Smrky končí, nastupují cedry. Teplejší podnebí a dlouhodobá sucha mění městskou zeleň

Místo lípy jinan, místo smrku cedr. Česká města mění kvůli teplu a suchu složení zeleně. Cedry přibývají například v Olomouci, stromy z Dálného východu zase ve Zlíně. Podle měst, která ČT oslovila, nezvládají pro Česko běžné lípy, smrky nebo duby čím dál intenzivnější horka a sucha. Města proto musí hledat alternativy.

V Olomouci už smrky sázet nechtějí. A vyhýbat se budou i lípě srdčité nebo jeřabinám. Potvrdila to vedoucí olomouckého odboru městské zeleně Jitka Štěpánková.

„Vysoké výkyvy teplot mezi dnem a nocí hlavně v jarních měsících s rozdílem teploty i dvacet stupňů během jednoho dne, suché letní období s tropickými teplotami, opakující se několik let, jsou podmínkami neslučitelnými s přežitím těchto dřevin v městském, již tak samo o sobě pro dřeviny náročném prostředí,“ doplnila.

Olomouc tak musí hledat alternativy, které budou odolnější a dokážou žít v teplém a suchém prostředí. Už několik let se ve městě daří druhům, jako je dřezovec trojtrnný nebo jerlín japonský. Podle Štěpánkové vysadili v nedávné době dokonce i cedry, které se původně vyskytují v subtropech. Strom, který by dříve v našich teplotních podmínkách nepřežil, dnes podle ní prosperuje.

Města mění strategie

Teplomilné druhy začíná vysazovat i Jihlava. „Postupně zkoušíme i na Vysočině dřeviny teplomilnější, hlavně ale ty, které lépe snášejí sucho, stres a městské prostředí,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Jihlavy Kateřina Ruschková a doplňuje, že se jedná například o jerlíny nebo katalpy.

Také Zlín mění svoji strategii. Podle arboristky Marie Surovcové město ustupuje od druhů, kterým se dlouhodobě nedaří. To jsou například lípa malolistá, dub letní či různé druhy bříz. Do druhové skladby zlínské flóry zařadili naopak nové odolnější druhy. Zlínská uliční stromořadí tak začaly tvořit akáty nebo původně asijská ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný. Podle Surovcové se stromům velmi dobře daří i přesto, že žijí v náročných podmínkách.

Akáty vysazují i v Brně. „Bohužel musíme konstatovat, že původní a v minulých desetiletích běžně používané druhy dřevin se již velmi často nejsou schopny adaptovat na změnu klimatu, zejména na letní vedra a nedostatek (respektive nepravidelné rozvržení) srážek v průběhu roku,“ řekl mluvčí města Filip Poňuchálek. Jedná se podle něj o javory mléče, lípy srdčité, různé druhy slivoní a o mnoho dalších druhů.

Exotické stromy mezi domy

Že města vysazují nové odolnějších druhy stromů, potvrzuje kurátor dřevin mírného pásma z Botanické zahrady Praha Tomáš Vencálek. Očekává, že to tak bude i do budoucna. Ostatně změny sleduje i přímo v botanické zahradě. „Posledních dvanáct let není problém s exotickými dřevinami, které se dříve musely uklízet do skleníku,“ poznamenal.

Vencálek si dokáže představit, že lidé ve městě budou narážet na exotické druhy dřevin, jako jsou aromatický eukalyptus nebo strom s velkými růžovými květy albízie růžová. „Pokud to jsou nějaké uzavřené části (města), vnitrobloky, kde je to chráněno nějakými budovami, tak si myslím, že se tam můžeme i s takovými dřevinami setkávat,“ dodal Vencálek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 2 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 3 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 7 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 9 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 13 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 15 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 16 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 23 hhodinami
Načítání...