Soud se začal zabývat vraždou dvou prodavaček v Hradci Králové

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ vraždy dvou prodavaček, kterou podle obžaloby spáchal mladistvý. Hlavní líčení se kvůli jeho věku konalo s vyloučením veřejnosti, naplánované je i na další dny. Za dvojnásobnou vraždu obžalovanému pro nízký věk hrozí maximálně deset let vězení. Doznal se již v přípravném řízení, nyní je ve vazbě a v úterý projevil zájem o prohlášení viny. To senát zatím nepřijal.

Prohlášením viny obžalovaný vyslovuje souhlas s popisem skutků v obžalobě, které mu jsou přičítány. Kdyby soud prohlášení přijal, pak by nemusel provádět dokazování.

Přísná bezpečnostní opatření

Po chodbě do jednací místnosti obžalovaného v neprůstřelné vestě a s řetězem na nohou doprovázeli členové vězeňské služby v kuklách a se samopaly. Líčení v úterý začalo čtením listinných důkazů a odpoledne pokračovalo výpovědí znalkyně z oboru psychologie, a to neveřejně, protože v době spáchání činu bylo chlapci šestnáct let.

„K motivu stále ještě nic neřeknu, protože byla vyslechnuta první ze tří znalkyň. Byť byly znalecké posudky podávány samostatně, tak spolu úzce souvisí a já bych teď předjímala to, co bude teprve řečeno,“ komentovala státní zástupkyně Lucie Žabková.

Obžalovaný podle ní nevypovídal. „K průběhu dokazování se vyjadřovat nebudu s ohledem na to, že se jedná o řízení ve věcech mladistvého,“ řekla. Podle ní se případ skutkově nemění, od počátku je naprosto jasný. Podle znaleckých posudků je mladík příčetný a schopný účasti trestního řízení.

Útočil nožem, poté utekl

Obžalovaný nyní sedmnáctiletý mladík zaútočil nožem na dvě prodavačky v obchodě řetězce Action v obchodní zóně v Hradci Králové 20. února krátce po otevření provozovny. Ženám bylo devatenáct a 38 let. I přes okamžitou pomoc na místě zemřely.

Mladík po útoku utekl, zásahová jednotka jej zadržela asi kilometr od místa činu. Orientační test na drogy i dechová zkouška na alkohol u něj byly po zadržení negativní.

Chlapec se následně k činu přiznal, uvedla dříve policie. Podle kriminalistů žil ve svém fantazijním světě a objekt obchodu i oběti si vybral náhodně. Podle policie jednal sám a v minulosti neměl problémy se zákonem.

Zadržení řešila GIBS

Zadržením podezřelého se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podezřelý si na zadržení stěžoval. Uvedl, že s ním policisté nelidsky zacházeli a způsobili mu újmu na zdraví. GIBS jeho podání prověřila se závěrem, že policisté nepochybili.

Krátce po činu, který otřásl stotisícovým městem, vzniklo spontánně na dlažbě před vchodem do obchodu Action pietní místo ze stovek svíček, hřbitovních svící a květin. Ve veřejné sbírce na pomoc pozůstalým se za dva měsíce jejího trvání sešlo 2,87 milionu korun. Sbírku připravily město Hradec Králové a společnost Action Retail Czech. Celkem se do sbírky zapojilo přes 530 přispěvatelů včetně hradecké radnice či Královéhradeckého kraje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Radiožurnál: Poslanec SPD Jaroslav Foldyna je podezřelý z domácího násilí

Poslanec SPD Jaroslav Foldyna je podezřelý z domácího násilí, policie ho vykázala z domu v Děčíně, kde s manželkou žije, uvedl Radiožurnál s odvoláním na tři na sobě nezávislé zdroje. Foldyna Radiožurnálu potvrdil vykázání z domu, cítí se nevinný, věc nechtěl komentovat. Zatím nebyl z ničeho obviněn. Podle Radiožurnálu policisté poslanci zabavili také několik střelných zbraní. Policie se k případu nevyjádřila, případ má podle ní na starosti Okresní státní zastupitelství v Děčíně.
před 1 hhodinou

