Školství neslo náklady pandemie víc, než bylo nutné, uvedl ministr Plaga

30 minut
UK: Ohlédnutí za pandemií poznamenaným školním rokem
Zdroj: ČT24

České školství neslo náklady brzdění epidemie opakovaně více, než bylo nutné, připustil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle svých slov je rád, že dnes už nikdo netvrdí, že distanční výuka může plně nahradit tu prezenční. Plaga spolu s dalšími hosty v Událostech, komentářích hodnotlil završený školní rok.

Čeští žáci a studenti za sebou mají netypický školní rok, který poznamenala pandemie koronaviru, a Plaga je přesvědčen o tom, že jeho ministerstvo udělalo maximum, aby on-line výuka byla účinná; zmiňuje například peníze, které resort loni v létě investoval do počítačového vybavení.

„Číslo dětí, které měly problémy s připojením, pokleslo z 250 tisíc na 50 tisíc,“ uvedl. Dodal, že na základě průzkumu, který si ministerstvo nechalo vypracovat, i rodiče později během pandemie vnímali kvalitu distančního vzdělávání lépe. 

Zároveň však Plaga připustil některé problémy. „Je tu stále deset tisíc nepřipojených dětí, které byly –⁠ co se týká prezenčního vzdělávání –⁠ problematické i před covidem,“ řekl. 

„Mě –⁠ možná více než kohokoliv jiného –⁠ mrzí, že (školy) byly zavřeny takto dlouho,“ odpověděl na otázku, zda distanční výuka netrvala zbytečně příliš mnoho času. „České školství neslo náklady brzdění epidemie opakovaně více, než by bylo nutné,“ prohlásil s tím, že by nyní měl existovat závazek pro všechny politiky, aby školství tuto oběť nějakým způsobem v následujících letech vrátili. 

Plaga také mimo jiné uvedl, že je rád, že v současnosti už nikdo neříká, že distanční výuka může plně nahradit tu prezenční.

Baxa: Vládní politika vůči školám byla úděsná

„Podle mého názoru, přes všechny dobré úmysly, které možná pan ministr měl, tak vládní politika vůči školám byla opravdu úděsná,“ okomentoval problematiku člen školského výboru Poslanecké sněmovny Martin Baxa (ODS), který byl také hostem Událostí, komentářů. 

„Považuji za obrovskou chybu, že Česko má to smutné prvenství a v Evropské unii je zemí s nejdéle uzavřenými školami,“ dodal s tím, že je přesvědčen o tom, že k tomu dojít nemělo, a pokud vláda během pandemie tvrdila, že vzdělávání je prioritou, byly to podle Baxy pouze plané řeči. 

„Věřím tomu, že pan ministr Plaga měl dobré úmysly a snažil se prosazovat to, aby ta opatření nebyla tak přísná, ale podstatný je výsledek,“ poznamenal opoziční poslanec. 

Nedostatek praxe

Dalším hostem pořadu byl publicista a odborný konzultant neziskové organizace EDUIN Tomáš Feřtek. Ten poukázal na to, že pro odborné školy je v souvislosti s pandemií největší problém nedostatek praxe.

„Míra chaosu, která během pandemie a vládních opatření probíhala, byla tak velká, že do jisté míry se dá pochopit, že ministerstvo úplně nezaostřilo na některé detaily,“ dodal Feřtek s tím, že právě odborné školy a organizace odborného vzdělávání šly do značné míry stranou a v mnoha oblastech opatření selhávala. 

Vůči jeho slovům se ohradil Plaga, který tvrdí, že právě odborný výcvik patřil v návratovém scénáři mezi hlavní priority. „Zároveň jsme v kontaktu se školami prodloužili dobu, kdy mohou realizovat praktický výcvik,“ uvedl ministr.  

Feřtek poté na postoji ministra naopak ocenil, že se v mnoha případech dokázal vzepřít mínění vlády. „A to ve věcech, které byly odborně zcela mylné a on byl schopen držet nějakou odbornou linii,“ dodal publicista s tím, že výsledek vládní politiky ale bohužel šťastný nebyl.

Šteffl: Během pandemie se rozevřely nůžky

Situací ve školství se ve středu zabýval také pořad Interview ČT. Expert na vzdělávání a ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl v něm uvedl, že poslední rok velmi ostře nasvítil některé dlouhodobé problémy.

Například se rozevřely nůžky mezi dětmi, mezi učiteli, školami. „Věděli jsme, že ty rozdíly jsou velké, ale po koronakrizi se zdá, že jsou ještě větší,“ řekl. Dramatický dopad podle něj měla pandemie zejména na děti, které neměly podporu doma a ani škola během koronaviru nefungovala.  

„Druhá věc je, že jsme se toho taky spoustu naučili,“ dodal.  V té souvislosti zmínil fungování v on-line prostředí. „Otázka je, jestli přínosy vyváží škody… To samozřejmě ještě bude vyžadovat čas, abychom to uměli posoudit,“ poznamenal Šteffl. 

27 minut
Ředitel společnosti Scio hostem pořadu Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 25 mminutami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 2 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 5 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 7 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 12 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 13 hhodinami
Načítání...