Okresní soud v Chomutově zprostil obžaloby ředitele Městské správy sociálních služeb Viktora Koláčka, který jí čelil v souvislosti s tragickým požárem ve Vejprtech. Požár v domově pro mentálně postižené z ledna 2020 měl devět obětí. Koláček vinu od začátku procesu odmítal. Státní zástupce Vladimír Mužík se na místě odvolal. Podle něj se Koláček dopustil trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Trestní sazba se u skutku pohybuje od tří do deseti let vězení.
Soud zprostil obžaloby šéfa ústavu ve Vejprtech, kde při požáru zemřeli klienti
„Jsem potěšen,“ reagoval na rozsudek Koláček a poděkoval všem, kteří ho podporují. „Na druhou stranu nejsme na konci procesu a nejsme ani na konci vyřešení situace,“ dodal ředitel. Po požáru se podařilo zkolaudovat všechny budovy, které má Městská správa sociálních služeb ve Vejprtech na starosti. Před tragickou událostí byl jejich stav velmi špatný, což Koláček opakovaně popsal před soudem.
V pátek zdůraznil, že je v zemi stále řada organizací, jejichž budovy nejsou v pořádku. K modernizaci objektů a zajištění protipožárních opatření ve Vejprtech přispělo podle starostky Jitky Gavdunové deset milionů nad rámec rozpočtu. Obec je získala po požáru částečně od státu, kraje a z veřejné sbírky.
Státní zástupce Vladimír Mužík kladl Koláčkovi za vinu, že neplnil řádně své povinnosti ředitele, který má dodržovat právní a jiné předpisy mimo jiné v požární ochraně, a neoznámil dva požáry v domově Kavkaz založené neznámým pachatelem v květnu a říjnu 2019.
Žalobce podal odvolání
Koláček podle žalobce neměl řádně zpracovanou dokumentaci k požární ochraně. Pokud by své povinnosti plnil a přijal potřebná opatření, zkrátila by se podle žalobce doba evakuace při požáru z hodiny a 22 minut na necelých devět minut. „Pokud pomineme mimořádné opravné prostředky, ústavní stížnosti a tak dále, tak v současné době jsme v první polovině,“ řekl žalobce. „Já jsem podal odvolání. Nyní budu čekat na písemné odůvodnění rozhodnutí. To si prostuduji a poté zvážím další procesní postup,“ doplnil.
Soud trval téměř rok a vyslechl 28 svědků. Soudkyně Radka Liebigová Klírová sdělila, že ředitel po lidské stránce prokazatelně činil kroky k zajištění důstojných podmínek pro klienty domova. „Na druhé straně však nelze přehlédnout devět zmařených životů. To jest devět osob, které neměly v okamžiku tragédie žádnou nebo jen mizivou šanci na přežití,“ poznamenala soudkyně.
Připomněla, že se Koláček potýkal s chybějící stavební dokumentací, která je důležitá pro zpracování požárně-bezpečnostního řešení. „Provedenými důkazy se nepodařilo prokázat, že obžalovaný disponoval kompletní stavební dokumentací,“ zdůraznila Liebigová Klírová.
Podle soudu Koláček učinil pro bezpečnost svých klientů všechno, co mu konkrétní podmínky v dané situaci umožňovaly, a proto Koláčka obžaloby zprostil. Soud má za prokázané také to, že Koláček přijal opatření po každém z drobných požárů v roce 2019.
Požár způsobil materiální škodu přes čtrnáct milionů korun. K trestnímu řízení se připojili příbuzní klientů, kteří požadují několikamilionové odškodnění. Soudkyně je odkázala na občanskoprávní řízení. Požár podle policie založil jeden z klientů domova. Protože byl označen za nepříčetného, policie v jeho případě věc odložila.