Turek se nebude účastnit porad vedení, schůzek ani jednání na ministerstvu

Poslanec Motoristů Filip Turek se nadále nebude účastnit jednání, oficiálních schůzek ani porad vedení na ministerstvu životního prostředí (MŽP). Turek tam působil jako vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal, funkci však přestal vykonávat v souvislosti s vyšetřováním své pondělní dopravní nehody, sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí.
před 1 hhodinou

Vojtěch: Péči jen docentralizujeme. Dívejme se na to komplexně, vyzývá Philipp

Malé nemocnice varují před reformou, kterou plánuje ministerstvo zdravotnictví. To chce více centralizovat zdravotní péči – specializovaná centra by v budoucnu měla poskytovat specializované zákroky. Podle vlády mají nejmodernější přístroje a proškolený a vysoce kvalifikovaný personál. Malé nemocnice se ale bojí o dostupnost péče. Téma v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským probrali ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL).
před 3 hhodinami

V pátek mohou přijít silné bouřky, o víkendu se ochladí

V Česku se budou v následujících dnech vyskytovat bouřky, v pátek mohou být i silné. Teploty budou ve čtvrtek a v pátek stoupat ke třiceti stupňům Celsia, na Moravě a ve Slezsku meteorologové v pátek očekávají až 33 stupňů. Na víkend se ochladí a počasí bude proměnlivé s přeháňkami, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

Armáda slavnostně obdrží první z letounů Embraer

Do výzbroje české armády bude ve čtvrtek slavnostně předán první ze dvou transportních letounů Embraer C-390 Millennium. Smlouvu na nákup dvou středních transportních letounů uzavřelo s brazilským výrobcem ministerstvo obrany v říjnu 2024 pod vedením tehdejší ministryně obrany Jany Černochové (ODS). Celková cena zakázky činí 11,3 miliardy korun bez DPH a zahrnuje také doplňkové vybavení umožňující hašení požárů nebo evakuaci zraněných.
03:46Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Počet případů boreliózy roste. Stojí za tím změna hlášení i delší klíšťová sezona

Státní zdravotní ústav (SZÚ) eviduje významný nárůst počtu případů lymské boreliózy. Za první pololetí roku 2026 SZÚ zaznamenal 5320 případů, o čtyři tisíce víc než loni za stejnou dobu. Za nárůstem stojí nový způsob sběru dat a prodlužující se klíšťová sezona. České televizi to sdělila Kateřina Kybicová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymskou boreliózu. Přidala také varování kvůli podceňované prevenci ve městech, kde jsou klíšťata mnohem více infikovaná než v lesích.
před 7 hhodinami

Turek řekl, že by v případě trestního stíhání kvůli nehodě nevyužil imunitu

Poslanec Motoristů Filip Turek by nevyužil poslaneckou imunitu, pokud by policie žádala o jeho vydání k trestnímu stíhání kvůli pondělní autonehodě. Řekl to ve středu Blesku. K okolnostem nehody už se nechce s ohledem na policejní vyšetřování vyjadřovat. Turkův automobil se v pondělí v centru Prahy střetl s nemocničním vozem, jeho řidič je podle mluvčí Fakultní nemocnice Motol a Homolka Martiny Dostálové v pracovní neschopnosti. K jeho zdravotnímu stavu se však nemůže nemocnice vyjadřovat.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Požádal jsem, aby se to už neopakovalo, řekl Okamura ke sporu o peníze pro Ukrajinu

Předseda SPD a sněmovny Tomio Okamura zásadně nesouhlasí s českým příspěvkem na financování zbraní pro Ruskem napadenou Ukrajinu a požádal koaliční partnery, aby se to už neopakovalo. Řekl to v Interview ČT24 moderovaném Jiřím Václavkem s tím, že se o penězích dozvěděl až poté, co odešly. K takovým věcem by podle něj nemělo v koalici docházet a vládní strany by se o krocích, které by mohly být v rozporu s koaliční smlouvou, měly informovat v předstihu.
před 16 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.