S Chovancem ve vládě určitě sedět nebudu, řekl Babiš Právu

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyloučil, že by v jakékoli jeho budoucí vládě usedl uřadující předseda ČSSD Milan Chovanec. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo. Chovanec ohlásil kandidaturu na řádného předsedu své strany, podle Babiše by ale měl po slabém výsledku sociální demokracie v loňských volbách spíše odstoupit. Protože ANO nyní čeká, jak dopadne volba nového vedení ČSSD, další strany mají výhrady kvůli Babišovu trestnímu stíhání a s TOP 09 a STAN zase nechce jednat Babiš, bude nyní vládní jednání pokračovat jen s SPD a komunisty. Ty přitom šéf ANO v kabinetu také nechce.

„Je na sociálních demokratech, koho si zvolí za předsedu. Pokud mají pocit, že pan Chovanec bude dobrý předseda, je to jejich věc a do toho jim nemáme co mluvit. Ale já osobně po minulých zkušenostech s panem Chovancem ve vládě určitě sedět nebudu,“ řekl Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo.

Šéf hnutí ANO pověřený prezidentem jednáním o nové vládě přitom dal najevo, že pokud by si sociální demokraté zvolili do čela Chovance, bude o novém kabinetu jednat pouze s komunisty a Tomiem Okamurou.

Babiš sám odmítá jednat s TOP 09 i STAN. Občanští demokraté, KDU-ČSL a Piráti zase podle něj nechtějí jednat s ANO. „ODS říká, že jejich voliči s námi jít nechtějí, lidovci říkají, že nepůjdou do vlády s někým, kdo je trestně stíhaný. Piráti nechtějí vůbec nic,“ shrnul Babiš.

Vzhledem k tomu, že ANO a ČSSD v minulém týdnu ve dvou krocích došly k tomu, že spolu nebudou jednat do únorového sjezdu, kde si sociální demokracie zvolí nové vedení, zbývají Babišovi ve sněmovně už jenom dvě strany. Právu přitom zopakoval, že platí jeho rozhodnutí nevzít komunisty ani SPD do vlády. Budoucí vztahy ANO se sociálními demokraty pak budou záviset na tom, kdo ČSSD nově povede. O post usilují například bývalý předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, někdejší jihočeský hejtman Jiří Zimola, ale i Chovanec.

Ten o sobě dal vědět během finále prezidentské volby, kdy se objevil ve štábu Miloše Zemana a dokonce za ním – mimo jiné spolu s Tomiem Okamurou – stál na pódiu během Zemanova vítězného projevu. Podle Babiše to však je pouze Chovancova taktika před volbou stranického předsedy. „Zavětřil a očekává, že tímto krokem bude mít větší šance,“ předpokládá.

Vládními kolegy přitom byli Babiš s Chovancem déle než tři roky. Milan Chovanec byl ministrem vnitra Sobotkova kabinetu, Babiš po většinu jeho existence ministrem financí. Nyní je však předseda ANO přesvědčen, že by Chovanec neměl kandidovat na nového předsedu ČSSD a raději se z nejvyšší politiky stáhnout. „Podle mého názoru měl odstoupit, když společně se Sobotkou dovedl ČSSD tam, kam ji dovedl,“ míní premiér v demisi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 57 mminutami

Ukrajinský velvyslanec ocenil ukrajinské děti úspěšné v českých školách

Ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč ocenil pamětní plaketou 24 ukrajinských dětí, které uspěly ve vědomostních, sportovních nebo uměleckých kláních. V tuzemsku jich žijí desítky tisíc, uprchly s rodiči z domova kvůli ruské invazi. Velvyslanec vyzdvihl, že si uchovávají ukrajinskou identitu a svými úspěchy přispívají k pozitivnímu obrazu českých škol, kroužků a sportovních týmů. Poděkování úspěšným dětem pořádalo velvyslanectví podruhé. V Česku je nyní asi 400 tisíc Ukrajinců, kteří jsou držiteli dočasné ochrany. Podle průzkumu Člověka v tísni se jich chce po válce vrátit na Ukrajinu zhruba pětina.
před 1 hhodinou

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
11:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 1 hhodinou

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
17:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemřel moderátor Patrik Hezucký

Zemřel moderátor Patrik Hezucký, oznámila v pátek na instagramu rozhlasová stanice Evropa 2, kde víc než čtvrtstoletí uváděl pořad Ranní show. Bylo mu 55 let. Zdravotní problémy měl od podzimu. Vedle práce v rozhlasu Hezucký také daboval, moderoval některé televizní pořady a příležitostně hrál.
před 2 hhodinami

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
15:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvat skrytě. Smekám, vzkázal Štastný

Zástupci budoucí vládní koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat. Boris Šťastný (Motoristé) Babišův krok označil za „bezprecedentní a státnický“.
11:15Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...