Školní oborové soutěže mohou být „olympiády“. ČOV byl původně proti

6 minut
Události: Spor o slovo olympiáda
Zdroj: ČT24

Školní vědomostní soutěže se budou moci nadále nazývat „olympiáda“. Ministerstvo školství společně s Českým olympijským výborem (ČOV) vytvoří malou expertní skupinu, která připraví stručnou metodiku pro pořadatele. Po setkání s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem to řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Výbor chtěl po pořadatelích vědomostních soutěží, aby přestali používat v názvu slovo olympiáda. Vycházel ze zákona o ochraně olympijských symbolik, problematické bylo podle něj zapojování komerčních partnerů soutěží.

V zákoně o ochraně olympijských symbolik se mimo jiné píše, že jakékoliv užívání olympijských symbolik pro obchodní, reklamní nebo jiné obdobné účely je možné pouze na základě předchozího písemného zmocnění.

Například biologická olympiáda dostala od ČOV stanovisko, podle kterého jí výbor souhlas s použitím výrazu „olympiáda“ neuděluje. Výbor stanovisko změní, avizoval v pondělí Kejval. „Olympiády jako takové vědomostní jsou nekomerční organizace a nekomerční soutěže, a tudíž tady nevidím žádný konflikt,“ uvedl.

„Věřím tomu, že už se nebudou opakovat podobné kolizní situace, kdy se někteří organizátoři obávali, že nebudou moci používat dokonce ani označení olympiáda. Nic takového nehrozí,“ oznámil Bek. Jde podle něj o to, jakým způsobem bude nastavená další komunikace a spolupráce například s komerčními partnery, kteří některé vědomostní soutěže podporují.

„Budeme se společně snažit ulehčit život organizátorům různých olympiád, musíme samozřejmě respektovat platný zákon, který platí od roku 2000, který se týká ochrany olympijských symbolik,“ doplnil. Podle ministra jde o to poskytnout organizátorům jasnou interpretaci mezí zákona.

14 minut
Události, komentáře: Ondřej Andrys a Jan Černý ke sporu o název vědomostních soutěží
Zdroj: ČT24

Peněžní podpora soutěží

Stříbrnou medailí z Mezinárodní chemické olympiády, která se letos konala v Saúdské Arábii, se může pochlubit student Matěj Pěnička. Další tři čeští řešitelé získali dvě bronzové medaile a jednu zlatou. Na konci července se prosadili mezi víc jak třemi stovkami řešitelů z 89 zemí.

Na to, aby se až sem mohli probojovat přes národní kola, posílá ministerstvo školství organizátorům chemické olympiády přes půl milionu korun. Další stovky tisíc mají od sponzorů. Podle podmínek dotace musí sami sehnat alespoň deset procent.

„Je to takový začarovaný kruh, ministerstvo školství nám nedá dotaci, pokud nebudeme mít dotaci od sponzorů, ale český olympijský výbor nám nechce umožnit používat název olympiáda, protože podle jejich názoru jsme komerční aktivita a pracujeme se sponzory,“ sdělila ještě před vyjádřením po jednání ministerstva školství a ČOV předsedkyně Ústřední komise Chemické olympiády Petra Ménová.

Podle dřívějšího vyjádření právního zastoupení ČOV se řada „školních olympiád“ dostává na hranici, kdy jde již o klasickou „reklamní“, někdy až obchodní aktivitu spojenou s dalšími partnery, kteří spolu se svým logem/názvem firmy používají neoprávněně/bez souhlasu ČOV olympijské symbolikum – výraz olympiáda. To organizátoři oborových olympiád odmítají, z jejich pořádání nemají zisk.

Ministerstvo letos podpořilo tři desítky olympiád

Resort školství letos podpořil tři desítky vědomostních soutěží, které mají v názvu termín „olympiáda“. Na organizaci národních kol všech vědomostních soutěží šlo šest a půl milionu korun – z toho zhruba polovina ve prospěch právě „olympiád“. Na mezinárodní kola šly další čtyři miliony – ze tří čtvrtin byly určeny právě pro oborové olympiády.

