Správa železnic zahájí i modernizaci tratě Ruzyně–Kladno

Nahrávám video

Správa železnic (SŽ) do dvou týdnů zahájí modernizaci tratě z Ruzyně do Kladna. Pokračovat bude také v přípravě vysokorychlostních tratí. Mezi důležité projekty, které letos začnou, patří rekonstrukce železničního uzlu v Hradci Králové, příprava zakázky na elektrizaci trati z Českých Velenic do Veselí nad Lužnicí nebo rekonstrukce nádražních budov v Chebu a Táboře. V letošním roce bude Správa železnic podle schváleného rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury hospodařit se 72,2 miliardy korun, což je meziročně o 9,5 miliardy více.

Dokončení patnáctikilometrového úseku tratě z pražské Ruzyně do Kladna předpokládá Správa železnic do konce roku 2029. Nejvýznamnější zakázka letošní stavební sezony na české železnici bude oproti předpokladům levnější. Cena zakázky činí 8,28 miliardy korun bez DPH, předpokládaná cena byla o půl miliardy vyšší. SŽ podepsala smlouvu se sdružením firem Subterra, OHLA ŽS, Elektrizace železnic Praha a Swietelsky na konci března.

Úsek z Ruzyně do Kladna dostal pravomocné stavební povolení loni v prosinci. Modernizace bude znamenat rozšíření tratě na dvě koleje a elektrifikaci. Z velké části povede trať v nové stopě, ve které budou moci vlaky jezdit rychlostí až 145 kilometrů v hodině. Přestavba čeká stanice Hostivice a Jeneč a zastávku Pavlov. Zrušeno bude současné nádraží v Unhošti, nahradí jej zastávka Malé Přítočno. Vzniknou nové zastávky Hostivice-Jeneček a Velké Přítočno a také parkoviště P+R.

Jedná se o nejdelší úsek modernizace železnice z Prahy do Kladna s připojením ruzyňského letiště, kterou tvoří dohromady jedenáct staveb. Některé jsou už dokončené. Informace o jednotlivých stavbách jsou na webu Železnice na letiště. Kompletně by měla být trať zmodernizována v letech 2029–2030 a náklady se mají blížit padesáti miliardám korun.

Levnější modernizace

Levnější bude i modernizace tratě z Plzně přes Nýřany do Chotěšova, která má začít v dubnu. Přijde na 4,49 miliardy korun bez DPH, předpokládaná cena činila 4,64 miliardy. Stavbu provede sdružení Porr, Elektrizace železnic Praha a Berger Bohemia. Dokončení SŽ předpokládá na přelomu let 2027 a 2028. Součástí prací bude oprava stanic Vejprnice a Nýřany a zastávky Tlučná.

„Ukazuje se, že otevřené tendry a silná konkurence mají potenciál výrazně zlepšit český drážní ekosystém. Důležité také je, že všechny letos zahajované železniční projekty výrazně zlepší každodenní cestování,“ uvedl ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD).

Příprava vysokorychlostních tratí

V letošním roce bude Správa železnic podle schváleného rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury hospodařit se 72,2 miliardy korun, což je rekordní částka. Pokračovat bude příprava vysokorychlostních tratí, na kterou je letos vyčleněno 1,53 miliardy korun. Příprava se zaměřuje na páteřní síť, konkrétně na trať z Drážďan přes Prahu, Brno a Ostravu do Katovic a na spojení z Brna do Bratislavy nebo Vídně.

Mezi důležité projekty, které letos začnou, řadí šéf Správy železnic Tomáš Tóth rekonstrukci železničního uzlu v Hradci Králové. Díky ní bude stanice kompletně bezbariérová, vznikne nové nástupiště a zvýší se rychlost vlaků na 80 kilometrů za hodinu.

Stavby na železnici, které začínají v roce 2026
Zdroj: Správa železnic

SŽ také připravuje zakázku na elektrizaci trati z Českých Velenic do Veselí nad Lužnicí, která bude první soutěžená po profesích. Rozdělení tendru na menší části má umožnit zapojení více firem a snížit cenu projektu. Ta je odhadována na 10,354 miliardy korun, SŽ však předpokládá, že výsledná částka bude nižší.

K plynulosti provozu přispěje stavba Hlízovské spojky na modernizované trati mezi Kutnou Horou a Kolínem. Díky ní se přestanou vzájemně blokovat vlaky z Prahy do Kutné Hory se spoji na koridoru od Pardubic. Zvýší se také traťová rychlost na 160 kilometrů za hodinu.

Vizualizace zrekonstruovaného nádraží v Táboře
Zdroj: Správa železnic

Další akcí je zavedení trolejí na příměstské trati z Nýřan do Heřmanovy Huti, což umožní provoz přímých elektrických vlaků z Plzně. Rekonstrukce čeká nádražní budovy v Chebu a Táboře, v Břeclavi je v plánu obnova napájecí stanice.

