Strážci v národních parcích řeší špatné parkování nebo rozdělávání ohňů v chráněných oblastech

Strážce lesů a národních parků stále častěji trápí pohozené odpadky, rozdělání ohně v lese nebo parkování obytného vozu na nepovoleném místě. Lidé si během pandemie oblíbili pěší turistiku, přenocování v lese nebo cestování s karavanem. S letošním rozvolněním se do přírody vydávají ještě častěji a k nim se přidávají turisté ze zahraničí. To ale znamená i více přestupků a problémů, které musí strážci řešit. ČT to potvrdili mluvčí správ českých parků.

Velkým trendem je nyní pěší turistika, táboření, kempování a cestování s obytnými vozy. Těchto jevů si všímá Agentura ochrany přírody a krajiny. „Prostým pozorováním lze odhadnout, že návštěvníků poslední dobou přibylo celoplošně. V minulosti tu byly v zásadě dvě sezony – letní a zimní, případně sezona houbařská. Nyní však trvá prakticky nepřetržitý příliv návštěvníků. Hory, nebo alespoň parkoviště, nejoblíbenější cíle a trasy jsou plné,“ řekla mluvčí agentury Karolína Šůlová.

Trendu si všímají i Lesy ČR. „Zvýšený pobyt turistů v přírodě bohužel přináší i problémy. Jen za likvidaci odpadků podnik ročně zaplatí miliony korun. To je asi vůbec největší problém, který v souvislosti s letní turistikou řešíme. Naši zaměstnanci se ale také setkávají s tím, že lidé nerespektují zákaz rozdělávat oheň,“ upozorňuje vedoucí marketingu a komunikace Lesů ČR Přemysl Šrámek.

Právě problémy, které přináší nocování turistů v přírodě, stále častěji řeší strážci parků. Podle mluvčího Správy Národního parku Šumava Jana Dvořáka to není jen rozdělávání ohňů nebo pohazování odpadků. „Nejčastějším prohřeškem je teď parkování na nepovoleném místě,“ zmiňuje Dvořák a připomíná aktuální rostoucí trend cestování s obytnými vozy.

Podle Dvořáka Češi i zahraniční turisté – často nevědomky – parkují na nepovolených místech nebo sice na místech k tomu určených, ale zůstávají přes noc. Jenže to je většinou zakázáno a řidiči musí parkoviště opustit do desáté hodiny večer. Nocování na parkovišti nebo táboření na Šumavě se trestá pokutou. „Porušení zákona řešíme sankcí,“ doplňuje mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Podle něj si i v Krkonoších všímají nárůstu peší turistiky, stanování, rozdělávání ohňů nebo parkování s karavanem.

Domluva i pokuty

Správa Národního parku České Švýcarsko se snaží mírnější prohřešky řešit domluvou. „Většinu přestupků lze řešit poučením a radou. Závažnější přestupky se řeší blokovými pokutami,“ zmiňuje mluvčí správy Tomáš Salov. V Českém Švýcarsku si všímají nejen většího zájmu o výlety do přírody, ale také změny chování návštěvníků. „Během covidu se část návštěvníků spíše snažila vyhýbat tradičním cílům, kde byla očekávatelná větší kumulace návštěvníků. V současné chvíli se také jeví, že počet zahraničních návštěvníků převažuje nad domácími,“ dodal Salov.

Podle Mojmíra Nováčka z Klubu českých turistů je letošní rok specifický ještě dalšími problémy. „Pribývají například konflikty mezi pešími turisty a cykloturisty. Ideální by bylo, aby peší trasy i cyklotrasy byly vedeny po různých cestách, ale ne všude se dají dvojí cesty najít,“ uvedl Nováček.

Chování návštěvníků hor i přírodních oblastí pak přímo podle Šůlové může ovlivnit i život divokých zvářat. „Například pro některé ptáky může mít rušení fatální následky. Takový tetřívek vydá při vyrušení v zimě tolik energie, že se mu to může stát osudným. Draví ptáci, jako jsou třeba sokoli, jsou extrémně citliví na rušení v době hnízdění. Rušení také vede k tomu, že vzácným živočichům, například rysům, se zmenšuje životní prostor. Tedy vhodných míst, kde mohou vyvést mláďata, stále ubývá. Na některých místech zase vadí sešlap. Extrémně citlivá jsou například rašeliniště,“ podotýká Šůlová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 7 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 8 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 14 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 19 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 21 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 21 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...