Soudy mají víc práce s exekučními spisy, například brněnský městský soud je jimi doslova zavalen. Jde hlavně o případy s malými dluhy nebo kauzy, které se táhly dlouho a nevedly k výsledku. Za nárůstem administrativy jsou stovky tisíc loňských žádostí o zastavení těchto případů. Exekutorům za ně náleží odměna.
Soudy evidují tisíce žádostí o zastavení exekučních kauz
Kanceláře Městského soudu v Brně jsou zavaleny dokumenty – tisíce jich je na stolech, židlích a někdy i na zemi. Exekutoři totiž museli do loňského srpna zastavit řízení u méně závažných nebo nevymahatelných případů. „Měli jsme celkem 51 tisíc zastavených exekucí a z toho 43 tisíc marných a tisíc bagatelních,“ uvedla mluvčí soudu Petra Láníčková.
Jde třeba o dluhy do 1500 korun nebo o případy, kdy se v posledních šesti letech nepodařilo z dlužníků nic vymoct. Celkem na zpracování bagatelních a marných exekucí pracuje na Městském soudu v Brně více než polovina všech zaměstnanců, a to 130 z celkových 225.
Na stůl se každý případ dostává úředníkům i soudcům několikrát. „Kontrolují, zda jsou dány podmínky pro proplacení exekuce, vyhotoví platební poukaz, předloží spis kanceláři, kancelář účtárně a je proplacena odměna soudnímu exekutorovi,“ podotýká Láníčková. Podle stavovské organizace je nejvíce exekucí v Karlovarském a Ústeckém kraji a také v Brně. Komora už dříve upozorňovala, že zastaveno může být až 750 tisíc případů.
„Pro oprávněné je to celkem velké překvapení, že jejich exekuce se zastavuje, přestože nedostali na svoji vymáhanou pohledávku nic uhrazeno,“ uvedl prezident Exekutorské komory České republiky Jan Mlynarčík.
Typickým příkladem marných exekucí jsou jízdy načerno v městské hromadné dopravě. „Celková finanční ztráta za marné exekuce ukončené v loňském roce se pohybuje kolem čtrnácti milionů korun,“ informovala mluvčí Dopravního podniku Brno Hana Tomaštíková.
Profesní komora říká, že zastavením exekuce dluh nezaniká. Věřitelé můžou podat návrh znovu.