Robotický institut ve stínu sporů. Odborníci odcházejí, rektor mluví o zklidnění

3 minuty
Události: Robotický institut se potýká s důsledky sporu rektora a bývalého ředitele
Zdroj: ČT24

Kritici současného vedení Českého vysokého učení technického tvrdí, že Institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) je po odvolání ředitele Vladimíra Maříka v krizi. Potýká se s výpověďmi zaměstnanců, ztrátou důvěry zahraničních partnerů a ohrožením zisku projektu za stovky milionů korun. Maříka v červnu odvolal rektor Vojtěch Petráček, ten naopak tvrdí, že situace na institutu se pomalu uklidňuje.

Posledním krokem šéfa projektového oddělení Víta Dočkala bylo odeslání podkladů k přihlášce do projektu RICAIP. V soutěži jde zhruba o 900 milionů korun, díky nimž by se institut mohl stát spolu s partnery z Německa a Brna evropským uzlem pro technologie čtvrté průmyslové revoluce.

Bezdůvodně to přece nejde

„Tady mám předávací protokol své agendy. Je to jedenáct stránek projektů, které musí pak někdo obhospodařovat,“ říká ke svému odchodu Vít Dočkal. Stejně jako on dali výpověď i čtyři jeho kolegové.

Odchod nevylučuje ani odborník na strojové uvažování Josef Urban. „Není prostě možné říct: ‚Odvoláváme vašeho šéfa a neřekneme vám proč‘,“ komentuje Josef Urban odvolání Maříka.

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček podle některých pracovníků institutu odvolání ředitele Vladimíra Maříka nezdůvodnil a nestabilní situace ohrožuje důležité projekty. Zástupce ředitele CIIRC ČVUT Václav Hlaváč považuje kompetentní pracovníky za klíčové. Podle něj je třeba pracovat s těmi, kteří jsou schopni nést nové myšlenky a přinášet velké projekty.

ČVUT je kvůli institutu rozdělené

Univerzita je však rozpolcená, protože za rektora se postavili děkani šesti z osmi jejích fakult. A podle samotného rektora Petráčka není odchod několika zaměstnanců velký problém.

Důvody odvolání ředitele ale sám sdělovat nechce, jsou podle něj interní. „Jistě neočekáváte, že budu na veřejnosti řešit detaily důvodů. Ta situace se postupně uklidňuje,“ řekl České televizi Petráček k situaci na ČVUT  s odkazem na to, že všechny zainteresované strany důvody znají.

Rektor také nabízí řešení situace klíčového projektu – peníze dostane jen tehdy, když bude nezávislý na vedení školy. Podle rektora by mohlo pod institutem vzniknout autonomní oddělení. To však odmítají němečtí partneři. Lidé kolem odvolaného Vladimíra Maříka tak požadují novou fakultu nebo úplně novou výzkumnou instituci mimo univerzitu.

Rektor si stěžoval na slovní útoky, Mařík na snahu udusit rozvoj

Rektor odvolal šéfa institutu v červnu. Zdůvodnil to dlouhodobými spory o fungování školy a tím, že ho Mařík údajně napadal a šířil nepravdivé informace o ohrožení institutu. Podle Maříka je rozhodnutí výsledkem snahy udusit rozvoj ústavu.

Rektor Petráček už dříve v prohlášení uvedl, že s Maříkem dlouhodobě neúspěšně diskutoval o modelu spolupráce součástí ČVUT. „Opakovaně se však stávalo, že jsme se vraceli k bodu nula – který na mě působil tak, jako by pan profesor výhodnost celého systému neviděl a stále se vracel ke starému schématu polarity a boje fakult a ústavů. Tato situace se bohužel nemění ani v době, kdy existují hmatatelné důkazy o zlepšené situaci ústavů,“ napsal Petráček.

Mařík se také podle rektora několikrát dopustil excesů. Petráček tvrdí, že jím byl opakovaně slovně napaden. „Několikrát jsme se dostali do konfliktu, který jsem musel řešit a chování podřízeného ředitele korigovat,“ doplnil rektor.

Podle Maříka bylo rozhodnutí rektora vyvrcholením snahy udusit rozvoj ústavu, který má výsledky, jež snesou mezinárodní srovnání. „Mnohým jde o to, dostat se do budovy, jiným jde o to, tedy panu rektorovi zřejmě, aby potlačil kritiku a ukázal svoji sílu zavedením cenzury na ČVUT,“ řekl Mařík. Největší obavy má podle svého dřívějšího vyjádření z toho, že špičkoví odborníci, které na insititut přitáhl, odejdou a za nimi odejdou i mladí nadějní výzkumníci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěOpozice kritizuje zákon o podpoře bydlení

Sněmovna pokračuje v závěrečném kole debaty o zákonu o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 40 mminutami

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 6 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 7 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...