Stovky výjezdů kvůli bodnutí hmyzem. Záchranáři vybízejí k opatrnosti

2 minuty
Události ČT: Stovky výjezdů k bodnutí hmyzem
Zdroj: ČT24

Záchranáři už letos vyjeli ke stovkám alergických reakcí po bodnutí vosou, včelou nebo sršní. V několika případech musela pomoci letecká služba. Jeden člověk zemřel. České televizi to řekli krajští záchranáři.

„Od 1. května evidujeme asi sto výjezdů k pacientům, jež měli alergickou reakci po kontaktu s bodavým hmyzem typu vosa, včela, sršeň,“ řekla mluvčí Záchranné služby Plzeňského kraje Mária Svobodová.

Také královéhradečtí záchranáři od začátku letošního června zasahovali u více než stovky případů alergických reakcí po poštípání blanokřídlým hmyzem. Vysoký počet zásahů zaznamenávají každoročně i jihomoravští záchranáři. V létě jich je asi 50 měsíčně. Podobně je na tom Praha a Středočeský kraj.

Podle mluvčího záchranářů Pardubického kraje Aleše Malého mohou být reakce na bodnutí různě závažné. Pokud je alergická reakce tak silná, že pacient dostane anafylaktický šok, je v některých případech nutné volat vrtulník. Od začátku června se v Pardubickém kraji takové reakce týkaly nižších jednotek pacientů.

Letos zatím nejvážnější případ se stal v sobotu 25. července na Ostravsku, kdy šestašedesátiletého muže napadly vosy na zahradě.

„Nejprve jevil známky šokového stavu a následně upadl do bezvědomí. Při příjezdu na místo události zjistil zasahující lékař, že došlo k selhání všech základních životních funkcí. Postiženému byla poskytována první pomoc. Přes veškeré úsilí obou týmů zdravotnické záchranné služby se nepodařilo obnovit srdeční činnost pacienta,“ řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Podle něj jsou ale alergické reakce končící smrtí spíše výjimečné.

Vrtulník pro transport do nemocnice kvůli bodnutí vosy musela už letos využít také záchranka na Vysočině. „Naši záchranáři zasahovali u pacientky po bodnutí vosou do čela. Pro rychlý rozvoj otoku obličeje a krku s následným bezvědomím musela být letecky transportována do zdravotnického zařízení,“ popsal mluvčí Petr Janáček.

Pozor si mají lidé dávat hlavně na nápoje

Záchranáři zdůrazňují, aby byli lidé v letních dnech opatrní. Největší pozor by si měli dávat na pití z plechovek a neprůhledných lahví. Tam totiž může bodavý hmyz vlétnout a dostat se tak člověku do úst.

„Obezřetní by měli být také alergici, kteří trpí anafylaktickými reakcemi na bodnutí hmyzem, respektive by s sebou vždy měli mít předepsaný lék Epipen, což je lék obsahující adrenalin, měli by o své alergii informovat okolí, stejně tak o tom, kde lék nosí,“ upozornila mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Za běžné situace však poštípání hmyzem nemusí znamenat výraznou zdravotní komplikaci. Většina takových případů totiž končí pouze lokálním otokem.

V případě zdravotních komplikací, zejména náhle vzniklých nebo život ohrožujících, je však namístě kontaktovat národní tísňovou linku 155. Tam umějí zkušení zdravotničtí operátoři kromě přímého vyslání výjezdové skupiny i účinně poradit s první pomocí.

Mezi nejvýraznější zdravotní komplikace podle mluvčího pardubických záchranářů Aleše Malého patří dýchací potíže, otok obličeje či krku nebo oběhové selhání. V takovém případě je vždy nutné volat záchrannou službu, protože může nastat anafylaktický šok. „To je, velice jednoduše řečeno, vystupňovaná alergická reakce přímo ohrožující pacienta na životě,“ vysvětlil Malý.

Při nástupu alergické reakce lékaři doporučují postižené místo zchladit, člověka uklidnit a co nejrychleji podat léky na alergii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici zrušili karanténu 26 lidem, kteří byli v kontaktu s pacientem Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
před 11 mminutami

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 3 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 13 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 14 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 18 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...