Těch se každoročně účastní desítky tisíc žáků základních a středních škol. Třeba zmiňovanou chemickou olympiádu řeší pravidelně na šest tisíc dětí. Biologickou a zeměpisnou kolem osmnácti tisíc. A matematickou dokonce dvaadvacet tisíc dětí.

Právě matematická olympiáda má v tuzemsku nejdelší tradici. Její první kolo se konalo ve školním roce 1951/1952. Tehdy se ho zúčastnilo 1003 řešitelů.

Start úspěšné kariéry

Úspěch v těchto soutěžích je velmi často odrazovým můstkem k úspěšné kariéře. Těm nejlepším také otevře dveře na univerzity a do prestižních laboratoří. Například z vítěze národního kola biologické olympiády z roku 1981, Jana Konvalinky, je dnes ředitel prestižního Ústavu organické chemie a biochemie.

„Je to veliká sláva vyhrát národní kolo takové olympiády a pro mě to znamenalo, že se dostanu bez zkoušek na vysokou školu a že jsem zahájil kariéru v přírodních vědách. Pro mě to byl životní zlom,“ zavzpomínal Konvalinka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské-Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která řidičům doporučila využívat i jiné hraniční přechody. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma-Starý Hrozenkov.
před 9 mminutami

Na Fialově účtu X se po hackerském útoku objevily falešné příspěvky

Účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X byl napaden, v úterý ráno se na něm objevily falešné příspěvky, sdělila mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Zmíněné příspěvky lživě informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Falešné příspěvky se objevily i na účtu koalice SPOLU. Spolupracovníci premiéra pracují na analýze útoku. Případem se bude zabývat i policie.
07:46Aktualizovánopřed 52 mminutami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 2 hhodinami

Kriminalisté udělali razii kvůli zbrojním zakázkám pro Ukrajinu, píše Odkryto.cz

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na konci března zasahovali na několika místech Česka v souvislosti se zbrojními zakázkami, které vyšetřují ukrajinské úřady. Rozsáhlá razie se odehrála na základě justiční spolupráce s Ukrajinou. S odvoláním na informace z NCOZ a Městského státního zastupitelství v Praze to v úterý uvedl server Odkryto.cz.
před 2 hhodinami

Švédsko předložilo výhodnější nabídku na pronájem gripenů, uvedl resort obrany

Česká republika obdržela od Švédska novou nabídku na prodloužení využívání letounů JAS-Gripen. Armáda by po roce 2027 mohla využívat dvanáct letounů místo nynějších čtrnácti, za pronájem, servis a výcvik by podle současného kurzu Česko zaplatilo 16,65 miliardy korun včetně DPH. Ministerstvo obrany sdělilo, že aktuální nabídka je cenově asi o čtvrtinu výhodnější než dřívější návrhy, s nimiž nebylo spokojeno. Nyní nabídku vyhodnocuje.
před 2 hhodinami

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 4 hhodinami

Přiklonit se k Rusku? V pravoslavné církvi panuje rozkol, zjistili Reportéři ČT

V české pravoslavné církvi se odehrává boj o to, jestli se přikloní více k Rusku. Rozkol, který v organizaci panuje, sledují i úřady. Situace je podle nich vážná a jde o bezpečnost země, obávají se posilování ruského vlivu v rámci této církve u nás. Situaci mapovali Reportéři ČT, kteří se dostali také na akci, kde arcibiskup Michal Dandár – bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti – slavil deset let ve funkci. Po jeho boku se objevil například duchovní, o jehož klášter se zajímají ukrajinské bezpečnostní složky kvůli prokremelské propagandě. Šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka už v minulosti řekl, že se arcibiskup Michal a řada lidí kolem něj kloní k moskevskému patriarchátu. Mluvčí duchovního ale uvádí, že československá pravoslavná církev není pod žádným vedením té moskevské.
před 4 hhodinami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 5 hhodinami
Načítání...