Srí Lanka hledá náhradu za uprchlého prezidenta. Za zákazu vycházení

Parlament na Srí Lance oficiálně spustil proces volby nového prezidenta. Formální krok nastal poté, co předseda srílanského parlamentu přijal rezignaci dosavadní hlavy státu Gotabaji Radžapaksy. Až do prezidentské volby, která se uskuteční 20. července, bude v čele země stát dosavadní premiér Ranil Vikremesinghe.

V sobotu se sešel srílanský parlament, aby započal proces volby prezidenta. Jednotlivé politické strany a hnutí nyní mohou nominovat svého kandidáta. Vítěz nahradí prezidenta Gotabaji Radžapaksu, který po masových protestech proti hospodářskému kolapsu země uprchl do zahraničí a následně odstoupil.

Předseda parlamentu Mahinda Japa Abejvardena na úvod slíbil, že celý formální proces bude rychlý a transparentní a měl by být dokončen do týdne. Nominace na prezidentský post politici představí v úterý. Pokud navrhnou více než jednoho kandidáta, samotná volba se uskuteční ve středu. 

Demonstrace na Srí Lance začaly v dubnu, situace se vyostřila v posledním týdnu. Ostrovní země, kde žije dvaadvacet milionů obyvatel, se potýká s nedostatkem deviz, kvůli kterému má problém zaplatit dovoz paliv, potravin a léků. Lidé měsíce čelí rostoucí inflaci a výpadkům v dodávkách benzinu a energií.

Po dočasném převzetí prezidentského úřadu nařídil premiér Ranil Vikremesinghe zákaz vycházení a oznámil, že „zahájil kroky ke změně ústavy s cílem omezit prezidentské pravomoci a posílit parlament, obnovit právo a pořádek a podniknout právní kroky proti povstalcům.“ Budovu parlamentu kvůli obavám z dalších protestů během volby hlídala zhruba stovka policistů. 

„To, že byl dočasným prezidentem jmenován Ranil Vikremesinghe, demonstranty příliš neuklidnilo, protože jeho osobu jako dlouholetého politika spojují s krizí, za kterou nesou vinu převážně bratři Radžapaksové a celá politická garnitura, která byla u moci. Málokdo z protestujících by chtěl, aby se toho postu ujal dlouhodobě,“ uvedl ve vysílání ČT24 bývalý šéf srílanské mise organizace Člověk v tísni a spisovatel Jan Pavelka. 

Spekuluje také o tom, že masivní protesty, které podle médií nyní na několik dnů utichly, by mohly demonstrující znovu obnovit právě po prezidentské volbě. „V Colombu i na dalších místech se situace kvůli přísným opatřením uklidňuje, ale je otázka, co se stane po 20. červenci, kdyby byl zvolen buď Vikremesinghe, nebo někdo, kdo je spojen s bývalou vládní garniturou,“ míní. 

Podle demonstrantů bývalý prezident Radžapaksa spolu se svou vlivnou politickou rodinou roky odčerpával peníze ze státní kasy. Demonstranti jeho vládu zároveň vinili z toho, že urychlila ekonomický úpadek země. Rodina obvinění z korupce popírá, ale Radžapaksa podle agentury AP připustil, že některá jeho opatření ke krizi přispěla.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 13 mminutami

SPD zpochybnilo Pavlovo hodnocení hradní schůzky. O EU a NATO se prý nemluvilo

Hnutí SPD v pátek zpochybnilo vyjádření prezidenta Petra Pavla, podle něhož na čtvrtečním jednání s lídry parlamentních stran o bezpečnosti panovala shoda na tom, že členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Na jednání na Hradě se zástupci SPD nepadlo nic o souhlasu hnutí s členstvím v Evropské unii a NATO, tvrdí předseda SPD Tomio Okamura.
před 57 mminutami

Hokejový šampionát může svádět k sázení. S hazardem jsou ale spojena rizika

Mistrovství světa v ledním hokeji je v plném proudu. Turnaj není v Česku oblíbený jen mezi sportovními fanoušky, ale také mezi sázkaři. V loňském roce sázky na hokejový šampionát činily více než 2,9 miliardy korun. Kurzové sázení je ovšem hazardní hrou, která může skrývat značná rizika. Pomoci jim předejít může třeba Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách.
před 2 hhodinami

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 5 hhodinami

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 7 hhodinami

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 8 hhodinami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 14 hhodinami
Načítání...