Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve středu dále zrychloval. Přibylo 223 nakažených, což bylo téměř o desetinu více než před týdnem. Rostl také podíl nově zaznamenaných případů nemoci na počtu provedených testů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Takzvané reprodukční číslo je už pátý den v řadě nad hodnotou jedna, což značí zrychlování epidemie. Vzrostlo také incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření.
Testy ve středu potvrdily 223 nakažených, epidemie dál zrychluje
Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, bylo k čtvrtku na hodnotě 1,11. Mírně tak kleslo, ve středu činilo zhruba 1,13. Zatímco nárůst počtu případů zrychluje, počty provedených testů se snižují. Minulý týden ve středu zdravotníci provedli zhruba 31 tisíc PCR testů a 53 tisíc antigenních, kdežto tento týden ve středu jen 29 tisíc PCR testů a 48 tisíc antigenních.
Podíl zaznamenaných případů covidu-19 na počtu provedených testů proto roste. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných, podíl odhalených případů nákazy vzrostl z 0,10 procenta za předchozí středu na 0,13 procenta. Podíl pozitivních stoupl také u epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, a to z 0,60 na 0,69 procenta. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni například lidé vykazující příznaky, podíl pozitivních stagnoval na 2,03 procenta.
Počet těch, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, byl ve středu podobný jako před týdnem. Předchozí středu bylo hospitalizovaných 51 a tento týden ve středu 53, z toho patnáct ve vážném stavu.
Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo s ní 30 372 lidí. Ministerstvo zdravotnictví za posledních sedm zaznamenalo tři zemřelé s covidem-19.
Incidence klesla ve třech krajích
Vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření letos od jara vychází zejména z počtu nově nakažených koronavirem za sedm dní na sto tisíc obyvatel – takzvané incidence. Za celou republiku je nyní dvanáct případů na sto tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, o jeden více než před týdnem. Původně ministerstvo už ve středu uvádělo, že incidenční číslo stouplo na dvanáct, ve čtvrtek ale tento údaj revidovalo.
Ve všech krajích s výjimkou Plzeňského, Královéhradeckého a Pardubického incidence za týden stoupla. Nejlépe je na tom Královéhradecký a Zlínský kraj s pěti a Ústecký kraj s šesti případy. Naopak nejvyšší počet nových případů na sto tisíc obyvatel za sedm dní vykazuje Praha s číslem 26. Největší nárůst za týden zaznamenal Jihočeský kraj, a to o sedm případů na patnáct.
Za dobu od prvních případů covidu-19 v Česku byla celorepublikově nejhorší situace koncem října 2020 a začátkem ledna 2021, kdy se sedmidenní incidence přiblížila 850 případům na sto tisíc obyvatel. Začátkem března se pohybovala kolem osmi set, pak začala klesat. Z regionů byla z tohoto pohledu nejhorší situace v Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji, kde byla incidence opakovaně přes 1200. K této hranici se ještě přiblížil Zlínský kraj, a to koncem loňského října.
Vakcínu proti covidu-19 dostalo ve středu 49 966 lidí, přibližně o tisícovku více než před týdnem. V posledních týdnech ale denní počty očkovaných postupně klesají. Zatímco v polovině července bylo ve všedních dnech očkováno ještě skoro sto tisíc lidí denně, tento a minulý týden aplikovali zdravotníci kolem padesáti tisíc vakcín za den. Celkem v Česku od začátku očkování loni v prosinci podali 10,8 milionu dávek a přes 5,2 milionu lidí bylo plně naočkováno.
Za poslední týden přibylo pět podezření na úmrtí po očkování proti covidu, celkově jich je 103 z více než 5,6 milionu očkovaných osob. Nemusí ale jít o příčinnou souvislost. V počtu jsou zahrnuty případy úmrtí na covid-19, které nastaly po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny. Lidé za uplynulých sedm dní nahlásili také asi 170 podezření na jiné nežádoucí účinky. Celkem jich je od začátku očkování 7522. Většinou popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. Vyplývá to z pravidelné zprávy Státního ústavu pro kontrolu léčiv.