Majitel J.O. Investment má jít nepravomocně na devět let do vězení

Události: Trest pro majitele J.O. Investment (zdroj: ČT24)

V kauze kolem společnosti J.O. Investment v úterý Městský soud v Praze potrestal majitele firmy Jakuba Ortinského trestem vězení v délce devíti let a jednoho měsíce. Uložil mu navíc peněžitý trest 7,5 milionu korun. Dalším dvěma obžalovaným soud uložil pětileté vězení a peněžitý trest 4,5 milionu korun. Muži podle nepravomocného rozsudku podvedli více než 3700 klientů a 160 firem, způsobili škodu téměř 2,4 miliardy korun.

Ortinský se úterního jednání nezúčastnil, na počátku hlavního líčení uvedl, že s obžalobou nesouhlasí. Jeho obhájce v úterý avizoval, že proti rozsudku podá odvolání. Z vyhlášení rozhodnutí se omluvili i zbylí obžalovaní. Všem třem mužům v úterý soud navíc uložil desetileté zákazy činnosti. Poslední obžalovanou byla matka Ortinského, soud ji potrestal dvoumilionovým peněžitým trestem. Poškozené soud s nároky odkázal na civilní řízení.

Podle soudce Lukáše Svrčka se v případu jednalo o typické Ponziho schéma. Jde o systém, kdy lidé svěřují peníze investičnímu fondu s vidinou vysokého zhodnocení, ale provozovatel fondu si peníze nechává pro svou potřebu. Vyplácí z nich část některým investorům jako údajný zisk s cílem nalákat další klienty.

Výjimečný rozsah

Všechny peníze, které klienti investovali, podle soudce skončily na účtu společnosti J.O. Investment a přístup k nim měl jen Ortinský. „Nikdy je nepoužil na žádnou investici, nikdy je nepoužil žádným jiným způsobem, jak by je mohl rozmnožit,“ uvedl Svrček. Trestná činnost podle soudce nebyla komplikovaná, byla ale výjimečná svým rozsahem.

Soudce také odmítl tvrzení Ortinského, že firmu paralyzoval zásah policie a kvůli tomu se dostala do insolvence. Naopak se podle Svrčka podařilo díky dobré práci policie a státního zástupce zajistit část peněz pro vyplacení klientů. Svrček upozornil, že naprosté většině klientů obžalovaní žádné peníze nikdy nevyplatili.

Státní zástupce tvrdí, že Ortinský, faktický obchodní ředitel firmy Petr Šorfa a Martin Hromada, který Ortinského podle obžaloby zastupoval při jeho nepřítomnosti, zneužili registraci, kterou firma měla u České národní banky. Ta jí sice dovolovala nabízet investiční služby, ale pouze úzkému okruhu příbuzných a známých.

Trestnou činnost podle žalobce muži páchali od března 2016 do února 2020 a od začátku společně schválně uváděli klienty firmy v omyl. Nabízeli jim investice na světových burzách v USA, Evropě a Asii. Matka Ortinského na svém účtu podle žalobce postupně přijala nejméně 3,5 milionu korun z účtu synovy firmy, ačkoliv nebyla její investorkou.

Velký počet poškozených

Ortinský loni u soudu obžalobu odmítl. Připustil, že společnost neměla odpovídající licenci, nesouhlasil ale s obviněním, že klienty podváděl. Prohlásil, že neplánoval, aby firma prováděla velké obchody, rozšíření licence prý začal řešit až ve chvíli, kdy se obchodování rozrostlo. Lidem podle svých slov doporučoval produkt, který využíval sám. Doplnil, že po sepsání insolvence podle něj bude možné všechny vklady investorům vyplatit, a žádná škoda tak nevznikne.

Peníze podle obžaloby stíhaní muži používali pro vlastní potřebu, část podle státního zástupce využili také k výplatě některých klientů se záměrem udržet celý systém v provozu co nejdelší dobu. Ortinský se však hájil tím, že u společnosti měl investovány i vlastní peníze, šlo tedy o výplatu jeho zhodnocených financí. Řekl také, že Šorfa ani Hromada žádné produkty neprodávali. Šorfa společnost klientům pouze představoval, Hromada byl pracovníkem back office, tvrdil.

Kvůli velkému počtu poškozených v úterý soudce části rozhodnutí, které obsahovaly seznam jejich jmen, netradičně promítal na zeď jednací síně. Uprostřed vyhlašování rozhodnutí také vyhlásil půlhodinovou pauzu. Výši trestu pro obžalované tak soudce oznámil až zhruba po třech hodinách od oznámení viny obžalovaných.

Načítání...