Stíhání muže v souvislosti se zmizením Aničky bude pokračovat

Praha - Pražská policie bude i nadále pokračovat ve stíhání 41letého muže v souvislosti se zmizením devítileté Anny Janatkové. Kriminalisté recidivistu koncem října obvinili z trestného činu zbavení osobní svobody, muž si pak proti zahájení stíhání podal stížnost. Městské státní zastupitelství jí však nevyhovělo.

„Stížnost byla zamítnuta jako nedůvodná,“ uvedla mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. Muž je vyšetřován na svobodě, soud neakceptoval návrh uvalení vazby. Podle dřívějších informací policistů se k činu nepřiznal, kriminalisté proti němu mají jen nepřímé důkazy.

Devítiletá dívka zmizela 13. října v pražské Troji. Naposledy byla viděna v ulici Pod Písečnou, kudy se vracela ze školy. Od jejího ztracení pátraly po holčičce každý den desítky policistů, městských strážníků i vojáků, hasičů a psovodů. V Troji se ale našel jen její batoh a lahev s pitím, později se v prohledávané oblasti nalezly klíče, které děvčeti údajně také patřily.

Na základě profilu DNA, který našli na Annině batohu a srovnali jej s databází odsouzených, zadrželi kriminalisté následně v nebytových prostorech domu v Praze 8 jedenačtyřicetiletého recidivistu. Podezřelý podle policie několikrát změnil výpověď. Přiznal, že na místě, kde se Anna ztratila, během dne několikrát byl a že měl v ruce její batoh. Muž je z Prahy a v minulosti byl osmkrát odsouzen, z toho čtyřikrát k trestu odnětí svobody. Před soudem stanul kvůli majetkovým trestným činům - krádeži, zpronevěře, porušení domovní svobody a pro zanedbání povinné péče.

Rodina Aničky možná znovu nabídne peníze

V souvislosti s pátráním vystoupil otec Aničky už 16. října v televizi Nova a nabídl případným únoscům za propuštění dcery 3,5 milionu korun. Nikdo ale nereagoval. Podle policie nyní rodiče zmizelého děvčete zvažují uveřejnění další výzvy. „My jsme nějaké signály od rodiny zaznamenali, probíhala jednání v tom duchu, ale v tuto chvíli nejsem kompetentní, abych výsledky komentovala,“ řekla dnes pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. Nechtěla mluvit ani o podobě výzvy, není tedy jasné, zda chce rodina opět nabídnout peníze. „Bez našeho vědomí žádnou výzvu činit nebudou, aby měli jistotu, že nenaruší policejní vyšetřování,“ doplnila mluvčí.

Případu se i nadále intenzivně věnuje speciální tým čítající zhruba 70 lidí. Stále jsou k dispozici také uniformovaní policisté. Rozsáhlé pátrací akce ale v posledních dnech vystřídalo intenzivní prověřování informací, které policie dosud při pátrání získala. „Pokračuje ověřování poznatků a indicií vyplývajících z vyšetřování, opakované výslechy a tak dále,“ řekla Zoulová. Policie už před časem uvalila na případ informační embargo, které i nadále trvá.

Pátrání po Aničce
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK
Vydáno pod