Senioři mají zájem o AI, kurzy hlásí plno

Senioři mají zájem o kurzy umělé inteligence, potvrdily ČT oslovené neziskové organizace, které se zaměřují na vzdělávání lidí v důchodovém věku. Shodují se, že musí častěji vypisovat nové kurzy. Například organizace Elpida podle mluvčí Ivety Čížové v minulém roce připravila 25 kurzů, letos by jich mělo být ještě víc. Jako hlavní motivaci seniorů uvádí zvědavost a potřebu být v obraze.

„Umělou inteligenci využívám v denním životě už delší dobu, na kurz jsem se přihlásila, abych si prohloubila své znalosti. Přiznám se, že mě umělá inteligence zachránila, když jsem třeba zapomněla napsat nějaký sloh na hodinu španělštiny, kterou taky navštěvuju,“ říká 79letá Helena Kvapilová, která absolvovala kurz pořádaný organizací Právě teď!

Motivací seniorů, kteří kurzy navštěvují, je většinou zvědavost. „Jsou to lidé ve věku kolem 65–70 let, takže u nich nejde například o chuť se rekvalifikovat,“ vysvětluje koordinátorka studijního oddělení Elpidy Julie Šišková. To potvrzuje i účastnice kurzu paní Dana Pilařová: „Z médií vyznělo AI hrůzostrašně. Chtěla jsem vědět, jak opravdu funguje, a udělat si o něm vlastní obrázek.“

„Já jsem těch kurzů absolvovala několik. Dělám to, protože nechci být ta úzkostná paní, která neví, která bije. Chci zkrátka mít informace od odborníků a ne třeba od řetězových mailů. Umělá inteligence je nástroj, který bude hrát čím dál větší roli a já chci být připravená,“ vysvětluje důchodkyně Pavla Klepačová.

Obsazené workshopy

Lektoři se často snaží umělou inteligenci seniorům zprostředkovat zábavnou formou. „Lektor nás nejdříve seznámil s tím, jak AI funguje. Pak jsme si to mohli sami vyzkoušet. Bylo to zábavně pojaté. Nechali jsme si třeba složit písničku pomocí pár vložených slov. Nejhorší na tom bylo, že ta písnička nebyla vůbec blbá. Pak jsme také vyráběli obrázky a videa. Najednou nám bylo hrozně líto toho ztraceného řemesla a těch umělců, kteří se tím živí,“ popisuje Pilařová, která se zúčastnila kurzu organizovaného Životem 90.

V Přístavu, v jedné z poboček neziskové organizace Elpida, za poslední rok uspořádali pět přednášek o umělé inteligenci. „Zrovna o toto téma je najednou velký zájem. Hned jak zveřejníme nové kurzy, tak jsou obsazené. Plní se nám čekací listina, takže pro jistotu neustále vypisujeme nové,“ říká Šišková. V organizaci od začátku minulého roku proběhlo pětadvacet kurzů o AI, kterých se zúčastnilo dohromady 140 seniorů.

Zájem o kurzy umělé inteligence potvrzuje taky nezisková organizace Život 90. „Tento rok jsme měli workshop na AI. Byl úplně naplněný a naši senioři byli nadšení. Vzhledem k poptávce plánujeme větší zaměření na umělou inteligenci do tohoto roku,“ říká projektová manažerka organizace Markéta Prokeš Wittichová.

Digitální gramotnost se zvyšuje, někteří senioři ale stále mají mezery

Třeba v Senior Café Clubu v Brně ale zatím o kurzu AI pro seniory neuvažují. „Bojíme se toho, aby kvůli umělé inteligenci nepadla sociální angažovanost u již osamělých seniorů. Chceme proto AI představit jako nástroj s hrozbami i možnostmi. Ukázat, k čemu může být dobrá, a kde naopak může představovat rizika,“ vysvětluje Tereza Kozderová z brněnské neziskové organizace.

Pro některé seniory je ale využívání umělé inteligence příliš složité, protože nezvládají ani základy digitální gramotnosti. Lukáš Staněk, lektor v neziskové organizaci Moudrá sovička, upozorňuje na to, že řada z nich nezvládá ani základy práce s počítačem.

„U seniorů bych u tohoto tématu byl opatrný. Narážíme na to, že spousta z nich má kvůli digitalizaci problém zvládat i základní životní situace. Chodí za námi například s papírem z úřadu a neví si rady. I on-line bankovnictví pro ně může být problém. Pokud tedy vidím, že mají díry i v základech, vysvětlovat jim pokročilou inteligenci může být spíše kontraproduktivní,“ vysvětlil.

