Majitel J.O. Investment má jít nepravomocně na devět let do vězení

3 minuty
Události: Trest pro majitele J.O. Investment
Zdroj: ČT24

V kauze kolem společnosti J.O. Investment v úterý Městský soud v Praze potrestal majitele firmy Jakuba Ortinského trestem vězení v délce devíti let a jednoho měsíce. Uložil mu navíc peněžitý trest 7,5 milionu korun. Dalším dvěma obžalovaným soud uložil pětileté vězení a peněžitý trest 4,5 milionu korun. Muži podle nepravomocného rozsudku podvedli více než 3700 klientů a 160 firem, způsobili škodu téměř 2,4 miliardy korun.

Ortinský se úterního jednání nezúčastnil, na počátku hlavního líčení uvedl, že s obžalobou nesouhlasí. Jeho obhájce v úterý avizoval, že proti rozsudku podá odvolání. Z vyhlášení rozhodnutí se omluvili i zbylí obžalovaní. Všem třem mužům v úterý soud navíc uložil desetileté zákazy činnosti. Poslední obžalovanou byla matka Ortinského, soud ji potrestal dvoumilionovým peněžitým trestem. Poškozené soud s nároky odkázal na civilní řízení.

Podle soudce Lukáše Svrčka se v případu jednalo o typické Ponziho schéma. Jde o systém, kdy lidé svěřují peníze investičnímu fondu s vidinou vysokého zhodnocení, ale provozovatel fondu si peníze nechává pro svou potřebu. Vyplácí z nich část některým investorům jako údajný zisk s cílem nalákat další klienty.

Výjimečný rozsah

Všechny peníze, které klienti investovali, podle soudce skončily na účtu společnosti J.O. Investment a přístup k nim měl jen Ortinský. „Nikdy je nepoužil na žádnou investici, nikdy je nepoužil žádným jiným způsobem, jak by je mohl rozmnožit,“ uvedl Svrček. Trestná činnost podle soudce nebyla komplikovaná, byla ale výjimečná svým rozsahem.

Soudce také odmítl tvrzení Ortinského, že firmu paralyzoval zásah policie a kvůli tomu se dostala do insolvence. Naopak se podle Svrčka podařilo díky dobré práci policie a státního zástupce zajistit část peněz pro vyplacení klientů. Svrček upozornil, že naprosté většině klientů obžalovaní žádné peníze nikdy nevyplatili.

Státní zástupce tvrdí, že Ortinský, faktický obchodní ředitel firmy Petr Šorfa a Martin Hromada, který Ortinského podle obžaloby zastupoval při jeho nepřítomnosti, zneužili registraci, kterou firma měla u České národní banky. Ta jí sice dovolovala nabízet investiční služby, ale pouze úzkému okruhu příbuzných a známých.

Trestnou činnost podle žalobce muži páchali od března 2016 do února 2020 a od začátku společně schválně uváděli klienty firmy v omyl. Nabízeli jim investice na světových burzách v USA, Evropě a Asii. Matka Ortinského na svém účtu podle žalobce postupně přijala nejméně 3,5 milionu korun z účtu synovy firmy, ačkoliv nebyla její investorkou.

Velký počet poškozených

Ortinský loni u soudu obžalobu odmítl. Připustil, že společnost neměla odpovídající licenci, nesouhlasil ale s obviněním, že klienty podváděl. Prohlásil, že neplánoval, aby firma prováděla velké obchody, rozšíření licence prý začal řešit až ve chvíli, kdy se obchodování rozrostlo. Lidem podle svých slov doporučoval produkt, který využíval sám. Doplnil, že po sepsání insolvence podle něj bude možné všechny vklady investorům vyplatit, a žádná škoda tak nevznikne.

Peníze podle obžaloby stíhaní muži používali pro vlastní potřebu, část podle státního zástupce využili také k výplatě některých klientů se záměrem udržet celý systém v provozu co nejdelší dobu. Ortinský se však hájil tím, že u společnosti měl investovány i vlastní peníze, šlo tedy o výplatu jeho zhodnocených financí. Řekl také, že Šorfa ani Hromada žádné produkty neprodávali. Šorfa společnost klientům pouze představoval, Hromada byl pracovníkem back office, tvrdil.

Kvůli velkému počtu poškozených v úterý soudce části rozhodnutí, které obsahovaly seznam jejich jmen, netradičně promítal na zeď jednací síně. Uprostřed vyhlašování rozhodnutí také vyhlásil půlhodinovou pauzu. Výši trestu pro obžalované tak soudce oznámil až zhruba po třech hodinách od oznámení viny obžalovaných.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Generála Vojcechovského Sověti mučili, jeho potomci se teď na „místo činu“ vydali

Před osmdesáti lety začala sovětská tajná služba v tuzemsku zatýkat, a to především kritiky bolševiků. Mezi nimi byl i generál Sergej Vojcechovský, armádní velitel, legionář a člen protinacistického odboje, kterého Sověti mučili a věznili. Nakonec ho poslali do gulagu na Sibiři, ještě předtím však zbytek jeho rodiny emigroval. Generálovi potomci nyní navštívili vilu, v níž sovětští agenti Vojcechovského v Československu drželi. Mužův pravnuk Marc zároveň za hrdinské činy svého předka převzal Kříž obrany státu.
před 1 hhodinou

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 4 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 12 hhodinami

Podvodníci udeřili na WhatsAppu. Napálení lidé jim poslali i statisíce

Objevuje se nový typ podvodů využívající aplikaci WhatsApp. Její uživatelé po kliknutí na příslušný odkaz poskytnou útočníkům do aplikace přístup. Podvodníci pak jejich jménem žádají uložené kontakty o peníze. Policie eviduje hned několik případů, kdy lidé finanční obnos odeslali.
před 14 hhodinami

Závody ve zbrojení dávají jistotu míru, řekla Černochová

Lidé po sametové revoluci nepočítali s tím, že by mohly přijít větší konflikty, takže Česko a další země zaspaly a ruský vpád na Ukrajinu je zastihl nepřipravené. V Interview ČT24 předtočeném ke čtvrtečnímu 80. výročí konce druhé světové války v Evropě to uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Politici podle ní pořádají závody ve zbrojení, protože to dává určitou jistotu bezpečí a míru. Že se neválčí i v tuzemsku, je podle Černochové jen proto, že Ukrajina Rusko zadržela. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
před 15 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 21 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...