S růstem zájmu o drony přibývá i problémů. Řešením má být povinná registrace malých strojů

Zájem o létání s drony mezi Čechy stoupá. Počet žádostí o jednorázová povolení pro létání s bezpilotními letadly se od března více než zdvojnásobil. Na pokutách pak letos jejich uživatelé zaplatili už 180 tisíc korun. České televizi to řekl mluvčí Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) Vítězslav Hezký.

Zvýšení zájmu o povolení souvisí s lepším počasím. Dron je totiž náchylný na mráz nebo vítr, takže mnoho zájemců vyčkávalo na jaro. „V zimních měsících evidujeme třicet až čtyřicet žádostí měsíčně. Když se oteplí, stoupne jejich počet až na více než sto,“ uvedl mluvčí ÚCL.

Jednorázová povolení jsou vydávána na konkrétní let pro komerční účely. Využívají ho tak například pracovníci v zemědělství nebo filmaři. Protože se ale většinou jedná o frekventované lokality, je potřeba mít takzvané povolení v hustě osídleném prostoru. To jsou všechna místa, kde je velká fluktuace lidí. Nejde proto jenom o města, ale třeba i festivaly, koncerty, letní kina nebo nádraží.

Létat se nesmí nad Hradem ani Temelínem

Zvláštní předpisy platí také pro okolí Pražského hradu. Tam je obecně létání zakázáno. Povolení může ÚCL vydat pouze na základě souhlasu Kanceláře prezidenta republiky. I proto je používání dronů v této oblasti nejčastějším prohřeškem. „Pravidla porušují hlavně turisté,“ uvádí Hezký.

Mezi další zakázaná místa pro létání patří okolí jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Problematické je i používání dronů nad dálnicemi nebo tratí. V neposlední řadě je potřeba zvýšené opatrnosti také v blízkosti letišť. „Létání s drony je tam regulované, uživatel se musí vždy domluvit s vedením letiště,“ vysvětluje mluvčí úřadu.

Evidence zřejmě čeká i „rekreační“ drony

Na obloze se ve skutečnosti bezpilotních letadel ale pohybuje mnohem více než ÚCL eviduje. Fyzická osoba, tedy běžný uživatel, si o povolení žádat vůbec nemusí. Létání s drony do 25 kilogramů pro rekreaci a sport totiž v Česku evidenci nepodléhá.

To by se ale mělo brzy změnit. „Letos dojde ke schválení evropské regulace, aby se pravidla sjednotila pro všechny státy Unie. Nyní totiž platí v každém z členských statů něco jiného,“ uvádí Hezký.

Úřad pro civilní letectví proto předpokládá, že v příštích dvou až pěti letech bude v Česku povinnost evidovat také drony pro rekreační a sportovní létání. „Jestli se budou letadla bez pilota evidovat pomocí poznávací značky nebo čipů, ale zatím jisté není,“ doplnil Vítězslav Hezký.

Loni Úřad pro civilní letectví uložil pokuty pro porušení leteckých předpisů nebo vydaných povolení v celkové výši 410 tisíc korun.

Drony jsou stále dostupnější

Obliba dronů u laické veřejnosti neustále roste. Vloni se počet lidí, kteří mají létání s bezpilotním letadlem jako koníček, pohyboval v řádech desetitisíců. Letos se však očekává, že bude uživatelů až třikrát více než v roce 2017.

Podle spoluzakladatele společnosti DronPro Alexe Novotného je důvodem cenová dostupnost. „Na trhu se letos objevily drony, jejichž cena začíná na třech tisících,“ tvrdí Novotný.

Celosvětový dronový průmysl měl loni obrat 50 miliard korun. Do roku 2021 se však očekává nárůst až o padesátinásobek. „Je to tím, že drony budou nacházet čím dál širší možnosti využití. Především v infrastruktuře a zemědělství,“ dodal Novotný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 15 mminutami

Ministerstvo vnitra odhalilo kyberútok na systém úřadu

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na systém úřadu, ten byl odpojen, sdělil šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Incident je závažný, nedošlo však k úniku osobních dat ani důležitých nebo utajovaných informací, dodal. Zasaženy nebyly ani systémy kritické infrastruktury, tedy ani systémy policistů nebo hasičů. Ministr nevyloučil zapojení cizího státu.
12:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Z úniku rozsudku v kauze Čapí hnízdo navrhla policie obžalovat soudce Kydalku

Policisté ukončili vyšetřování bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalky. Neoprávněně si měl z počítače stáhnout rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023 a pak jej předat novinářům. Za to ho teď policisté navrhli obžalovat, řekl ČT vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jan Vychyta. V případě odsouzení soudci hrozí až tři roky vězení. Kydalka přitom případ Čapí hnízdo nesoudil. Loni u městského soudu skončil, odešel do předčasného důchodu.
11:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
před 2 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

BIS odhalila několik pokusů o sabotáže

Přes peníze a úsilí, které ruské tajné služby věnují snahám o verbování lidí za účelem páchání sabotáží v Evropské unii, vedla tato činnost v Česku jen k méně závažným bezpečnostním incidentům, uvedla ve výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS). Fenomén měl tak v Česku podle kontrarozvědky spíše mediální než reálný dopad. Dodala, že odhalila několik pokusů o sabotážní akce.
10:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10:41Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Obrana pohrozila odstoupením od miliardové smlouvy na děla Caesar

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
10:11Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...