Letos bude pokračovat přestavba uzlu Česká Třebová, pražského Masarykova nádraží i nádraží na Smíchově, stavba nadjezdu ve Velké Chuchli a podjezdu ve Studénce u Ostravy, oprava trati z Brna do Přerova i výstavba nádražních budov v Kladně a Mladé Boleslavi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hejtmani řeší chybějící peníze na opravu silnic. Jsou nenárokové, namítá ministerstvo

Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) nedostanou letos kraje na své silnice druhých a třetích tříd ani korunu, řekl liberecký hejtman a předseda komise Rady Asociace krajů pro dopravu Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) s tím, že je to poprvé od roku 2015. Ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že kraje letos dostanou více než čtyři miliardy korun na konkrétní dopravní projekty, peníze na opravy jsou ale nenárokové.
09:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Knížák byl pro mnohé symbolem svobody a intelektuálního rebelství, řekl Klaus

Výtvarníka, hudebníka a pedagoga Milana Knížáka v pátek na poslední cestě ve Velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích doprovodily tři čestné salvy a státní hymna. S umělcem mnoha zájmů se přišla rozloučit rodina, bývalí studenti, veřejnost, umělci i politici. Pohřeb, na kterém promluvili ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a bývalý prezident Václav Klaus, se uskutečnil se státními poctami. Knížák zemřel v neděli 26. července ve věku 86 let.
11:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie obvinila pět lidí v souvislosti s veřejnou soutěží Správy železnic

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili pět lidí ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky v souvislosti s veřejnou soutěží vypsanou Správou železnic (SŽ).
13:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Žalobce poslal před soud dva lidi a jednu firmu kvůli tragické nehodě v Dolní Lutyni

Státní zástupce obžaloval dvě osoby a jednu firmu kvůli předloňské srážce vlaku s nákladním autem na přejezdu v Dolní Lutyni na Karvinsku. Viní je z obecného ohrožení z nedbalosti. ČT to sdělil žalobce Jiří Margieta z Okresního státního zastupitelství v Karviné. Při nehodě v lednu 2024 zemřel strojvedoucí vlaku a dalších dvacet lidí se zranilo. Podle Drážní inspekce nebyl průjezd po silnici u přejezdu v Dolní Lutyni bezpečný. Navíc nákladní vůz neměl patřičné povolení. Na přejezdu uvázl a do jeho zadní části pak vrazil vlak.
před 3 hhodinami

Šéf ČD vrátil bezpečnostní prověrku, ministr to nechá prověřit, píší Seznam Zprávy

Generální ředitel Českých drah (ČD) Michal Krapinec vrátil svou bezpečnostní prověrku na stupeň Důvěrné, protože ji údajně k práci nepotřebuje, informoval server Seznam Zprávy na základě vyjádření drah. Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) to ale považuje za nestandardní a nechá situaci prověřit dozorčí radou drah. Stupeň Důvěrné je druhý nejnižší ze čtyř. Nižší je jen kategorie Vyhrazené, kdy prověrku může vydat třeba i zaměstnavatel.
před 7 hhodinami

VideoZvýšení slev na jízdném teď není priorita, zní z vlády

Stát vydal za slevy na jízdném během prvního pololetí zhruba dvě a půl miliardy korun. Žákům, studentům nebo seniorům proplácí polovinu ceny. Koalice má v programovém prohlášení, že chce slevu zvýšit na 75 procent, a vláda původně slibovala, že se tak stane ještě letos či od příštího roku. Teď to ale podle ministra dopravy priorita není, tou jsou podle něj investice do dálnic a železnic. Poukazuje také na vetovaný zákon o rozpočtové odpovědnosti. Opozice míní, že vláda působí posouváním změny chaos a že zvýšením slevy stát přijde o peníze na modernizaci veřejné dopravy.
před 9 hhodinami

Opilých řidičů nemotorových vozidel skokově přibylo, nejvíc ve středních Čechách

Policisté od začátku června evidují 236 případů řízení nemotorových vozidel pod vlivem alkoholu, o téměř sedmdesát více než za stejné období v loňském roce. Vyplývá to ze statistik, které České televizi poskytlo policejní prezidium. Většina přestupků se odehrává v centru měst a hrozí za ně pokuta až dvacet tisíc korun. Nejvíce jich odhalili ve Středočeském kraji, třeba v hlavním městě zaznamenali naopak pouze dva.
před 10 hhodinami

Zbytečné výjezdy kvůli eCallu a obtěžující hovory zdržují záchranáře

Systém nouzového volání eCall by měl automaticky propojit záchranné složky s lidmi v nebezpečí. Jenže statistiky tísňové linky 112 ukazují, že zhruba ve čtyřech případech z pěti jde o planý poplach. Smart funkci, kterou už mají všechna nová auta, některé chytré telefony a hodinky, neumí lidé podle záchranářů často používat. Pokud se jim však operátoři tísňové linky nedovolají zpátky, musí záchranáři na místo vyrazit, což vede k tisícům planých výjezdů ročně. Dalším problémem pro jejich práci jsou obtěžující telefonáty.
před 19 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.