitelstva kraje nebo obce s rozšířenou působností. Mezi podmínkami je také znalost cizích jazyků, bezpečnostní prověrka na stupeň „důvěrné“ nebo čisté lustrační osvědčení.

Původní vládní návrh novely zákona o státní službě počítal s vytvořením jejího generálního ředitelství. Opozice ale takovou myšlenku důrazně odmítala, vláda s ní nakonec dojednala změnu, podle které bude mít právě kabinet větší vliv na jmenování státních tajemníků, jejich práci potom má organizovat právě náměstek ministra vnitra pro státní službu. Ten má být jmenován na šest let s neopakovatelným mandátem a sloužit například jako odvolací instance vůči rozhodnutím vedoucích úředníků na jednotlivých ministerstvech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Schválení rozpočtu rozjede výstavbu dopravní infrastruktury

Správci silnic i železnic vyčkávali kvůli nejistému financování s podpisem desítek smluv. Se schválením rozpočtu na tento rok se spouštějí nové dopravní stavby. Letos půjde do Státního fondu dopravní infrastruktury rekordních 169 miliard korun.
před 4 hhodinami

VideoHoliš i Půta věří, že vláda přistoupí na změnu rozpočtového určení daní

V pondělí se ve Strakově akademii poprvé setkají zástupci nové vlády s hejtmany. Hlavním tématem budou peníze pro regiony. Zákon o rozpočtovém určení daní (RUD), který platí od roku 2005, podle hostů Duelu ČT24 – hejtmanů krajů Libereckého Martina Půty (SLK) a Zlínského Radima Holiše (ANO) – neodpovídá současnému stavu a je neudržitelný. „Pokud doneseme většinovou dohodu (hejtmanů na změně), vláda s ní bude pracovat,“ sdělil Holiš. „Já si dovedu představit i situaci, že vláda rozpočtové určení daní pro kraje změní bez dohody s kraji,“ řekl Půta. Pořad moderovala Jana Peroutková.
před 5 hhodinami

Města se kvůli propagaci obrací na influencery

Plzeň už třetím rokem využívá influencery k propagaci města. Podle organizace Visit Plzeň umožňuje takový marketingový nástroj s relativně nízkými náklady oslovit široké publikum a cílit na konkrétní skupiny návštěvníků. Spolupráce s tvůrci obsahu se přitom osvědčuje i v dalších regionech. Například Ostrov na Karlovarsku nyní hledá vlastního influencera a jihomoravská centrála cestovního ruchu s nimi pracuje dlouhodobě.
před 7 hhodinami

Snížení daně na pohonné hmoty nyní vláda neplánuje, ODS na něm trvá

Vládní koalice zatím nehodlá snižovat spotřební daň na benzin a naftu, oznámili v Debatě ČT její zástupci – místopředsedové sněmovny Patrik Nacher (ANO) a Jiří Barták (Motoristé) a šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Občanští demokraté ho však podle dalšího místopředsedy dolní komory Jana Skopečka (ODS) požadovat budou už nyní, kritizují podceňování situace. Pirátská poslankyně Olga Richterová upozornila na hrozící zdražování potravin. Poslanec Lukáš Vlček (STAN) zdůraznil dopad na ceny plynu a zemědělských hnojiv.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Havlíček: Česko má předjednaný kontrakt na zarezervování plynu na terminálech v USA

Česko má předjednaný dlouhodobý kontrakt na roční zarezervování 1,4 miliardy metrů krychlových plynu v terminálech v USA, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) po příletu ze Spojených států. Cílem je podle něj diverzifikace zdrojů energie a posílení bezpečnosti.
před 8 hhodinami

Dávat víc než dvě procenta HDP na obranu je teď dle Schillerové nereálné

Závazek dávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) je podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) nezpochybnitelný. Slibovat vyšší výdaje ale není v současnosti reálné, uvedla v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Zástupci opozice kritizovali v debatě přístup vlády k obraně. Kabinet ANO, SPD a Motoristů podle nich neplní spojenecké závazky.
před 9 hhodinami

Senioři poptávají kurzy práce se smartphony. Preferují je před počítači

Focení, sociální sítě, poslech hudby, on-line nákupy nebo zdravotnické aplikace. Mezi seniory roste zájem o kurzy zacházení s chytrými telefony, potvrdili ČT oslovení organizátoři lekcí. Nejčastěji se penzisté učí v malých skupinách, existuje ale také možnost individuálních konzultací nebo jednorázových přednášek.
před 17 hhodinami

Armáda nabírá nové posily

Letošní plán armády je získat 2100 nových vojáků z povolání. Už teď v březnu hlásí, že se jí to z větší části daří. Na rozdíl od minulých let, kdy byl nábor slabší. Podle generálního štábu pomáhá jednodušší příjem nováčků, růst platů, ale i větší povědomí o možnostech služby. Třeba tento víkend se vojsko prezentuje i na festivalu Comic-Con v Praze.
před 18 hhodinami
Načítání...