Stoupenci pravice se loni radikalizovali, snaží se o vstup do politiky

Praha – Pravicoví radikálové loni znovu přitvrdili, byli ochotnější otevřeně bojovat s policií a snažili se také o vstup na politickou scénu. Ve své výroční zprávě to tvrdí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Zpráva také varuje, že krajní pravice zneužije současnou ekonomickou krizi a bude pořádat pochody a shromáždění spojené s útoky na menšiny a cizince. Právě proti nim se většinou při zvýšeném sociálním napětí obrací hněv lidí, kteří přišli o práci.

Krajní pravice loni uspořádala 39 demonstrací nebo pochodů, za většinou z nich stál Národní odpor. Přibylo také koncertů tzv. white power music, loni jich ÚOOZ zaznamenal 34, což bylo o devět více než v roce 2007. Tento nárůst ve statistikách svědčí jak o větší aktivitě pravicových radikálů, tak o lepší práci policie, které se podařilo odhalit více regionálních akcí. 

Zpráva také tvrdí, že radikálové musí pod tlakem policie pořádat jen menší akce, které na první pohled nebudí takovou pozornost. Navíc musí informace o koncertech až do poslední chvíle tajit – organizátoři tak mají kvůli menšímu počtu účastníků nižší zisky. Výjimkou byl loni například koncert v Ochozi u Brna, kterého se zúčastnilo asi 300 lidí. Kvůli pořádání podobných koncertů policisté letos obvinili deset lidí. Písňové texty údajně oslavovaly třetí říši, antisemitismus nebo čistotu rasy. Hudebníci také podle policie vyzývali k provolávání hesel „Heil Hitler“ nebo „Sieg Heil“.   

Detektivové také upozorňují, že na akcích radikálů roste násilí proti policii. Extremisté se prý neváhají dopředu vyzbrojit: „V současnosti již nedochází na těchto veřejných shromážděních k excesům jednotlivců, ale celá akce je plánována jako militantní, s útokem proti policii nebo vybrané menšině jako zástupnému problému,“ stojí ve výroční zprávě. 

V době krize stoupá riziko obchodu s jaderným materiálem

Riziko teroristického útoku na Česko sice není akutní, ale je zcela reálné a přítomné.

Detektivové z ÚOOZ se ve výroční zprávě věnují také riziku teroristických útoků, Česko je prý v očích teroristů vnímáno jako součást Evropské unie a obecně Západu, proto ho vidí jako jeden z potenciálních cílů. To, že teroristé neútočí jen ve velkých státech, ukazuje třeba případ Dánska. Tamní tajné služby loni varovaly před možnými teroristickými útoky ze strany al-Káidy, o plánech teroristů prý existovaly četné důkazy. 

Další riziko podle útvaru spočívá v tom, že se Česko může stát pro teroristy a radikály bezpečnou zemí, kde by mohli rozvíjet své podpůrné a logistické aktivity. Podobně se ve své poslední výroční zprávě vyjádřila i vojenská rozvědka. Navíc v době ekonomické krize stoupá riziko nelegálního obchodu s nebezpečnými látkami – zejména s radioaktivním a jaderným materiálem.

Kompletní výroční zprávu za rok 2008 si můžete přečíst na webových stránkách.

Vydáno pod