Rath znovu žádá o propuštění z vazby, podal i další ústavní stížnost

Praha - Okresní soud Praha-východ již obdržel další žádost obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) o propuštění z vazby. Rozhodovat o ní bude příští týden. Ratha tak čeká znovu cesta do Prahy. Exhejtman se jednání bude osobně účastnit. Pozvánku od soudu už dostal. Poslance čeká po dnešní noci i mírnější režim ve věznici. Poštu mu už nebude kontrolovat policie, při návštěvách bude bez přítomnosti třetí osoby a může i telefonovat. Rathovi v úterý vyprší tříměsíční lhůta pro jeden z důvodů vazebního stíhání - možné ovlivňování svědků. Bude tak moci například navrhnout, že za své propuštění na svobodu nabídne kauci. Rathův advokát Roman Jelínek již řekl, že to udělá. Soud také bude moci zohlednit záruky. Rath také podal třetí ústavní stížnost. Směřuje proti postupu Poslanecké sněmovny při jeho vydávání.

„Okresní soud zatím obdržel přes 30 záruk,“ uvedl mluvčí soudu Jiří Wažik. Jelínek upřesnil,
že se za jeho klienta doposud zaručilo 38 lidí. Potvrdil, že jde také o poslance a senátory. Dalšími ručiteli jsou jeho spolupracovníci, lékaři a přátelé. Číslo pak podle něj nemusí být konečné. Již minulý týden podepsal prohlášení, kterým převzal záruku za poslance v případě propuštění z vazby, třeba poslanec Jiří Šlégr (LEV 21). Podle svých slov chce Rathovi umožnit být v kontaktu s jeho dvěma rodinami, zejména dětmi. Pochybuje také o tom, že by chtěl bývalý hejtman utéct ze země, případně pokračovat v údajné trestné činnosti v souvislosti s projektem rekonstrukce zámku Buštěhrad.

Právě těmito dvěma důvody Rathova vazebního stíhání se bude soud příští týden zabývat. Na rozdíl od obavy z ovlivňování svědků totiž kvůli těmto příčinám může být obviněný držen ve vazbě déle než tři měsíce, v poslancově případě může vazební stíhání trvat až tři roky. Hrozbu ovlivnění svědků již soud přezkoumávat nebude. Takzvaná koluzní vazba lze prodloužit pouze tehdy, když obviněný na někoho již působil. Protože se tak u Ratha nestalo, státní zástupce ani její prodloužení nenavrhoval.

Okresní soud dříve také rozhodl, že další trestná činnost poslance nadále nehrozí. Odvolací středočeský krajský soud však minulý týden jeho verdikt změnil. Na základě stížnosti státního zástupce ponechal zatím exhejtmana ve vazbě ze všech tří příčin.

Ústavní soud má na stole dvě Rathovy stížnosti

Rath už podal třetí ústavní stížnost. První soudci zamítli, druhá dosud čeká na rozhodnutí. Rathovi advokáti v nové stížnosti tvrdí, že sněmovna přijala usnesení o jeho vydání nezákonným způsobem. Porušila prý také jeho právo na právní pomoc. Stížnost dostala na starost soudkyně zpravodajka Ivana Janů. Nelze předjímat, za jak dlouho soud rozhodne. Většinou to trvá několik týdnů až měsíců. Do otevřených kauz, o kterých dosud pravomocně nerozhodly obecné soudy, zasahují ústavní soudci jen výjimečně. 

Pokud podá Rath žádost, čeká ho odchod ze samotky, kterou kritizoval i v projevu ve sněmovně. „Je to tortura, lámou vás,“ prohlásil tehdy. Právníci s ním o tom chtějí mluvit tento týden. „Je to oddělení, kde nejsou uzavření na celách, mají tam kulturní místnost, mají tam televizi, možnost realizovat sebeobslužné aktivity,“ konstatoval mluvčí věznice Jaroslav Kindl.

Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost na Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. Podle médií přijal od zástupců firem Hospimed, Puro-Klima a B.Braun Medical celkem devět milionů korun.

Co je to koluzní vazba?

Koluzní vazba je nejpřísnější řežim vazebního stíhání. „Zejména pokud se týká toho, jakým způsobem je omezen kontakt stíhaného s okolním světem,“ vysvětlil právník Martin Maisner. Jeho hlavním důvodem je zabránit obviněnému mařit vyšetřování, tedy zejména ovlivňovat svědky. Mezi koluzní a dalšími typy vazby v podstatě neexistuje rozdíl. „Nejde o to, že byl ubytován či stravován jiným způsobem, klíčová jsou hlavně opatření týkající se komunikace,“ doplnil Maisner. 

Spolu s Rathem zadržela policie v květnu dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a exposlance Petra Kotta. Také oni se podle odposlechů podíleli na machinacích se zakázkami ve středočeských nemocnicích. V červenci pak detektivové začali stíhat devátého člověka, na počátku srpna přibyli podle médií další dva obvinění.

Kromě Ratha je ve vazbě dalších šest obviněných. Ústecký soud je tam poslal kvůli obavě z ovlivňování svědků a možnému pokračování v trestné činnosti. Ve vazbě dříve byla i další obviněná, kladenská podnikatelka Ivana Salačová. Poté, co vypovídala, však byla propuštěna. 

Případné propuštění by pro Davida Ratha znamenalo i jednodušší cestu na zářijové jednání Poslanecké sněmovny. Členové dolní komory totiž budou rozhodovat o další žádosti policie. Kriminalisté navrhují rozšířit stíhání Ratha o tři nové skutky, které se týkají nákupu zdravotnického vybavení pro středočeské nemocnice. Na jednání o svém vydání by se tak bývalý člen ČSSD mohl dostavit bez doprovodu policie. Naopak pokud zákonodárce zůstane ve vazbě, bude mít cestu do sněmovny komplikovanější. Souhlasit s ní bude muset státní zástupce a sněmovnu opět čekají policejní manévry.

Názor na to, zda má být propuštěn, se liší i mezi kolegy-poslanci. Podle Radka Johna (VV) stále existují důvody, proč má Rath sedět za mřížemi. „Zdá se, že kauza je větší, než je dosud známo. Policie může být na stopě dalších případů úplatků, u nichž by pan Rath mohl zkoušet zametat stopy,“ tvrdí předseda VV. Šéf vládních poslanců TOP 09 Petr Gazdík je mírnější. „Lidsky se domnívám, že by bylo vhodné, aby jeho rodina a děti netrpěly. Pokud to není nutné, měl by být propuštěn,“ poznamenal.

Vydáno pod