Společnost zůstává v zajetí stereotypů o sexuálním násilí, říká expertka

Události, komentáře: Ředitelka proFem Jitka Poláková (zdroj: ČT24)

Ředitelka organizace proFem – centra pro oběti domácího a sexuálního násilí Jitka Poláková míní, že dostupnost služeb není dostatečná. Organizace otevřela v Praze první krizový byt, kde mohou oběti násilí strávit až týden. Poláková zmínila, že do centra Port, jehož je byt součástí, jezdí ženy z celé republiky, je tedy potřeba, aby takových zařízení vzniklo více. Dodala, že je důležité pracovat na osvětě a větší citlivosti celé společnosti k tématu sexuálního násilí.

S nějakou formou sexuálního násilí nebo obtěžování se v Česku setká každá druhá žena. Nezisková organizace proFem proto zřídila zmíněný krizový byt. V rámci organizace působí také první specializované centrum pro oběti sexuálního násilí v Česku Port. 

„Může se na nás obrátit žena, které se stalo znásilnění několik dnů poté, ale i měsíců,“ podotýká Poláková. Zmínila, že se na organizaci obrací i ženy, které byly zneužité v dětství a teď mají například dceru ve stejném věku. „Ta vzpomínka se jim vrací a rozhodnou se vyhledat naše služby, aby se s tím, co se jim stalo, mohly vyrovnat,“ nastínila šéfka proFem v Událostech, komentářích.

Služby vyhledávají i blízcí obětí

Služby neziskové organizace podle ní vyhledávají ale i blízcí obětí. Zhruba deset procent klientely podle ní také tvoří muži. „Vyjma krizového bytu, kam přijímáme pouze ženy, veškeré naše služby mohou muži využít – psychoterapeutické, krizové, odborné, sociální i právní poradenství,“ vyjmenovala Poláková a zmínila, že jedním z prvních klientů byl právě muž.

Podle ní je také potřeba zaměřit se na osvětu. „Společnost je pořád v zajetí stereotypů – a nejen společnost jako taková, ale bohužel i orgány činné v trestním řízení,“ dodala.