Lidé v Česku přišli při kybernetických podvodech jen za loňský rok až o dvě miliardy korun. Podvodníci mají vypracovaný velmi sofistikovaný způsob, jakým své oběti přesvědčí, aby jim svěřili veškeré úspory. Používají nejrůznější legendy, představují se jako bankéři, makléři nebo policisté. Jedná se o novodobou mafii, která je často řízena ze zahraničí, například z Afriky nebo postsovětských republik. Pro Reportéry ČT natáčeli Jana Neumannová a Ondřej Golis.
Reportéři ČT: Falešní bankéři jako nová mafie. Oběti kyberpodvodů přijdou o veškeré úspory a často se i zadluží
Podvodníci své oběti kontaktují z takzvaných call center. Jedno takové bylo odhaleno na Ukrajině, ve městě Dnipro. Letos na jaře tam policisté po roce a půl příprav spustili velkou akci proti členům mezinárodní skupiny, která se zabývala sofistikovanými kyberpodvody zaměřenými na Česko.
Policie zajistila důkazy o zločinech spáchaných proti 665 obětem, škody způsobené kriminálními činy podvodníků činí více než sedm milionů euro.
„Co se týče on-line podvodů, v poslední době zaznamenáváme velký přesun organizovaného zločinu do tohoto odvětví. Je to klasicky organizovaný zločin se vším všudy,“ okomentoval kriminalista Ondřej Kapr z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.
„Scénář podvodu obvykle začíná tím, že fiktivní zaměstnanec banky oběť vystraší legendou, že si někdo na ni chtěl vzít úvěr. Zároveň se zašťituje policií,“ upozornil Kapr. Podvodníkům často také nestačí jen úspory — oběti vystraší a přinutí je vzít si v bance statisícový úvěr.
„Využívají manipulace strachem. Když se člověk bojí, tak instinktivně potřebuje najít jednoduché, rychlé řešení, jak ze situace ven,“ poznamenal psycholog Jan Kulhánek.
Reportéři ČT také hovořili s obětmi kyberpodvodů a vyzkoušeli si rozhovor s podvodným makléřem. Celé video můžete zhlédnout v úvodu článku