Digitální gramotnost seniorů ale rok od roku roste. „Do důchodového věku přicházejí lidi, kteří už se s novými technologiemi běžně setkávají. Před deseti lety jsme je učili ,tohle je myš‘, dneska už se pohybují na úplně jiné úrovni,“ říká Hana Čepová, lektorka organizace Právě teď!

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O abolici pro vojáky či důchodech diskutovali hosté Událostí, komentářů týdne

Tématem Událostí, komentářů týdne bylo udělení abolice prezidentem Petrem Pavlem čtyřem vojákům, kteří působili v Afghánistánu. Jejich vyšetřování se soustředilo na skutečnost, že afghánský voják, který zabil jejich kolegu, armádního psovoda Tomáše Procházku, nepřežil výslech. Hosté se věnovali také situaci v Pásmu Gazy a postojům vůči Izraeli, odchodu do důchodu nebo ohlédnutí za filmovým festivalem v Cannes. Pozvání do pořadu moderovaného Janou Fabianovou přijali redaktorka Deníku N Petra Procházková, právnička a bývalá politička Kateřina Valachová, šéfredaktor Aktuálně.cz Matyáš Zrno, herečka Bára Štěpánová a komentátor podcastu Kecy a politika Petros Michopulos.
před 6 hhodinami

Přibývá států, které zavádějí elektronickou registraci cizinců

K návštěvě stále většího množství států postačí českým turistům místo víza vyplnit elektronický formulář. V dubnu elektronickou registraci pro turisty zavedla například Velká Británie a v květnu se přidává Thajsko. S vlastním systémem elektronických formulářů pro osoby ze třetích států přichází i Evropská unie.
před 9 hhodinami

Novou tvář získá pětatřicet nádraží

Správa železnic letos plánuje rekordní investice do modernizace tratí, nádraží a infrastruktury ve výši zhruba čtyřiceti miliard korun. Z toho dvě a půl miliardy korun poputují na rekonstrukce budov. Novou podobu získá celkem 35 stanic. Secesní nádraží ve Františkových Lázních bude navráceno do původní podoby, v Mladé Boleslavi vznikne místo staré stanice nová odbavovací hala. Na hlavním nádraží v Praze pak vzniknou nové interiéry jižní části Fantovy budovy.
před 9 hhodinami

Drábová: Životnost Dukovan půjde prodloužit, když projdou kontrolou

Všechny čtyři bloky Jaderné elektrárny Dukovany by mohly fungovat do roku 2045, možná i déle, odhaduje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podmínkou ovšem je, aby uspěly při periodickém hodnocení bezpečnosti, zdůraznila v Otázkách Václava Moravce. Nyní mají povolení do roku 2035.
před 13 hhodinami

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Za hudbou bez peněz v kapse. Další festivaly se přidávají k bezhotovostnímu placení

Festivaly Hrady CZ nebo Pálavské vinobraní se letos přidávají k trendu bezhotovostního placení, takzvaně cashless. Bez hotovosti se obejdou návštěvníci i na novém festivalu Banger nebo na studentském festivalu SHOW Strahov. Důvodem je podle organizátorů hlavně přehled nad tržbami a větší komfort pro návštěvníky. České televizi to potvrdilo šest festivalů z devíti. Doposud se platilo bez hotovosti na festivalech jako Metronome, Mighty Sounds, Rock for People, Votvírák nebo Colours of Ostrava.
před 21 hhodinami

Stále více lidí bydlí ve sdíleném nájmu. Zdražování bude pokračovat

Realitní makléři po celém Česku se shodují, že oproti loňskému roku zdražily nájmy v průměru o desetinu. S rostoucí cenou přibývá lidí, kteří bydlí ve sdíleném nájmu. Zatímco ale ještě před nedávnem se to týkalo hlavně studentů v univerzitních městech, nyní se už do jednoho společného bytu sestěhovávají i starší a pracující lidé. A podle expertů zdražování nekončí.
před 22 hhodinami

Novému systému varování obyvatel se věnovala Zóna ČT24

Česko zavede nový systém cell broadcast pro rychlé varování obyvatel při mimořádných událostech. Vláda schválila plán, který počítá s nasazením systému za čtvrt miliardy korun již příští rok. Nová technologie umožní zasílat výstrahy rychleji a širšímu okruhu lidí než dosavadní lokalizované SMS, omezená však bude na modernější mobilní telefony.
24. 5. 2025
Načítání...